اسلاید شو, گفتگو

12 تیرماه یادمان افشای حقوق بشر امریکایی

دکتر داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در مصاحبه اختصاصی به مناسبت 12 تیر ماه ، روز افشای حقوق بشر آمریکایی چنین بیان داشت که :
صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانی به عنوان ویژگی های فطری انسانی و در قالب مفاهیم اساسی حقوق بشر و کرامت انسانی، همواره از سوی ادیان الهی و نخبگان جهانی مورد احترام و تکریم بوده است. امروزه نیز، یکی از اساسی ترین موضوعات مورد بحث در حقوق بین الملل، حفظ صلح و امنیت جهانی و حفظ کرامت انسان ها است. با این وجود شاهد هستیم که به انحاء و دلایل مختلفی این حقوق مورد ظلم و تعدی قرار گرفته و از سوی افراد، گروه ها و حتی دولت هایی تهدید و یا نقض شده اند و یا به طور انحصارطلبانه و یکجانبه تفسیر و بصورت ابزاری استفاده می¬شوند.
تنها در جمهوری اسلامی ایران از ششم تا دوازدهم تیرماه وقایع و حوادث مختلفی با حمایت آمریکا به وقوع پیوسته است و همین امر باعث شد این هفته با عنوان هفتۀ «افشای حقوق بشر آمریکایی» نامگذاری شود.
یکی از مهمترین موارد نقض حقوق بشر توسط دولت امریکا، در ماه ژوئيه ۱۹۸۸ اتفاق افتاد. در این روز ناو «وینسنس» امریکا با شليك دو موشك به هواپيماي مسافربري ايران كه حامل ۲۹۰ مسافر كه اغلب آنان زنان و كودكان بودند، موجب سقوط هواپیما و شهادت همه مسافران و خدمه آن شد.
این اقدام و اقدامات متعدد دولت امریکا در سراسر جهان حاکی از آن است که دولتمردان امریکا که داعیه دفاع از حقوق بشر را دارند؛ تاکنون با اقدامات ضد بشری خود نشان داده اند که به هیچ یک از تعهدات بین المللی در قبال حقوق بین الملل و انسانها پایبند نیستند.
۱۲ تیرماه نمونه ای از یک تراژدی بزرگ انسانی و یک اقدام تروریستی دولت امریکا علیه دولت و مردم ایران است. این فاجعه که توسط آمریکا صورت پذیرفت نمونه ای از نقض حقوق بشر و نمادی از حقوق به اصطلاح بشری امریکا است. بنابراین باید با انجام برنامه های مختلف در این خصوص، ضمن توجه نخبگان، جامعه جهانی و سازمان های مدافع حقوق بشر به محکوم کردن امریکا و الزام به رعایت حقوق بشر، موجبات زنده نگهداشتن این موضوع و تبدیل آن به اسناد الزام آور بین المللی را فراهم نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو + = 5