اخبار

کنفرانس «بغداد۲»؛ اهداف و محورهای اصلی مورد بحث این نشست

 اردن امروز بیستم ماه جاری میلادی میزبان دومین نسخه «کنفرانس بغداد» است که با شعار «شراکت و همکاری و نحوه ادامه همکاری‌ها برای حمایت از عراق و تداوم آن» برگزار می شود.

محل برگزاری نشست

این نشست در مرکز همایش های بین المللی و کنفرانس‌های ملک حسین(شاه سابق اردن) در کرانه شرقی بحرالمیت برگزار می‌شود. این مرکز سه طبقه است که 27 سالن اجتماعات دارد. گنجایش آن 4 تا 5 هزار نفر است و یکی از مراکز مهم همایش‌ها در جهان عرب محسوب می‌شود.

 

این مرکز در سال 2005 افتتاح شده است و میزبان نشست‌های داخلی و منطقه‌ای متعددی بوده است. این مرکز بسیار مدرن است و میزبان نشست بیست و هشتم سران عرب هم بوده است. این مرکز در 45 کیلومتری جنوب غرب امان و 65 کیلومتری از فرودگاه بین المللی «ملکه علیاء» واقع شده است. این مرکز از معماری جالب توجهی برخوردار است و تلفیقی از معماری اسلامی و مدرن است.

تدابیر ویژه امنیتی از سوی اردن

اردن تدابیر امنیتی ویژه ای را به اجرا درآورده است و از فرودگاه بین المللی «ملکه علیاء» تا منطقه «بحر المیت» نیروها و تجهیزات نظامی خود را مستقر کرده است.

اجلاس یکم

در نسخه اول «کنفرانس بغداد» 10 کشور عربی و خارجی به همراه شماری از سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی حضور داشتند.

نماینده عراق در این همایش، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر وقت این کشور بود و امیر قطر،نخست وزیر کویت، وزیر خارجه عربستان، نخست وزیر امارات ، پادشاه اردن، رئیس جمهور مصر، رئیس جمهور فرانسه، وزیر خارجه ایران ، وزیر خارجه ترکیه، نمایندگان سه سازمان اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و سازمان همکاری اسلامی در آن حضور داشتند.

در بیانیه اختتامیه کنفرانس اول بر پشیبانی امنیتی و اقتصادی از عراق در راستای ثبات، حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور تاکید شد و کشورهای حاضر در آن بر همکاری برای مقابله با چالش های پیرامون تاکید کردند.

علاوه بر این شرکت کنندگان در این کنفرانس تصمیم گرفتند کمیته‌ای متشکل از وزارتخانه‌های خارجه کشورهای شرکت کننده را به منظور زمینه سازی برای برگزاری جلسات دوره‌ای این کنفرانس، بررسی پروژه‌های راهبردی اقتصادی و سرمایه گذاری‌های مشترکی که به عراق ارائه شد، تشکیل دهند.

رهبران حاضر در نسخه اول کنفرانس بغداد به موفقیت عراق در امر گرد هم آوردن طرفهایی اشاره می‌کنند که بین برخی از آنها روابط خوبی وجود ندارد و این همان موضوعی است که ناظران مبنایی برای کاهش اختلافات میان این طرف‌ها قلمداد می‌کنند.

گردهم آوردن همه این طرف‌ها و نمایندگانشان بویژه برخی از آنها در یک مکان واحد به منظور بررسی منافع منطقه و کشورهای آن براساس مکانیزیم همکاری مشترک و جلوگیری از بحران های آن کار آسانی نبود.

دیدارهای دوجانبه در حاشیه این نشست گویای خوش بینی بساری از ناظران و تحلیلگران بوده است.

همه اینها نشان می‌دهد که ممکن است یک روند جدید منطقه‌ای به خاطر چالش‌های جهانی و مبتنی بر منافع فردی، دوجانبه و جمعی و به دور از خطوط تنشی ظهور کند که در روابط برخی کشورهای حاضر در چارچوب کنفرانس بغداد دودستگی ایجاد می کند.

