اخبار

گوترش در دوازدهمین سالگرد جنگ سوریه، خواستار برقراری صلح شد

دبیرکل سازمان ملل خواهان استفاده از شتاب موجود در پرونده کمک های بشردوستانه به سوریه پس از زمین لرزه اخیر برای حرکت در راستای برقراری صلح در این کشور شد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از بخش عربی خبرگزاری «آناتولی» ترکیه (AA)، «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه در بیانیه ای به مناسبت دوازدهمین سالگرد جنگ داخلی سوریه، درخواست کرد تا از شتاب موجود در پرونده کمک های بشردوستانه به این کشور پس از وقوع زمین لرزه ششم فوریه گذشته در نزدیکی مرز مشترک با ترکیه برای حرکت در راستای برقراری صلح استفاده شود.

گوترش در بیانیه خود در این باره تاکید کرد که مردم سوریه به دلیل فاجعه زمین لرزه ماه گذشته میلادی، با مصیبت دیگری روبرو شدند و نیاز به کمک های بشردوستانه در این کشور به بالاترین سطح خود از آغاز جنگ داخلی رسیده است.

دبیرکل سازمان ملل ضمن تاکید بر ضرورت و اهمیت بالای ادامه کمک های بشردوستانه به مردم سوریه بدون هیچ گونه مانعی، خاطر نشان ساخت که شتاب به وجود آمده در ارائه کمک های بشردوستانه پس از زمین لرزه باید به صحنه سیاسی منتقل شود.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، گوترش همچنین ابراز عقیده کرد که گام های ملموسی که باید با طرف های سوری و شرکای بین المللی مطابق با قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت سازمان ملل برداشته شود، می تواند راه را برای صلح پایدار هموار سازد.

دبیرکل سازمان ملل ضمن تاکید بر این که زمان حرکت با یکدیگر برای تضمین برقراری آتش بس در سراسر سوریه، برآورده ساختن خواسته های مشروع مردم این کشور و تضمین بازگشت داوطلبانه، ایمن و شرافتمندانه آوارگان فرا رسیده، خاطر نشان ساخت که سازمان ملل به شدت به حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه پایبند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× یک = 5