اخبار

آفریقای جنوبی: جنایت تل‌آویو علیه فلسطینیان در تضاد با منشور اتحادیه آفریقاست

وزیر خارجه آفریقای جنوبی درباره اخراج هیئت دیپلماتیک رژیم صهیونیستی از نشست آدیس آبابا گفت: اسرائیل علیه ملت فلسطین مرتکب جنایات زیادی شده و این موضوع در تضاد با منشور اتحادیه آفریقاست.

سی و ششمین نشست سران اتحادیه آفریقا هفته گذشته در پایتخت اتیوپی برگزار شد اما پیش از شروع رسمی این نشست، ماموران امنیتی هیئت دیپلماتیک رژیم صهیونیستی را از سالن اجلاس بیرون کردند. این اقدام با استقبال گروه‌های فلسطینی و خشم تل آویو همراه شد.

 رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا درباره اخراج هیئت اسرائیلی از نشست آدیس آبابا گفت: از مقامات اسرائیلی برای حضور در این نشست دعوت نشده بود.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی، علت اخراج هیئت دپیلماتیک رژیم صهونیستی از نشست آدیس آبابا را  تداوم جنایات این رژیم علیه ملت فلسطین و مخالفت با اعطای عنوان «عضو ناظر» به تل آویو در اتحادیه آفریقا دانست.

خانم « نالدی پاندور» با انتشار یک کلیپ ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی گفت: ما با اعطای عنوان عضو ناظر به اسرائیل در اتحادیه آفریقا مخالفت کردیم زیرا معتقدیم تل آویو به روند اشغال زمین‌های فلسطینیان و ساخت شهرک‌های جدید ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی با اشاره به محدودیت تردد فلسطینیان در سرزمین اجدادی خود اظهار داشت: مردم فلسطین مجبورند مدارک هویت خود را به همراه داشته باشند و در جاده‌ها و مسیرهای متفاوت با دیگر ساکنان این منطقه حرکت کنند. فلسطینیان نمی‌توانند خانه خود را بسازنند و از عدم تصرف و اشغال زمین خود مطمئن باشند. اینها همه تخلف است و در تضاد با منشور اتحادیه آفریقاست.

وی تصریح کرد: از این منظر اسرائیل ارزش‌ها، اصول و اهداف منشور اتحادیه آفریقا را رعایت نکرده‌ است.

به نوشته روزنامه الرای الیوم، این سخنان وزیر خارجه آفریقا جنوبی با استقبال گروه‌های فلسطینی و طرفداران آنان در سراسر جهان مواجه شد.

به دنبال اخراج هیئت دیپلماتیک رژیم صهیونیستی از نشست آدیس آبابا این رژیم آفریقا جنوبی و الجزایر را به عنوان عاملان این ماجرا معرفی کرد.

هنگام اخراج هیئت دیپلماتیک تل آویو از نشست اخیر سران اتحادیه آفریقا « محمد اشتیه » نخست وزیر تشکیلات خود گردان فلسطین در سالن اجلاس حضور داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هشت = 8