اخبار

آشنایی با تشکیلات نظامی و مخفی ارتش رژیم صهیونیستی| ۱۲ ـ یگان‌های ویژه سرکوب و کشتار فلسطینیان

آشنایی با تشکیلات نظامی و مخفی ارتش رژیم صهیونیستی| ۱۲ ـ یگان‌های ویژه سرکوب و کشتار فلسطینیان

از آنجایی که رژیم جعلی صهیونیستی بر مبنای زور و اشغالگری تاسیس شده، تشکیلات نظامی و ایجاد یک ارتش مجهز در صدر اولویت‌های تصمیم‌سازان این رژیم قرار داشت و صهیونیست‌ها تحت حمایت آمریکا و متحدان اروپایی از همان ابتدا عمده تمرکز خود را معطوف به ساختار نظامی کرده و توجه چندانی به بخش اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و .. نداشتند.

بر همین اساس ارتش رژیم اشغالگر یکی از ارکان اساسی این رژیم محسوب می‌شود که استراتژی امنیت داخلی اسرائیل بر پایه آن بنا شده است. ارتش رژیم صهیونیستی همچنین همواره به عنوان ابزار اصلی این رژیم برای سرکوب ملت فلسطین و غصب زمین‌های آنها مورد استفاده قرار گرفته است. سران صهیونیست از ابتدا با تکیه بر حمایت عظیم و نامحدود ایالات متحده، تلاش کردند تا شرایط لازم را برای تاسیس یک ارتش کارآمد با سلاح‌های پیشرفته فراهم کنند و در این میان همواره روی حمایت‌های مالی هنگفت آمریکا حساب باز کرده‌اند.

در واقع صهیونیست‌ها که به ماهیت رژیم جعلی خود آگاه بودند و می‌دانستند برای بقا باید همواره درحال جنگ باشند، اصرار زیادی بر تجهیز ارتش خود به انواع سلاح‌های مدرن و پیشرفته داشتند و همانطور که گفته شد به این منظور حساب زیادی روی آمریکا باز می‌کردند و هنوز هم این گونه است. سران رژیم اشغالگر همچنین اقدامات زیادی در سطح حمایت روانی و آماده‌سازی روحیه نظامیان و سربازان جهت مشارکت در جنگ‌های زمینی انجام دادند اما در این زمینه ناکام بودند؛ چرا که اغلب جوانان صهیونیست که در جریان مهاجرت یهودیان وارد فلسطین اشغالی شده‌اند، خود را متعلق به این سرزمین نمی‌دانند و انگیزه‌ای برای دفاع از آن ندارند.

خودکشی، فرار از خدمت، دزدی در ارتش، نافرمانی و درگیری با فرماندهان و… همگی ناشی از همین احساس بی‌انگیزگی میان سربازان در ارتش رژیم صهیونیستی است. این وضعیت به ویژه بعد از شکست سنگین این ارتش در جنگ جولای 2006 با حزب‌الله به مراتب بدتر شد و ضربه بزرگی که نیروی زمینی ارتش اسرائیل دریافت کرد موجب شد تا نظامیان این رژیم در جنگ 2008 و 2009 با نوار غزه نتوانند وارد نبرد زمینی شوند.

ترس و وحشت میان عناصر نیروی زمینی ارتش اسرائیل در هر یک از جنگ‌های این رژیم با مقاومت فلسطین بعد از جنگ جولای کاملا مشهود بود و به همین منظور فرماندهی ارتش تصمیم گرفت برای تشویق نظامیان به حضور در درگیری‌های زمینی، برای هریک از یگان‌های نیروی زمینی یک خاخام استخدام کند. اما هیچ یک از این اقدامات نتیجه نداشت و به مرور فرماندهان ارتش اسرائیل از نیروی زمینی ناامید شده و عمده تمرکز خود را معطوف به نیروی هوایی و تجهیز آن کردند. به همین دلیل نیروی زمینی ارتش رژیم صهیونیستی به «پاشنه آشیل» این ارتش معروف شده است.

از آنجایی که شناخت دشمن به ویژه در سطح تشکیلات نظامی و نقاط ضعف و قوت آن نقش مهمی در پیروزی در هر جنگی دارد، سعی داریم در مقاله‌ای چندشماره‌ای به معرفی بخش‌های مختلف تشکیلات نظامی وامنیتی و ساختار ارتش رژیم صهیونیستی بپردازیم.

یگان «متسادا»

متسادا، یگان ویژه وابسته به زندان‌های اسرائیل است که در سال 2003 تشکیل شده است، عناصر این یگان عموما از نیروهای ویژه هستند که با هدف قلع و قمع اسرای فلسطینی و تسلط با زور سرنیزه بر آنها تشکیل شده است. پیش از تشکیل این یگان، سرویس زندان‌های رژیم صهیونیستی برای مقابله با اوضاع اضطراری زندان‌ها و به ویژه اعتراضات اسرای فلسطینی، به کمک‌های ارتش و پلیس اسرائیل متکی بود اما بعد از خارج شدن اوضاع زندان‌ها از کنترل، سرویس زندان‌ها مجددا به بررسی نیازهای امنیتی و ساماندهی شرایط پرداخت و به این نتیجه رسید که باید یک یگان مستقل برای سیطره بر شرایط زندان‌ها و به ویژه سرکوب اسرای فلسطینی تشکیل گردد.

