اخبار

ادعای آمریکا: برای پایان دادن به بلای تروریسم در کنار شرکای خود ایستاده ‌ایم

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در ادامه ادعاهای خود افزود: یاد کسانی که در ۱۱ سپتامبر جان باختند، یادآور دلیل ادامه مبارزه با کسانی که مرتکب اقدامات تروریستی می شوند، باشد. در سال‌های پس از یازده سپتامبر، ما در کنار شرکای خود از سراسر جهان ایستاده‌ایم تا به بلای تروریسم پایان دهیم و اطمینان حاصل کنیم که تروریست‌ها در قبال جنایات خود پاسخگو می شوند، آمریکا به دفاع از خاک، مردم و متحدان خود ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه دولت بایدن بدون اشاره به لشکر کشی آمریکا در پی این حادثه و کشتار مردم بیگناه در افغانستان اضافه کرد: در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، تروریست ها در بدترین حمله به آمریکا در تاریخ این کشور، نزدیک به ۳ هزار نفر را کشتند و بیش از ۶ هزار نفر را مجروح کردند. ما امروز یاد و خاطره آنها را گرامی می داریم و در کنار خانواده ها و دوستان کسانی هستیم که در شهر نیویورک، آرلینگتون، ویرجینیا، و شانکسویل، پنسیلوانیا جان باختند.

بلینکن ادامه داد: مردان و زنان وزارت امور خارجه آمریکا هرگز آن روز غم انگیز، زندگی های فراوان از دست رفته و اولین نیروهای امدادی که برای نجات افراد گرفتار خود خطر کردند را فراموش نمی کنند. ما همچنین به یاد همکاران خود هستیم که در چنین روزی در سال ۲۰۱۲ در بنغازی لیبی کشته شدند.

صبح ۱۱ سپتامبر سال ، ۲۰۰۱ ۱۹ عضو القاعده با ۴ فروند هواپیمای تجاری – مسافری ربوده شده، برج های دو قلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک را هدف گرفتند. آنها هواپیمای سوم را به ساختمان پنتاگون واقع در ارینگتون در ویرجینیا کوبیدند و تنها هواپیمای چهارم بود که در مسیر واشنگتن، در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد و نتوانست ماموریت خود را به پایان برساند.

حادثه ۱۱ سپتامبر، جهان را برای روزهای متمادی در شوک فرو برد و تحلیلگران آن را با حملاتی مانند ، بمباران بندر پرل هاربر توسط ژاپنی ها در جنگ جهانی دوم مقایسه کردند.

در این حمله بزرگ تروریستی۱۵ تبعه سعودی، دو تبعه اماراتی ، یک تبعه مصری و یک لبنانی شرکت داشتند؛ همگی عرب و عضو شبکه تروریستی القاعده؛ گروهی که از مبداء و کانون پرورش تروریسم تغذیه فکری و روانی می شوند؛ عربستان!

این گروه تروریستی درهنگامه جنگ افغان ها علیه ارتش سرخ شوروی سابق، با همکاری و مشارکت عربستان، پاکستان و آمریکا تشکیل شده بود و اولین تحقیقات صورت گرفته درخصوص حملات ۱۱ سپتامبر نشان می داد که هیات رهبری القاعده متشکل از اسامه بن لادن ، ایمن الظواهری ، میر حمزه ، احمد رفیع طاها و فضل الرحمان ، فتوای این حملات را در سال ۱۹۹۸ صادر کرده بودند.

از همان اولین روزهای حملات صورت گرفته، ابهامات در باره این پرونده آنقدر زیاد بود که تحلیلگران بین المللی به سمت فرضیه سازی رفتند، فرضیه هایی که تا همین امروز قابل طرح و بررسی است.

این رخداد بیش از ۳ هزار کشته و ۶ هزار مجروح برجای گذاشت اما اثرات و پیامدهای آن در عرصه بین المللی بسیار فراتر از آمریکا رفت. به عبارت دیگر، مجموعه حملات تروریستی موجب تغییراتی اساسی در سیاست های بین المللی شد.

در واقع، ۱۱ سپتامبر نقطه عطفی در سیاست جهانی بود. گرچه آمریکا از این موقعیت برای پیشبرد راهبردهای جهانی خود استفاده کرد اما سرانجام به شکست سیاست های یکجانبه این کشور و ایجاد جهانی خشن تر و ناامن تر منجر شد.

بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان اعتقاد دارند اگرچه آمریکا توانست جنگ با تروریسم را با این واقعه توجیه کند اما در مقابل موج ترور و خشونت به سرتاسر جهان انتشار یافت.

دو دهه بعد از این حادثه تروریستی، یک نظرسنجی منتشر شده در واشنگتن پست و ای بی سی در سال ۲۰۲۱ فاش کرد بسیاری از شهروندان آمریکا آن حوادث را نقطه انحراف منفی و افول واشنگتن می دانند، مفهومی که با شکست آمریکا در افغانستان به شکل عمیق تری در باورشان نشست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 6 =