سطح مشارکت

طبق اعلام رسانه‌ها، دور دوم اجلاس «همکاری و شراکت بغداد» این اجلاس با حضور مقامات کشورهای عربی از جمله اردن، عربستان سعودی، امارات، کویت، قطر، مصر،عمان و بحرین و کشورهای دیگری چون فرانسه، ایران و ترکیه برگزار شود.

 

برخی گمانه زنی‌ها هم حاکی از آن است که علاوه بر کشورهای همسایه عراق و فرانسه، «جوزف بورل» مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاونش انریکه مورا حضور یابند.

موضوعات مطرح در اجلاس

در زمانی که جهان پیامدهای بحران انرژی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین را تجربه می‌کند، منطقه خاورمیانه به دلیل دارا بودن مهمترین منابع انرژی در جهان اهمیت پیدا کرده است.با این حال، همین منطقه در حال حاضر صحنه درگیری‌ها و تنش های امنیتی و سیاسی است که در نسخه دوم «کنفرانس بغداد» که قرار است به زودی به هدف یکپارچه کردن دیدگاه‌ها جهت عبور از خطرات پیرامون برگزار شود، مطرح خواهد شد.

«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت: نشست اردن تاکیدی بر حمایت از کشورهای شرکت کننده از عراق در زمینه‌های متعدد مانند حاکمیت عراق و امنیت و ثبات آن و حمایت از روند سیاسی و روند اقتصادی و نیز بازسازی آن است.

وی افزود: این نشست سازوکارهای همکاری منطقه‌ای با عراق در زمینه‌های متعدد که شامل مبارزه با تروریسم، امنیت غذایی، امنیت آبی، انرژی و برخی زمینه های دیگر نیز می‌شود.

الصحاف تاکید کرد: شرکت کنندگان در این نشست همان شرکت کنندگان در نشست «بغداد 1 »به اضافه سلطان نشین عمان و بحرین و اتحادیه اروپا هستند. اردن به عنوان میزبان از سفیران کشورهای عربی و کشورهای اتحادیه اروپا و گروه بیست و اعضای دائم شورای امنیت به عنوان میهمان در جلسه افتتاحیه دعوت به عمل خواهد آورد.

هدف از برگزاری اجلاس چیست؟

هدف از برگزاری آن را تبادل نظر در خصوص چالش‌هایی مانند امنیت غذایی، امنیت بین‌المللی و امنیت انرژی در منطقه و جهان عنوان کرده‌اند.

نگاه ایران به کنفرانس بغداد2

«حسین امیر عبداللهیان» درباره نشست اردن گفت: نشست بغداد 2 می‌تواند که گامی برای خروج از بحران های کنونی باشد و ما آماده همکاری به دور از دخالت خارجی هستیم.

وزیر خارجه ایران با اشاره به نقش مهم عراق در منطقه غرب آسیا افزود: موقعیت ژئوپولیتیک و ژئواستراتژیک عراق، ظرفیتی را برای این کشور دوست و برادر در همسایگی ما ایجاد کرده است که همکاری‌های منطقه‌ای و تلاش عراق برای توسعه و پیشرفت همکاری‌های همه‌جانبه منطقه­‌ای، امروز با استفاده از ظرفیت و موقعیت عراق در دستور کار منطقه قرار دارد. رهبران و وزرای خارجه کشورهای منطقه در قالب نشست بغداد2 در کشور اردن هاشمی گرد هم خواهند آمد و این نشان‌دهنده آن است که عراق با گذر از بحران‌های مختلف، امروز در شرایطی قرار دارد که به جایگاه طبیعی و منطقه‌‌ای خود بازمی‌گردد.
نگاه عراق به اجلاس اردن

عراق که سال‌های مدیدی است از بی ثباتی امنیتی و ضعف شدید اقتصادی رنج می‌برد، یکی از کشورهای نفت خیر است که روزانه بیش از 3 میلیون بشکه صادر می‌کند، اما با این حال، دستاوردهای بزرگ حاصل از صادرات نفت با معضلاتی نظیر سوء مدیریت، روبرو است.

کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای عربی اتفاق نظر دارند که ثبات عراق و برقراری امنیت در آن حامی ثبات منطقه خواهد بود؛ موضوعی که اظهارات سران منطقه بویژه در نسخه اول «کنفرانس بغداد» – که آگوست گذشته در پایتخت عراق برگزار شد- برآن صحه گذاشت.