بر این اساس یگان متسادا در سال 2003 تشکیل شد که عناصر آن تخصص و تجربه رزمی بالایی دارند و به عنوان نیروی نظامی یا افسر در یگان‌های نخبه ارتش اسرائیل و نیز یگان ماموریت‌های ویژه فعالیت کرده‌اند. آنها همچنین متخصص در نبردهای کوتاه و نزدیک، استفاده از روش‌های مختلف جنگی و تک‌تیراندازی و … هستند.

یگان متسادا تیم ویژه‌ای را برای واکنش سریع در موارد اضطراری تشکیل می‌دهد که اعضای آن همواره در آمادگی کامل برای ارائه راه حل نهایی و مناسب در شرایط اضطراری از جمله سرکوب اعتراضات اسرای فلسطینی در زندان‌ها هستند. اما ماموریت این یگان صرفا محدود به داخل زندان‌ها نیست و آنها برای مقابله با سناریوهای احتمالی در سراسر فلسطین اشغالی در مدت زمان بسیار سریع آموزش دیده‌اند.

عناصر این یگان در استفاده از سلاح‌های غیرکشنده به ویژه در بردهای کوتاه تخصص دارند و تاکنون در ده‌ها عملیات خطرناک در مراکز مختلف اداره زندان‌ها شرکت کرده‌اند. آنها همچنین به نوعی وظیفه مشاوره دادن به سایر نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی برای مقابله با مواقع اضطراری را دارند.

یگان ترور و کشتار اعراب

این یگان متخصص اجرای روش‌های تازه برای ترور و از بین بردن اهداف مورد نظر ارتش اسرائیل است، عناصر این یگان از یهودیان شرقی هستند که با راهکارهای مخفی از جمله پوشیدن لباس‌های فلسطینی‌ها اقدام به کشتار آنها می کنند. آنها عملیات اعدام را بدون محاکمه یا پیگیرد قانونی یا بازخواست انجام می‌دهند و همیشه مدعی هستند که به علت اینکه نمی‌توانند افراد مورد نظر را بازداشت کنند، آنها را ترور می‌کنند.

قدمت این یگان به سال 1943 می‌رسد که سازمان «پالماخ» یکی از هسته‌های تشکیل دهنده ارتش اسرائیل یگانی را با عنوان دایره عربی تشکیل داد تا اقدامات جاسوسی و عملیات خرابکاری و هدف قرار دادن فلسطینی‌ها را در داخل اراضی اشغالی و کشورهای مجاور دنبال کنند، این یگان تا سال 1950 به فعالیت خود ادامه ‌داد.

فرماندهی این یگان در سال 1943 بر عهده «یروحام کوهن» فرمانده پالماخ بود و اعضای آن یهودیانی بودند که از کشورهای شرقی به فلسطین اشغالی مهاجرت کردند. انفجار در بندر طرابلس یکی از مهم ترین عملیات‌های این یگان است. همچنین عناصر این یگان با لباس‌های مبدل وارد گروه‌های فراری فلسطینی شدند و در بیروت گروه‌های زیادی از فراری‌ها را تشکیل دادند که بر اساس دستورات ارتش اسرائیل اقدام به انجام عملیات خرابکارانه در آنجا می‌کردند. آن ها منتظر دستورات ارتش رژیم صهیونیستی بودند تا اقدامات خرابکارانه یا جمع آوری اطلاعات را دنبال کنند.

یگان «نحشون» (افعی)

این یگان بازوی عملیاتی سرویس زندان‌های رژیم صهیونیستی محسوب می‌گردد که در سال 1973 تاسیس شد. نحشون یگان اصلی برای سرکوب اسرای فلسطینی بوده و در شعب مختلف زندان‌ها و دادگاه‌‌های رژیم صهیونیستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این یگان همچنین به عنوان یگان اسکورت اصلی سازمان زندان‌های اسرائیل شناخته می‌شود که وظایف امنیتی ویژه مربوط به این سازمان را انجام می‌دهد.

از جمله وظایف این یگان می‌توان به اسکورت اسرای فلسطینی هنگام جابجایی آنها در زندان‌های مختلف اشاره کرد. آنها همچنین مسئول رصد و نظارت بر امور داخلی زندان‌ها نیز هستند تا جلوی هرگونه ارتباط اسرا با خارج از زندان را بگیرند و با هر نوع فعالیتی که ممکن است توسط اسرا در داخل زندان انجام شده و امنیت صهیونیست‌ها را به خطر بیندازد مقابله کنند.

یگان نحشون همچنین از نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی و خانواده‌های آنها در برابر تهدیدات زندانیان جنایتکار اسرائیلی محافظت می‌کند و زندانیان را بعد از آزادی نیز تحت نظر دارد. عناصر یگان نحشون هر روز حدود 1800 زندانی جنایتکار اسرائیلی یا اسیر فلسطینی را با استفاده از خودروهای ویژه اسکورت می کنند که هر سال برابر با 390000 اسیر و زندانی است.

این یگان دارای صدها ماشین عملیات ویژه، اتوبوس، کامیون و موتور سیکلت است که برای انجام وظایف اسکورت زندانیان مناسب هستند، این خودروها به عنوان زندان سیار حامل زندانیان خطرناک اعم از امنیتی و جنایی که احتمال فرار آنها بالاست استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه × = 6