بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز قدس

"روز جهانی قدس، روز فریاد و مقاومت امت اسلامی در مقابل سیاستهای تفرقه انگیز است."
فلسطین یک دولت و سرزمین اسلامی است که که بیش از 70 سال رنج اشغال توسط صهیونیست ها را بر دوش می کشد از این رو فریاد "یا للمسلمین" از سوی ملت فلسطین به عنوان نماد و تجسم حقیقی مظلومیت واقعی انسان، به رساترین وجه بلند است و زمان آن است که همۀ آزادی خواهان، عدالت طلبان، دولت های آزاد اندیش و سازمان های مدافع حقوق بشر به این درخواست انسانی و بشردوستانه لبیک گویند.
نامگذاری خردمندانه و هوشمندانه این یوم الله  توسط رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در واقع هویت سازی برای نشان دادن وحدت و اراده آحاد مسلمین در حل مسئله فلسطین و بعنوان اولویت اول مسلمانان و یک تصمیم راهبردی در ثبت و جهانی سازی آزادی قدس شریف است.
جهان در حالی شاهد تجاوز، اشغالگری وانواع تحریم های ظالمانه و ضد بشری  رژیم صهیونیستی بر مردم مظلوم فلسطین است که عده ای بانگ حمایت از حقوق بشر سر می دهند اما از تضبیع گسترده و فاحش حقوق بنیادین یک ملت در چنگال سلطه طلبان به صورت آشکار نه تنها حمایت می نمایند؛ بلکه از جنایت رژیم صهیونیستی در قتل عام مردم بیگناه غزه و ممانعت از کاروان های امداد رسانی و پشتیبانی به نوعی حمایت کرده و مانع از عملکرد دقیق سازمان های بین المللی می شوند.
مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان یک نهاد غیردولتی که با ترویج گفتمان «صلح عادلانه» در عرصۀ صلح، عدالت و برقراری کرامت انسانی در جهان فعال است، همواره بر اساس آرمان های اسلامی و انسانی خود هر گونه تجاوز غیرقانونی و یکجانبه از جمله اقدامات ناجوانمردانه رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین را محکوم کرده است.
این نهاد غیر دولتی بر این باور است که اتفاقاتی چون اشغال غیرقانونی سرزمین فلسطین، معامله قرن، طرح الحاق کرانه باختری و تغییر پایتخت اشغالگران به قدس شریف اگرچه اوج وقاحت و نیت واقعی صهیونیست‌ها برای حذف موجودیت فلسطین و هویت زدایی از این سرزمین را آشکار کرده است اما به هیچ رو موضع جدیدی نیست و از ابتدای اشغالگری هدف اشغالگران و حامیان آنها بوده است.
از این رو، مجمع جهانی صلح اسلامی معتقد است؛
1-اعلام روز جهانی قدس از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی، نه یک حرکت نمادین، بلکه طرح و برنامه‌ای هوشمندانه و دوراندیشانه و راهبردی در مسیر اتحاد، بیداری و بسیج عموم آزادگان به ویژه امت اسلامی برای مقاومت و مقابله در برابر صهیونیسم جهانی است.
2- رژیم صهیونیستی نماد یک رژیم جعلی است که بر بستر انواع تجاوزات و بد اخلاقی‌ها و قانون شکنی‌ها شکل گرفته است. بنابراین از تمامی کشورهای اسلامی خواستار این است که باید دست در دست یکدیگر در مقابل صهیونیسم غاصب و متجاوز بایستند.
3- نخبگان، اندیشمندان و سازمان های مختلف دولتی و غیردولتی نیز وظیفه دارند با اقدامات مختلف خود به روشنگری های مناسب در خصوص قضیۀ فلسطین بپردازند و زمینه، ابعاد و پیامدهای مختتلف آن را برای جهانیان تبیین نمایند.
4- از سازمان ها و مجامع حقوقی جهان تقاضا می شود، ضمن تلاش برای احقاق حقوق اولیه فلسطینیان مانند حق بازگشت به سرزمین آبا و اجدادی، حق برخورداری از زندگی توأم با صلح، عدالت و امنیت، به ویژه تحریم های یکجانبه و ناعادلانه که معیشت و حیات فلسطینیان را آنهم در مقابله با چالش های فراگیر جهانی مانند بیماری کرونا به مخاطره انداخته است، اقدامات اساسی و عملی انجام دهند.
در پایان تأکید میکنیم، روز جهانی قدس نیز ظرفیتی برای همگرایی بیشتر در دفاع از صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانی است. بنابراین از همگان به ویژه ملت های اسلامی و همۀ آزادی خواهان و بشر دوستان جهان برای اعلام همبستگی با مردم فلسطین و فریاد آرمان آن دعوت می کنیم.
مجمع جهانی صلح اسلامی
اردیبهشت 1401

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید