کنفرانس ها

گزارش کارگاه آموزشی نقش ارزش‌های فرهنگی در مبارزه با تروریسم و خشونت

کارگاه آموزشی «نقش ارزش‌های فرهنگی در مبارزه با تروریسم و خشونت» از اول تا سوم آذر از سوی دفتر منطقه‌ای آیسسکو در تهران و با همکاری کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه تهران و شورای عالی آموزش و پرورش در پردیس شمالی دانشگاه تهران و مجمع جهانی صلح اسلامی برگزار گردید.
در این کارگاه آموزشی که نمایندگانی از سازمان‌ها و نهادهای آموزشی و پژوهشی، فرهنگی و دولتی حضور داشتند، ریشه‌های بروز خشونت و تروریسم در کشورهای منطقه، تاثیرات رسانه، آموزش و خانواده بر گسترش ارزش‌های فرهنگی و جلوگیری از ترویج خشونت در جوامع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

  •  اولین روز کارگاه آموزشی نقش ارزش‌های فرهنگی در مبارزه با تروریسم و خشونت

دکتر عامری، دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی با موضوع فرهنگ، رسانه ، جامعه و تروریسم
دکتر عامری، دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی و رئیس دبیرخانه دائمی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه ارزشها،آداب و رسوم فرهنگی در جوامع امروزی ، فرهنگ را یک تعریف رو به کمال دانست که مستقیما تحت تاثیر خصوصیات اجتماعی و جغرافیایی و … حاکم بر انسجام اجتماعی و توسعه فرهنگی می باشد و رسانه را ابزاری برای ذخیره سازی و عرضه اطلاعات یا داده ها برای انتقال فرهنگ در جهان موثر برشمرد. و همچنین با اشاره به اینکه تروریسم مخرب ترین موضوع در جامعه جهانی است، آن را به دو دسته حرفه ای و غیر حرفه ای تقسیم نمود و تروریسم را در حقیقت به کارگیری خشونت توسط افراد به گروههای سازمان یافته دارای انگیزه مادی، سیاسی، امنیتی و ایدئولوژیک تعریف نمود.
تاثیرات جهانی سازی و جهانی شدن بر ترویج خشونت در جهان و به ویژه منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا را مطرح و براین نکته اذعان داشت که حکومت‌های غربی به ویژه آمریکا با تاکید بر سیاستهای هژمونی خود و تلاش برای گسترش ارزش‌های غربی در قالب جهانی سازی، موجب از بین رفتن ارزش‌های فرهنگی بومی در جوامع اسلامی شده‌اند. وی همچنین ضرورت عدالت در تعاملات جهانی شدن، در برابر جهانی سازی را یادآور شد.

دکتر فؤاد ایزدی، عضو هیئت علمی مجمع جهانی صلح اسلامی با موضوع  دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای غرب
دکتر فؤاد ایزدی با اشاره به دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای غرب در قبال کشورهای منطقه، تلاش غرب برای انتقال فرهنگی را یکی از عوامل گسترش گروه‌های افراطی و تروریستی در میان ملتهای مسلمان دانست.
دکتر ایزدی سیاست فرهنگی غرب در قبال کشورهای اسلامی را مبتنی بر رویکرد نامتقارن و یکسویه دانست که نیازها و شرایط جامعه مقصد را مورد توجه قرار نداده و موجب اختلال فرهنگی و نهایتا ایجاد عوامل موثر در زمینه بروز خشونت و افراطی‌گری می‌شود.

  •  دومین روز کارگاه آموزشی نقش ارزش‌های فرهنگی در مبارزه با تروریسم و خشونت

دکتر چاودری از بنگلادش با موضوع اهمیت آموزش و تاثیر برنامه‌های آموزشی
دکتر چاودری بر اهمیت آموزش و تاثیر برنامه‌های آموزشی در انتقال و ترویج ارزش‌های فرهنگی و جلوگیری از ترویج خشونت تاکید و با اشاره به تاثیر آموزش بر رفع ناآگاهی و دانش افزایی، افزایش تعامل و آستانه تحمل، آموزش مهارتها و راه‌حل‌های جایگزین به جای خشونت و کاهش هیجان قهرمانانه در اقدامات تروریستی بر این نکته تاکید نمود که آموزش در راستای ترویج ارزش‌های فرهنگی می‌بایست علاوه بر رویکرد کیفیتی، نگرش کمیتی را نیز مد نظر قرار دهد.

  •  سومین روز کارگاه آموزشی نقش ارزش‌های فرهنگی در مبارزه با تروریسم و خشونت

دکتر مرتضویان با موضوع اهمیت خانواده و نقش آن در جلوگیری از گسترش خشونت
دکتر مرتضویان استاد دانشگاه تهران، با دسته‌بندی خانواده به دو نوع باز و بسته با توجه به نسبت آنها با عناصر اجتماعی شدن فرد از قبیل مدرسه، هم گروه‌ها، جامعه و رسانه تاکید کرد و احتمال گسترش خشونت در خانواده‌های بسته را بیشتر دانست و با ارائه آمار بررسی‌های علمی در خصوص اعضای گروه بوکوحرام به تبیین تاثیر تضعیف خانواده و فقدان والدین بر گسترش خشونت و پیوستن جوانان به گروه‌های افراطی پرداخت.

دکتر سمیعی با موضوع اهمیت خانواده و نقش آن در جلوگیری از گسترش خشونت
دکتر محمد سمیعی، استاد دانشگاه مطالعات جهان، به جایگاه خانواده و تاثیر آن در گسترش خشونت خانگی و عمومی پرداخت. وی با استفاده از مدل تحلیل موقعیتی کارل پوپر تاثیر عوامل محیطی، نهادهای اجتماعی و جامعه بر افراد را مد نظر قرار داد و با اشاره به یافته‌های علمی بر تاثیر ازدواج و ثبات خانواده در بهبود ارزش‌های فرهنگی در جوامع، به خصوص جوامع سنتی و اسلامی در منطقه، تاکید نمود و هجوم ارزش‌های غربی و تاثیرپذیری غلط جوامعی اسلامی از وضعیت خانواده در غرب، یکی از مشکلات بزرگ این جوامع است. وی اشاره کرد: جوامع غربی به دلیل تضعیف بنیاد خانواده دچار بحران‌های اجتماعی متعددی هستند. دکتر سمیعی تاکید کرد این انتقال نامناسب فرهنگی موجب تخریب نهاد خانواده در جوامع اسلامی شده و زمینه‌ساز بروز خشونت و افراطی گری در برخی از این جوامع شده است.

دکتر ابوالقاسمی با موضوع اهمیت خانواده و نقش آن در جلوگیری از گسترش خشونت
دکتر ابوالقاسمی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، نیز به تبیین خانواده سالم و تاثیر آن در بهبود شرایط فرهنگی اعضای جامعه پرداخت و تاکید کرد خانواده سالم حمایت‌های احساسی و روانی لازم برای مقابله با مشکلات و بحران، پاسخ به نیازهای روانی و توانمندسازی مناسب را برای اعضای خود فراهم می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *