اخبار

ابوالغیط: مخالف هرگونه اقدام یک‌جانبه در نقض قوانین بین المللی و وضعیت تاریخی و حقوقی قدس هستیم

دبیرکل اتحادیه عرب ضمن ابراز نارضایتی از اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس درباره انتقال سفارت کشورش به قدس تاکید کرد، اتحادیه عرب با هر گونه اقدام یکجانبه‌ در نقض قوانین بین‌المللی و وضعیت تاریخی و حقوقی شهر قدس مخالف است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشرة، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در سخنرانی که در کنفرانس حزب محافظه‌کار انگلیس داشت، از دولت لندن خواست سیاست‌ها و طرح‌های عملی را برای آغاز روندی مسالمت‌آمیز و معنادار دنبال کند که به توقف اشغالگری اسرائیل و تشکیل کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ منجر شود.

ابوالغیط در این سخنرانی ضمن ابراز نارضایتی از اظهارات اخیر لیز تراس، نخست وزیر انگلیس درباره انتقال سفارت کشورش به قدس تاکید کرد: اتحادیه عرب با هر گونه اقدام یک‌جانبه‌ در نقض قوانین بین‌المللی و وضعیت تاریخی و حقوقی شهر قدس مخالف است.

دبیرکل اتحادیه عرب در ادامه به دولت انگلیس لزوم پایبندی به راه‌حل دوکشوری را به عنوان راهکاری توافق شده جهت سازش نهایی میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی و نیز خودداری از هر گونه اقدام غیر قانونی که امکان اجرای این راه‌حل را در آینده به خطر بیاندازد، یادآور شد.

پارلمان عربی نیز در بیانیه‌ای مخالفت خود را با این اظهارات تراس اعلام و تاکید کرد: شرایط حقوقی، تاریخی و دینی شهر قدس غیرقابل بررسی است و هر اقدامی در این جهت نقض آشکار قوانین بین‌المللی و مسؤولیت‌های تاریخی بریتانیا است که بیانیه غیرقانونی بالفور را صادر کرد و باعث این تراژدی برای ملت فلسطین شد.

همچنین پارلمان عربی تاکید کرد: هرگونه تغییری در وضعیت موجود در قدس، راه‌حل دوکشوری را تضعیف کرده و طرف اشغالگر و شهرک‌نشین‌ها را به ادامه یورش‌هایشان علیه فلسطینی‌ها و مقدسات اسلامی و مسیحی شهر قدس تشویق می‌کند.

این پارلمان در ادامه از جامعه جهانی خواست دولت انگلیس را برای انصراف ازاین تصمیم و پایبندی به قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مربوط به قدس تحت فشار بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 5 = چهارده