اخبار, اسلاید شو, کنفرانس ها

آپارتاید علمی مسیر سازنده علم را مسدود کرده است

 دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی گفت: امروز آپارتاید علمی مسیر سازنده علم را مسدود کرده، به طوری که در حوزه های علمی، آموزشی و فناوری دچار چالش‌های زیادی شده‌ایم.

 داود عامری روز یکشنبه در کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی هدف از برگزاری این کنفرانس را ارج نهادن به دانش و خدمتگذاری به بشریت و ساخت جهانی آبادتر عنوان کرد.

وی افزود: روز ۱۰ نوامبر از سوی سازمان ملل روز علم در خدمت صلح و توسعه نامگذاری شده و این روز در جهان فرصتی را ایجاد کرده است تا مراکز علمی، پژوهشی و نخبگان در این مسیر به معرفت برسند و جریان علم را تعمیق و تقویت بخشند.

عامری با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی توجه به علم دو چندان شده است، گفت: امروز آپارتاید علمی مسیر سازنده علم را مسدود کرده و در حوزه های علمی، آموزشی و فناوری دچار چالش های وسیعی شده‌ایم که به دلیل حاکمیت شرکت های چندملیتی و نظام سلطه است.

عامری، علم را یکی از زیرساخت های بزرگ ساخت جهان آینده دانست و افزود: اساسا قدرت آینده بر اساس علم و فناوری است در حالی که در شرایط کنونی با تسلط ماشین بر انسان مواجه هستیم، هوش مصنوعی اکثر مطالعات را طراحی می کند و ابر داده‌ها، محیط داده های پردازش انسان را تحت مدیریت خود دارد.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی ادامه داد: امروزه علم و فناوری تبدیل به ابزار تولید ثروت شده است ولی ما کمترین بهره عادلانه را از آن داریم.

وی یکی از مخاطرات انسان آینده را نگرانی از انسان مستقل و انسان باهویت دانست و افزود: زندگی در سیطره ماشین، انسان را در مسیر متفاوتی قرار می دهد و در این میان مقابله با آپارتاید علمی از مفاهیم مهم علمی جهانی به شمار می رود که باید به آن توجه شود.

عامری با بیان اینکه دامنه آپارتاید تنها محدود به حوزه علمی نمی شود بلکه قلمرو بزرگتری دارد، گفت: ایران از ۱۵ سال قبل گرفتار تحریم های جدی در حوزه های علم و فناوری است و دانشمندان ایرانی در بسیاری از حوزه های علمی و نمایشگاه های صنعتی ویژه اجازه ورود ندارد همچنین ارتباطات بین المللی دانشگاه ها دچار مشکل شده است. حوزه هایی مانند هسته‌ای و غذا و دارو نمونه هایی است که اجازه ورود به آنها را نداریم.

عامری در ادامه گفت: آنچه که امروزه می تواند وارد زنجیره ارزش ساخت جهان شود، زنجیره ارزش عدالت است. هر ملتی در جهان آینده با ابزار خودش گفتار خود را خواهد داشت و کشور ما نیز در حال جهانی شدن و ناچار به تعامل جهانی است؛ در این عرصه اگر نتوانیم در زنجیره های صلح آینده وارد شویم، دچار مشکل خواهیم شد.

وی گفت: یکی از زنجیره های ساختار آینده زنجیره ارزش های بشردوستانه بوده و یکی از مفاهیم گفتمان در زنجیره ارزش جهانی، زنجیره ارزش عدالت است و این زنجیره نیازمند به ادبیات سازی و بسط مفاهیم در حوزه های مختلف از جمله علم و فناوری است.

رییس کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی با اشاره به سابقه برگزاری این کنفرانس یادآور شد: دو سال قبل این کنفرانس به دلیل شیوع کرونا با حضور ۷۰ نخبه و ۵۰ مرکز علمی داخلی و خارجی برگزار شد و تلاش داریم در سال آینده این کنفرانس به صورت جهانی با حضور مراکز علمی جهانی برگزار شود.

وی اضافه کرد: همچنین اعطای جایزه مردمی صلح نیز از سال آینده در پنج حوزه ارتباطات بین المللی و سیاسی، ادبیات، فرهنگ، علم و فناوری و رسانه از برنامه های آتی این کنفرانس خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار − = 0