اخبار, اسلاید شو

«آنروا»؛ جدیدترین قربانی شکست حقوقی رژیم صهونیستی در دیوان لاهه

 

طی روزهای اخیر خبری دو پهلو از آژانسِ امدادرسانی به آوارگان فلسطینیِ سازمان ملل- که با نام مخفف «آنروا» (UNRWA) شناخته می شود- در سطحی وسیع در رسانه های رژیم صهیونیستی و غرب در حال انتشار است. این خبر که توسط صهیونیست ها بال و پر داده می شود مدعی است تعدادی از کارکنان آژانس امدادرسانی به آوارگان فلسطینی سازمان ملل، «آنروا»، در جریان عملیات «طوفان الاقصی» در 7 اکتبر 2023 شرکت داشته اند. این خبر، 12 نفر از کارکنان «آنروا» را هدف قرار می دهد، کارکنانی که از ساکنان فلسطینی نوار غزه هستند.

اقدام متحد کشورهای هم پیمان غرب علیه «آنروا»

در حالی که هنوز صحت این خبر تایید نشده بود، 6 کشور غربی شامل، آمریکا، کانادا، استرالیا، فنلاند، انگلستان و ایتالیا نسبت به آن واکنش شدید نشان داده، در بیانیه ای مشترک اعلام کردند به دلیل تخلف صورت گرفته توسط «آنروا» کمک های سالانه خود به این نهاد سازمان ملل را متوقف می کنند. یک روز پس از بیانیه این 6 کشور و در ادامۀ واکنش های هماهنگ غرب علیه «آنروا»، آلمان، اسکاتلند و فرانسه نیز به آن پیوستند و از قطع کمک های خود به صورت موقت تا تعیین وضعیت کارکنان نامبرده خبر دادند.

در این میان کشورهایی بودند که موضع مخالف گرفتند. نروژ و ایرلند از عدم ورود به تحریم «آنروا» خبر دادند و گفتند که به کمک های خود به آژانس امدادرسانی به آوارگان فلسطینی سازمان ملل، ادامه خواهند داد.

واکنش سازمان ملل و «اونروا»

با آغاز موج تحریمی غرب علیه «آنروا»، «فیلیپ لازارینی»، رئیس «آنروا»، از اخراج کارکنان نامبرده فوق خبر داد. بر همین اساس 9 نفر از این کارکنان، از «آنروا» اخراج شدند. 2 نفر، پرونده شان تحت تحقیق و تفحص قرار گرفت و یک نفر نیز اعلام شد در جریان حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه به شهادت رسیده است.

«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل، بدون بررسی برای تأیید خبر ادعایی رسانه های رژیم صهیونیستی علیه «آنروا»، -همزمان با بیانیه ای که توسط شش کشور غربی منتشر شد- حضور کارکنان این آژانس سازمان ملل در عملیات «طوفان الاقصی» را محکوم کرد و از کشورهای غربی خواست تا کمک های خود به «آنروا» را قطع نکنند. اما این خواسته دبیرکل افاقه نکرد.

واکنش متفاوت رئیس سازمان بهداشت جهانی علیه صهیونیست ها

همزمان با انتشار خبر حضور کارکنان «آنروا» در عملیات «طوفان الاقصی»، خبری مشابه در خصوص همسویی کارکنان سازمان بهداشت جهانی در نوار غزه با حماس منتشر شد و صهیونیست ها مدعی شدند، حماس از بیمارستان ها استفاده نظامی می کند و سازمان بهداشت جهانی آن را نادیده می گیرد. «تِدروس آدهانوم گِبرِیِسوس»، رئیس سازمان بهداشت جهانی، به این خبر واکنش تندی نشان داده، ضمن رد ادعای صهیونیست ها گفت: این ادعاها کذب و آزار دهنده است و کارکنان ما را در معرض خطر قرار می دهد. سازمان بهداشت جهانی بی طرف است و در راستای سلامت همه مردم عمل می کند.

چرایی هدف قرار دادن «آنروا» توسط رژیم صهیونیستی

داده های فوق حکایت از آن دارند که در اقدامی هماهنگ شده، رژیم صهیونیستی با همراهی دستگاه دیپلماسی و رسانه ای غرب، جریانی را علیه آژانس امدادرسانی به آوارگان فلسطینی سازمان ملل، «آنروا» و سازمان بهداشت جهانی به راه انداخته اند. اما چرا صهیونیست ها در این مقطع این جریان را دنبال می کنند، دلایلی دارد که در بین بمباران رسانه ای غرب مخفی مانده است.

 از بین بردن اعتبار نهادهای بین المللی

طی دو هفته اخیر، با اقدامی که دولت آفریقای جنوبی علیه صهیونیست ها در دادگاه بین المللی دادگستری انجام داد، صهیونیست ها به عنوان متهم اصلی ردیف اول در صدر اخبار بین المللی قرار گرفته اند. صدور حکم موقت دادگاه بین المللی دادگستری با دو الزام برای رژیم صهیونیستی همراه بود. این دادگاه، ضمن رد ادعای رژیم صهیونیستی برای کنار گذاشتن شکایت آفریقای جنوبی و تأیید صلاحیت خود برای رسیدگی به پرونده نسل‌کشی رژیم صهیونیستی، از رژیم صهیونیستی خواست تا ضمن امتناع از انجام اعمالی که مصداق نسل‌کشی هستند، شواهد مورد استناد را تا بررسی های بعدی حفظ و تضمین کند.

این اقدام دادگاه بین المللی دادگستری رژیم صهیونیستی و حامیان آن را در موضع اتهام و ضعف قرار داد و نتیجه آن، متهم شدن در جنگ غزه خواهد بود. رژیم صهیونیستی با ایجاد جریان فوق درصدد است تا با خدشه وارد کردن به اعتبار سایر نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل، حکم دادگاه عالی را نیز مشمول همین بی اعتباری کرده، اقدامات خود را دست کم در افکار عمومی خود موجه جلوه دهد.

 فرار از مشکل شکست در غزه

صهیونیست‌ها با آنکه قریب 16 هفته، غزه را تحت شدیدترین حملات هوایی قرار داده اند و 13 هفته از عملیات زمینی شان می گذرد، اما به هیچ یک از اهداف خود مبنی بر از بین بردن حماس و آزادی اسیران خود نرسیده اند. این مسئله موجب شعله ور شدن اعتراضات داخلی شده است. حالا صهیونیست ها این جریان اعتراضی را به سمت مرزهای غزه، در گذرگاه «کرم ابوسالم» سوق داده اند تا از ورود کامیون های حامل کمک های بشردوستانه جلوگیری کنند. اما با حکم بدوی دادگاه بین المللی دادگستری مجبور به جمع کردن بساط آن شده اند.

نتانیاهو شاهد جریانی علیه خود است که از یکسو عدم موفقیت در جنگ را با هزینه های بالای مادی و انسانی اش به رخ او می کشند و از سوی دیگر خواستار پذیرفتن مسئولیت شکست در جنگ و کنار رفتن از قدرت هستند. این جریان رسانه ای علیه سازمان های بین المللی می‌تواند فرصتی برای نتانیاهو و مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی فراهم کند و دست کم برای مدت کوتاهی فشار افکار عمومی را بر رژیم صهیونیستی بکاهد.

 «آنروا»، هدفی از قبل تعیین شده

از زمانی که «دونالد ترامپ» در سال 2017 در آمریکا روی کار آمد، صهیونیست ها به فلسطینیان سازشکار اعلام کردند باید کشور مستقل فلسطین را فراموش کنند. آنها در این مسیر چند گزاره اصلی را مانع فراموش شدن مسئله ای به نام کشور مستقل فلسطین یافتند که یکی از آنها آژانس امدادرسانی به آوارگان فلسطینی سازمان ملل، «آنروا» بود.

از همان زمان ترامپ تلاش کرد با قطع کمک های آمریکا به این نهاد سازمان ملل، فعالیت های آن را متوقف کرده، زمینه را برای از بین رفتن آن فراهم کند. اما با کنار رفتن ترامپ و حمایت هایی که سایر اعضای سازمان ملل از «آنروا» کردند، این نهاد پابرجا ماند اما از لیست اهداف صهیونیست ها خارج نشد. حالا در میانه جنگ در غزه، بهترین فرصت برای متهم کردن «آنروا» برای آنها فراهم شده است و آنها با همراهی حامیان غربی شان یک جریان موهوم را به وجود آورده اند تا زمینه های انحلال «آنروا» را فراهم سازند.

انحلال «آنروا» می تواند زمینه زندگی فلسطینیان در غزه و کرانه باختری را در میان مدت از بین برده، فضای کوچاندن فلسطینیان را فراهم کند.

صدمه زدن به اعتبار «آنروا» و سایر نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل می تواند موجبات خروج این مجموعه ها از نوار غزه یا دست کم کاهش فعالیت های آنها را به وجود آورد. اقدامی که اگر انجام شود یکی از مقدمات خروج جمعیت از نوار غزه خواهد بود.

آنچه در جریان متهم کردن کارکنان «آنروا» و سازمان بهداشت جهانی به همراهی با مقاومت و در نتیجه آن متهم شدن به انجام اقدامات تروریستی از سوی رسانه های رژیم صهیونیستی و همراهی کشورهای غربی انجام شد، یک جریان سازی هماهنگ شده است که با هدف انحلال «آنروا» و خارج کردن نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل و خدشه دار کردن اعتبار آنها انجام شده است.

رژیم صهیونیستی با این اقدام، ضمن فرار از اتهامی که در دادگاه بین المللی دادگستری در حال اثبات جرم نسل کشی آنها است، می خواهد اقدامات جنایتکارانه خود را موجه جلوه داده، به افکار عمومی خود بگوید در انجام جنایت هایش در نوار غزه درست عمل کرده است. ضمن آنکه در کنار این اقدامات می تواند فرصتی برای فرار از مشکلات داخلی به دست آورد و تا مدتی از فشار افکار عمومی در امان باشد. مشکلاتی که نوک پیکانشان به سمت «نتانیاهو» است و حالا «نتانیاهو» با این اقدام، فرصتی برای نفس کشیدن و ارائه توجیهات جدید به دست خواهد آورد. توجیهاتی که اکنون حتی افکار عمومی حامی «نتانیاهو» هم برای علاقه ای به شنیدن این قبیل اظهارات ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + = 8