اخبار

ادامه کشمکش‌های سیاسی بر سر کودتای قضایی نتانیاهو

در حالی که روند رایزنی‌های سیاسی میان دو جناح سیاسی رژیم صهیونیستی بر سر لایحه اصلاحات قضایی پیشنهادی کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ادامه دارد، برخی از سران احزاب مخالف خواستار توقف روند مذاکرات و بازگشت مخالفان به کف خیابان‌ها هستند.

با وجود آنکه دور نخست گفتگوهای نمایندگان دو جریان حاکم و اپوزیسیون بر سر روند بررسی لایحه اصلاحات قضایی چندان مثمر ثمر نبوده است، قرار است اعضای دو تیم مذاکره کننده امروز نیز با حضور در محل اقامتگاه رئیس اسرائیل به گفتگوهای خود بر سر لایحه مزبور ادامه دهند.

انتشار جزئیات دور پیشین مذاکرات حاکی از اصرار کابینه نتانیاهو به منظور پیشبرد روند اصلاحات از یک سو و اصرار تیم مذاکره کننده احزاب مخالف کابینه بر توقف کامل روند بررسی لایحه مزبور در پارلمان رژیم صهیونیستی است.

همزمان آریه درعی وزیر برکنارشده کابینه رژیم صهیونیستی و چهره پشت پرده این روزهای پرونده اصلاحات قضایی تهدید کرده است در صورتی که مذاکرات نمایندگان احزاب حاکم و مخالف در اقامتگاه رئیس اسرائیل به نتیجه روشنی نینجامد نمایندگان حامی اصلاحات قضایی لایحه مزبور را برای شور دوم و سوم به صحن پارلمان خواهند آورد و به تصویب نهایی می رسانند.

در مقابل آویگدور لیبرمن وزیر دارایی سابق رژیم صهیونیستی و رهبر حزب اسرائیل خانه ما که در زمره مهم ترین احزاب مخالف کودتای قضایی نتانیاهو به شمار می رود با اذعان به بی نتیجه بودن روند مذاکرات خواستار توقف گفتگوها و ادامه اعتراضات خیابانی تا زمان محقق شدن اهداف کامل مخالفین یعنی توقف کامل رسیدگی به لایحه اصلاحات قضایی شد.

لیبرمن که در روزهای اخیر به جهت موضع گیری‌های اخیر علیه نتانیاهو به چهره نخست رسانه‌های صهیونیستی تبدیل شده است در مصاحبه‌های خود ضمن اشاره به سوابق طولانی همکاری‌اش با نتانیاهو در طول دهه‌های گذشته با دروغگو خواندن وی تاکید کرد که نخست وزیر اسرائیل از پیشبرد طرح خود به منظور کودتای قضایی و مختومه کردن روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی خود در نزد قوه قضائیه اسرائیل دست نخواهد کشید.

این در حالی است که نشانه‌ها از پافشاری نتانیاهو به منظور پیشبرد آخرین گام‌های کودتای قضایی اش حکایت دارند. کابینه رژیم صهیونیستی همچنین روز گذشته با تشکیل واحد «گارد داخلی» تحت رهبری «ایتامار بن گویر» وزیر جنجالی امنیت داخلی رژیم صهیونیستی موافقت کرد. بر این اساس گارد داخلی با بودجه‌ای بالغ بر 1 میلیارد دلار کار خود را آغاز خواهد کرد.

نخستین بار پس از نبرد «شمشیر قدس» در سال 2021 بود که با آشکار شدن نشانه‌های شکست امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت فلسطین درخواست‌ها برای شکل گیری واحد نظامی جدید تحت عنوان «گارد داخلی» را ایجاد کرد.

این واحد ماموریت تامین امنیت مناطق مرزی کرانه باختری، مقابله با گروه‌های مقاومت فلسطینی، جذب و استخدام مربیان نظامی و بسیج نیروها در زمان بلایای طبیعی را عهده دار خواهد بود.

گفته می‌شود گارد داخلی کار خود را با 8 هزار نیرو که عمدتا در برگیرنده اعضای گروه‌های افراطی صهیونیست و شهرک نشینان مسلح است تحت هدایت بن گویر آغاز خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × = بیست هفت