السودانی: کنفرانس بغداد2 سکوی مهمی برای عراق است

«محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق درباره این کنفرانس گفت:در کنفرانس «بغداد 2 »که در امان برگزار می‌شود، شرکت خواهیم کرد.

 وی افزود که این کنفرانس سکوی مهمی برای عراق برای عرضه اولویت‌های اقتصادی و خدماتی اش، پروژه تکامل و انسجام بین عراق و کشورهای منطقه در حوزه خدمات و شراکت اقتصادی و راه های حمایت از عراق در این زمینه است.

نخست وزیر عراق بیان کرد که ماموریت ما حفظ نظم منطقه و همزیستی مسالمت آمیز و حل اختلافات از طریق گفت وگو به دور از استفاده از خشونت و همچنین تاکید بر نقش پیشگام عراق در تقریب دیدگاه های متفاوت است.

«فواد حسین» وزیر خارجه عراق هم در این باره گفت: زمانی که نام این نشست را انتخاب کردیم، گفتیم که این نشست هرکجا برگزار شود، نامش تغییر نخواهد کرد زیرا هدف از آن حمایت از اقتصاد و حاکمیت عراق است و اساس آن بررسی اوضاع عراق ‌و کشورهای همجوار یعنی کشورهای حوزه خلیج فارس که در آن شرکت می‌کنند و ایران و ترکیه است.

وی افزود:نمایندگانی از اتحادیه اروپا، سازمان ملل، اتحادیه عرب، سفرای 20 کشور ابرقدرت اقتصادی، سفرای 5 کشور عضو دائم شورای امنیت و سفرای تمام کشورهای عربی و اسلامی در اردن در نشست بغداد2 شرکت می‌کنند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در نشست«بغداد2» در اردن مشارکت خواهد کرد و در آن‌جا با او دیدار خواهم کرد

دیداری میان عربستان وایران برگزار خواهد شد؟

تاکنون مشخص نشده است که دیداری میان ایران و عربستان در حاشیه نشست کنفرانس بغداد 2 برگزار خواهد شد به ویژه که برخی رسانه ها از امکان حضور عربستان در این نشست در سطح «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی خبر می دهند.

این درحالی است که زبان دیپلماتیک قبلا غالب بود و بیانیه کشورهای خلیج فارس و آمریکا در نشست جده بر راههای دیپلماتیک درباره برنامه هسته ای ایران تاکید شد و ریاض هرگونه همکاری امنیتی میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و رژی صهیونیستی را رد کرد.

از سوی دعوت ایران و تاکید آن بر حضورش در این اجلاس همزمان با فشارهای گسترده غربی علیه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی و منطقه ای رخ می دهد.

مشارکت ریاض به عنوان بازیگر فعال در عرصه منطقه ای هم محل اهتمام رسانه‌های بین المللی است.

دروازه تفاهمات منطقه‌ای

«ایاد الدلیمی» تحلیلگر سیاسی درباره این موضوع معتقد است: کنفرانس بغداد  که قرار است در اردن برگزار شود، با نشست های سه جانبه قبلی که عراق را با اردن و مصر گرد هم آورد، فرق دارد.

الدلیمی به نشست های سابقی که باعث تولید یک طرح عربی موسوم به «الشام الجدید»(شام جدید) شد اشاره کرد.

 وی می‌گوید: کنفرانس بغداد به دنبال آن است تا از طریق انعقاد تفاهماتی بین کشورهای عربی و منطقه ای، دروازه ای به سوی تفاهمات بیشتر منطقه ای از دریچه عراق باشد.

این تحلیلگر عرب با اشاره به اینکه آنکارا نیز به دنبال تفاهم بیشتر با ایران از رهگذر عراق است تا بتواند به پایگاه های حزب کارگران کردستان ضربه بزند، در ادامه افزود: عربستان و ایران نیز به نوبه خود برای تفاهمات بیشتر بویژه پس از توقف دیدارهای دوجانبه ای که به بن بست رسید، تلاش می‌کنند.

براساس گفته الدلیمی،انرژی و امنیت دو موضوع دیگری است که در برنامه‌های کنفرانس بغداد اولویت خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *