اخبار, اسلاید شو

۶ کشور حق رای خود را در سازمان ملل از دست دادند

دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای اعلام کرده است که ونزوئلا، لبنان و سودان جنوبی نتوانسته اند بدهی خود به بودجه عملیاتی سازمان ملل را پرداخت کنند و جزو شش کشوری هستند که حق رای خود را در مجمع عمومی ۱۹۳ عضوی از دست داده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفته است که دومینیکا، گینه استوایی و گابن نیز حق رای خود را از دست داده اند. گابن به مدت دو سال عضویت موقت شورای امنیت را دارد، اگرچه حق رای این کشور در این شورا تحت تأثیر قرار نگرفته است.

بر اساس منشور سازمان ملل، اعضایی که پرداخت معوقه آن‌ها برابر یا بیشتر از میزان مشارکت آن‌ها در دو سال گذشته باشد، حق رای خود را از دست می‌دهند. اما این منشور همچنین به مجمع عمومی این اختیار را می‌دهد در صورتی که «عدم پرداخت به دلیل شرایط خارج از کنترل عضو است» به این عضو اجازه دهند حق رای خود را داشته باشد.

بر اساس نامه دبیرکل سازمان ملل، حداقل پرداخت مورد نیاز برای بازگرداندن حق رای ۷۶ میلیون و ۲۴۴ هزار و ۹۹۱ دلار برای ونزوئلا، ۱ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۳۰۳ دلار برای لبنان، ۶۱۹ هزار و ۱۰۳ دلار برای گینه استوایی، ۱۹۶ هزار و ۱۳۰ دلار برای سودان جنوبی، ۶۱ هزار و ۶۸۶ دلار برای دومینکا، و۲۰ هزار و ۵۸۰ دلار برای گابن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *