اخبار

آمریکا: هر توافق صلحی باید تمامیت ارضی اوکراین را در نظر بگیرد

آمریکا: هر توافق صلحی باید تمامیت ارضی اوکراین را در نظر بگیرد

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت: هر توافق صلحی باید تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین را در نظر بگیرد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی گفت: ما از تلاش مسوولانه هر کشوری برای پیشبرد صلح، تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین استقبال می کنیم. اما هر توافق‌نامه صلحی باید تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین را در نظر بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد: روسیه هم اکنون در اوکراین شکست خورده است، به این معنا که آنها در ابتدا تلاش می کردند اوکراین را از نقشه حذف کنند، آن را به خاک روسیه اضافه کنند و وجود آن را به عنوان یک کشور مستقل از بین ببرند. این طرح شکست خورده و موفق نخواهد شد.

بلینکن گفت: موفقیت در میدان نبرد بهترین راه و احتمالاً سریعترین راه برای دستیابی به مذاکره ای است که صلح عادلانه و بادوام ایجاد می کند. ما از تلاش مسوولانه هر کشوری برای پیشبرد صلح، تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین استقبال می کنیم. اما هر توافق‌نامه صلحی باید تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین را در نظر بگیرد.

وزیر خارجه دولت بایدن همچنین تصریح کرد: ما ارتباط نامنظمی با روسیه در خصوص اتباع زندانی در این کشور داریم. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مدتی پیش برای رسیدگی به بازداشت خودسرانه شهروندان آمریکایی یک کانال ارتباطی ایجاد کردند.

وی افزود: ما به پیگیری مساله زندانیان آمریکایی در روسیه ادامه خواهیم داد، اما واقعیت این است که ایوان گرچکوویوچ ( خبرنگار وال استریت ژورنال) به طور غیرقانونی بازداشت شده است. او باید فورا آزاد شود.

بلینکن تصریح کرد: ما در حال همکاری با سایر کشورها برای ایجاد ائتلاف قوی تر هستیم تا هر کشوری که به این اقدامات دست بزند، با عواقب جدی مواجه شود.

هفته گذشته قانونگذاران ایالات متحده یک قطعنامه دو حزبی برای پیروزی اوکراین را در مجلس نمایندگان و سنا ارائه کردند. این قطعنامه تاکید می‌کند که سیاست ایالات متحده در راستای پیروزی اوکراین در جنگ مقابل روسیه استوار است.

بر اساس این سیاست، عضویت اوکراین در ناتو عامل تضمین صلحی خواهد بود که از برتری نظامی کی‌یف بر مسکو حاصل خواهد شد. برای تحقق این سیاست، ایالات متحده باید با متحدان و شرکای خود برای تضمین گرفتن غرامت (از روسیه)، بازسازی (اوکراین)، رسیدگی عادلانه به جنایات جنگی و پاسخگو کردن رهبران روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین همکاری کند.

رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

از برگزاری دور اول و دوم گفت‌ وگوهای صلح بین روسیه و اوکراین در هفته نخست این درگیری‌ها تا آخرین روزها و ساعت‌های سال ۲۰۲۲ که از یک طرف مسکو برای ادامه مذاکرات اعلام آمادگی می‌کرد و کی‌یف در واشنگتن به دنبال دریافت حمایت‌های مالی و تسلیحاتی بیشتر برای ادامه جنگ بود گرفته، تا هفته نخست سال جدید میلادی که پیشنهاد آتش‌بس یک‌جانبه روسیه از طرف اوکراین رد شد و اروپا از ارسال سامانه‌های جدید نظامی به اوکراین پرده برداشت؛ تاکنون دورنمایی برای صلح دیده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار × = 12