گفتگو

چالش ها و تهدیدات صلح جهانی

دکتر عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در گفتگوی خبری به مناسبت” روز جهانی صلح” به آسیب هاو چالش های صلح در جهان اشاره نمودند.
دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی  در این گفتگو اظهار داشت که مشکل اساسی موضوع صلح در دنیاعدم تعریف دقیق صلح درجهان است. صلح به عنوان آرمان بشری سال هاست که مورد اتفاق دولت ها،ملت ها و دستگا های بین المللی است و اساسا هدف از تاسیس سازمان ملل متحد برای حفاظت از  صلح در جهان می باشد.به رغم تلاش های بسیار و اقدامات بنیادین که در سال های گذشته انجام شده است  ،اما ما  همچنان شاهد تحقق صلح در جهان نمی باشیم. از مهم ترین آسیب های  و چالش ها ی صلح جهانی در دنیا را می توان نبود افق مفهومی مشترک از تعریف صلح بین دستگاهای بین المللی دانست،حتی در اساسنامه سازمان ملل متحد هم تعریف دقیق از صلح وجود ندارد.
دکتر عامری افزود که صلح باید در درون خودش یک اصلاحی را سامان دهد و اگر صلح نمادین داشته باشیم این صلح پایدار نخواهد بود. ایشان بر این نکته تاکید کردند که صلحی پایدار خواهد بود که مبتنی بر عدالت باشد مفهوم صلح یک امر نسبی است وناپایدار و وابسته است و اگر صلح توام با عدالت نباشد به یک ارزش پایدار نخواهد رسید. اگر جهان این موضوع را بپذیرد گام های اولیه به سوی صلحی عادلانه و ارزشی پایدار خواهیم رسید.

دبیر کل مجمع بر موضوعات دیگری به عنوان تهدیدات و چالش های صلح جهانی اشاره کرد و یکی از این تهدیدات پدیده تروریسم می باشد.ایشان بر این اذعان داشت که تروریسم یکی از مخاطرات بزرگ در دنیا است و باید ریشه و ماهیت این پدیده در جهان کالبد شکافی شود. امروزه چیزی که به عنوان پدیده تروریسم در کشورهای اسلامی وجود دارد یک پدیده دست ساخته قدرت های بزرگ است. اما می توان این پدیده را تئوریزه کرد و ازآسیب های جدی تروریسم در منطقه و جهان  پیشگیری کرد.آن چیزی که در منطقه خاورمیانه در حال اتفاق می باشد برهم زدن یک نظم برای ایجاد یک نظم جدید ،نظمی که بتواند منافع بعضی از قدرت های بزرگ را تامین کند.کشورها نباید بستر چنین اقداماتی را برای  قدرت هایی بزرگ ایجاد نمایند. ایشان افزودند که کشورهای جهان با دو آسیب جدی از جمله 1- فقر فرهنگی و 2 عدم آشنایی با توطئه های قدرت های بزرگ روبرو می باشند و باید بصیرت لازم ایجاد شود تا میزان آسیب کمتر شود.
دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی  در پایان این گفتگوبر فعالیت های  مجمع جهانی صلح اسلامی اشاره کرد وی بیان نمود که مجمع با دوررویکرد فعالیت می کند1- رویکرد فرهنگی 2- رویکرد علمی  در رویکرد فرهنگی به تولید اندیشه و ایده و در رویکرد علمی به ترویج مفاهیم و اندیشه تولیدی در جهان  می پردازد. ثمره تولید اندیشه باعث می شود تا نخبگان هم اندیشه ساز و هم تصمیم ساز در جهان شوند. تولید اندیشه گام اول برای نهادینه سازی یک مفهموم جهانی است . برای تغییرات 4 پلیکان وجود دارد :1- تغییر در حوزه باورها 2- تغییر در حوزه افکار 3- تغییر در حوزه رفتار و 4 – تغییر در حوزه ساختار. مجمع جهانی صلح اسلامی تقریبا در این زمینه موفقیت نسبی داشته است.ایشان در ادامه افزود مجمع یک نهادی مردمی و سبک توام با محوریت نخبگان است. تعداد 80 نفر از نخبگان کشور در حوزه های بین المللی در این مجمع به صورت افتخاری فعالیت دارند و به پیاده سازی آرمان صلح می پردازند؛در این راستا به دنبال نخبگان جهان اسلام رفته و در حال حاضر تعداد 110 تن از این نخبگان از همکاران ما هستند که نشست های مستمری را در کشورهای گوناگون با آنها داشته ایم . مجمع در این سالها تعداد 70 برنامه بین المللی را در راستای تعمیق گفتمان صلح عادلانه اجرا کرده است.
وی تاکید کرد: امروزه مجمع از همراهی 500 تن از نخبگان و دانشگاهیان فعال در دنیا برخوردار است همچنین با اکثر کرسی های صلح در ارتباط بوده و بدون آنکه دفتری در کشورهای مختلف داشته باشد در 90 کشور عناصر و نخبگانی را در اختیار دارد که به آن در توسعه تفکر گفتمان صلح عادلانه کمک می کند. درحال حاضر نیز بیش از 5 هزار تن از نخبگان دنیا درباره صلح عادلانه صحبت کرده و هزاران مقاله در این باره منتشر و کتابهای این مقالات نیز در دست انتشار است.

نویسنده:

دکتر افسانه رشاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *