کنفرانس ها

پیشبرد گفتمان صلح عادلانه در نظام جهانی

مجمع جهانی صلح اسلامی هم اندیشی را با موضوع پیشبرد گفتمان صلح عادلانه با حضور نخبگان و اندیشمندان و شخصیتهای فرهنگی- دانشگاهی کشور برگزارنمود.

در این هم اندیشی دکتر داود عامری دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی ،انگیزه اصلی و اولیه تشکیل مجمع را فقدان یک گفتمان صلح عادلانه در جوامع اسلامی دانست و گفت: طی مطالعات و تحقیقاتی که داشتیم به این حقیقت مهم رسیدیم که در خصوص مفهوم صلح، نظریه ها و ادبیات مختلفی وجود دارد که بعضا از سوی غرب با معیارهای غربی به آن پرداخته شده است، در حالی که مسلمانان همواره مورد هجوم ناعادلانه قرار می گیرند و چنین گفتمانی در بین کشورهای اسلامی وجود ندارد.

دبیرکل مجمع اعلام کرد مجمع در چهار سال گذشته بیش از 74 برنامه بین المللی انجام داده است. وی با تشریح بخشی از فعالیت‏ها و دستاوردهای مجمع جهانی صلح اسلامی به برگزاری کنفرانس ها و همایشهای مختلف داخلی و خارجی اشاره کرد و برپایی نشستهای تخصصی در کشورهای اتریش، هند، کانادا و ترکیه را با هدف ترویج و توسعه گفتمان صلح عادلانه از گامهای موثری دانست که موجب شده است نخبگان، صاحب نظران و شخصیتهای سیاسی بسیاری در جهان به سمت مجمع و گفتمان آن گرایش یابند.
در ادامه نخبگان حاضر در هم اندیشی به ارائه ایده ها و دیدگاه های خود در خصوص پیشبرد گفتمان صلح عادلانه و اقدامات آینده مجمع پرداختند.
معرفی موانع تحقق صلح عادلانه به جامعه جهانی

دکترعباسعلی کدخدایی
در این هم اندیشی دکترعباسعلی کدخدایی حقوقدان و عضو سابق شورای نگهبان با اشاره به روند تاثیر گذار و مثمر ثمر مجمع جهانی صلح اسلامی در معرفی یک ایده صلح مبتنی بر آموزه های اسلامی و فراتر از آن تلاش در جهت توسعه و ترویج آن در سطح جهانی و بین المللی، تحقق صلح عادلانه را آرمان مشترک بشریت عنوان کرد. دکتر کدخدایی خاطرنشان کرد: با وجود تشکیل نهادها و سازمانهای بین المللی گوناگونی که در زمینه تحقق صلح و ایجاد آرامش در جامعه جهانی شکل گرفته است و ادیان و مکاتب فکری شرق و غرب به آن پرداخته اند اما تصویری که امروز در گوشه و کنار دنیا شاهد آن هستیم با صلح واقعی فاصله  بسیاردارد.
وی ناتوانی سازمان بین الملل در تحقق صلح در جامعه جهانی را نتیجه عدم پایبندی برخی کشورهای قدرتمند به مفاد و مقررات منشور سازمان ملل دانست و خاطرنشان کرد:
امروز شاهد آن هستیم هرگاه نهادهای بین المللی در جایی قدرت می گیرند تا به نفع جامعه جهانی گامی بردارند این کشورها مسیر دیگری را انتخاب می کنند که شکل گیری گروههای بین المللی از جمله گروه هفت در همین راستا تعریف و تعبیر می شود.
سهم تشکل های مردمی در تحقق صلح عادلانه

دکتر لاله افتخاری
سرکار خانم دکتر افتخاری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در رابطه با صلح در این هم اندیشی بیان داشت:
در دنیا با چهار گروه مواجه هستیم که نقش و جایگاه آنها در حوزه صلح قابل بررسی و تعمق است.
1- گروهی که به نام صلح، جنگ افروزی می کنند
2- گروهی که متشکل از گروههای مردمی و شاید هم برخی نخبگان و هر چند طالب صلح وجویای آن هستند ولی حقیقت صلح را نمی دانند و به جای صلح حقیقی جلب سراب می شوند.
3- گروه سوم مسولین مملکتی و کشوری دولتهای استکباری هستند که نمی خواهند واقعیت صلح را بپذیرند چرا که منافع خود را در زلالی و حقیقت صلح نمی دانند.
4- گروهی که به دنبال صلح واقعی یعنی صلح عادلانه هستند.
وی در ادامه از قرآن کریم به عنوان منبعی عظیم و ارزشمند یاد کرد و افزود: می توانیم با دیگر کشورها با زبان قرآن صحبت کنیم و ادیان الهی را به سمت نقطه مشترکمان که همان صلح عادلانه است سوق دهیم و از ظرفیت های فضای مجازی رسانه ای و اینترنت در جهت ارتباط و توسعه مفهوم مشترک نهایت استفاده را ببریم
بومی سازی مجامع بین المللی برای پیشبرد صلح عادلانه

حجت الاسلام والمسلمین  محمد سالار
حجت الاسلام والمسلمین سالار، معاون بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در هم اندیشی نخبگی پیشبرد صلح عادلانه ؛صلح اسلامی و تبیین آن برای مخاطبان را از کارهای ضروری دانست که باید از سوی مجمع دنبال شود. بهره مندی از احادیث گرانبها و روایات و پیامهای ارزشمند انبیا الهی در جهت تحقق و پیشبرد صلح عادلانه، بومی سازی مجامع بین المللی برای صلح و پشتیبانی از همایشها و کنفرانس هایی که با موضوع صلح برگزار می شود و شناسایی و عضوگیری از فعالان عرصه صلح در گوشه و کنار دنیا و تبیین مفهوم واقعی صلح با آموزه های اسلام معنی صلح عادلانه را از جمله مواردی دانست که مجمع جهانی صلح اسلامی باید در سال جدید بیشتر از پیش به آن بپردازد.

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *