بررسی روابط دوجانبه و روند صلح خاورمیانه در اولین دیدار السیسی و بنت

 رئیس جمهوری مصر و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نخستین دیدار خود، به بررسی روابط دو جانبه و روند صلح خاور میانه پرداختند.

 به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه «الاهرام» مصر، «بسام راضی»، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری این کشور عصر امروز (دوشنبه) با صدور بیانیه ای، اعلام کرد که «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر در شهر ساحلی «شرم الشیخ» در جنوب شبه جزیره «سینا» و در حضور «اسامه شکری»، وزیر امور خارجه و سرلشکر «عباس کامل»، مدیر سازمان اطلاعات عمومی کشورش پذیرای «نفتالی بنت»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و هیئت همراه وی شامل «ایال هولاتا»، مشاور امنیت داخلی این رژیم، ارتشبد «آوی گیل»، دبیر نظامی نخست وزیری، «شمریت مئیر»، مشاور ارشد نخست وزیر و «امیره اورون»، سفیر اسرائیل در قاهره بوده است.

راضی در بیانیه خود در این باره تاکید کرد که رئیس جمهوری مصر و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این دیدار، تحولات روابط دو جانبه در زمینه های مختلف و همچنین آخرین تحولات اوضاع در عرصه های منطقه ای و بین المللی به ویژه در رابطه با مسئله فلسطین را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، السیسی در دیدار با بنت، پشتیبانی مصر از همه تلاش های با هدف برقراری صلح همه جانبه در منطقه خاور میانه با استناد به راه حل تشکیل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل و بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در راستای افزایش امنیت و رفاه برای همه ملت های منطقه را مورد تاکید قرار داد.

السیسی همچنین بر اهمیت پشتیبانی جامعه بین المللی از تلاش های مصر برای بازسازی سرزمین های فلسطینی به علاوه لزوم حفظ آرامش میان طرف های فلسطینی و اسرائیلی به ویژه با اقدامات مداوم کشورش برای کاهش تنش میان دو طرف در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه تاکید کرد.

لازم به ذکر است که این نخستین دیدار دو جانبه بنت و السیسی و همچنین نخستین سفر یک نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مصر طی بیش از ۱۰ سال گذشته به شمار می آید جایی که آخرین بار «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر سابق این رژیم در سال ۲۰۱۱ میلادی و تنها نزدیک به یک ماه پیش از سرنگونی «حسنی مبارک»، رئیس جمهوری فقید این کشور، در شرم الشیخ با وی دیدار کرده بود.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حالی در پاسخ به دعوت رسمی رئیس جمهوری مصر به این کشور سفر کرده که این دومین سفر خارجی وی از زمان تصدی این منصب در ماه ژوئن گذشته به شمار می آید جایی که دو هفته پیش نیز راهی آمریکا شده و با «جو بایدن»، رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت و گو کرده بود.

از سوی دیگر، شهر قاهره، پایتخت مصر به عنوان نخستین کشور جهان عرب که با رژیم صهیونیستی پیمان صلح امضا کرد نیز دو هفته پیش میزبان اجلاس سه جانبه السیسی با ملک «عبدالله دوم»، پادشاه اردن و «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای بررسی تحولات اوضاع در بیت المقدس اشغالی و کشمکش میان فلسطین و اسرائیل بود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید