اخبار

ادعای آمریکا درباره حمایت از روند فراگیر صلح در یمن

ادعای آمریکا درباره حمایت از روند فراگیر صلح در یمن

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد نماینده ویژه این کشور در امور یمن به منطقه خلیج فارس سفر کرده است تا زمینه دستیابی به توافق جدید در یمن و آغاز روند فراگیر صلح را فراهم کند.

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد که تیم لندرکینگ نماینده ویژه این کشور در امور یمن امروز دوشنبه ( اول ماه می /یازدهم اردیبهشت) به خلیج فارس سفر کرده تا تلاش‌های جاری برای تضمین توافق جدید و آغاز یک روند صلح جامع را پیش ببرد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه امریکا، لندرکینگ هنگام حضور خود در عمان و عربستان، با شرکای یمنی، عمانی، سعودی و بین المللی دیدار خواهد کرد تا در مورد تلاش های هماهنگ آنها برای ادامه گفتگوهای جاری بحث کند.

وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: ایالات متحده آمریکا از نزدیک با سازمان ملل متحد، عربستان سعودی، عمان و سایر شرکای خود برای ایجاد آتش بس با میانجیگری سازمان ملل متحد که طولانی ترین دوره آرامش در یمن را از زمان آغاز جنگ به ارمغان آورده است، برای حمایت از یک فرآیند سیاسی فراگیر و تحت رهبری یمن همکاری می کند.

وزارت خارجه آمریکا مدعی شد این فرایند به یمنی ها اجازه می دهد تا آینده روشن تری را برای کشور خود رقم بزنند.

وزارت خارجه عربستان در اواسط آوریل اعلام کرد که تیم این وزارتخانه در فضایی خوب و کاربردی مجموعه‌ای از جلسات پیرامون بحث‌های عمیق در مورد وضعیت انسانی، آزادی همه اسیران، آتش‌بس و راه حل سیاسی جامع در یمن را در صنعا برگزار کرد.

این وزارتخانه افزود: با توجه به نیاز به بحث بیشتر، این دیدارها در اسرع وقت تکمیل و به یک راه حل سیاسی جامع، پایدار و قابل قبول برای همه طرف‌های یمنی منجر خواهد شد.

جنبش انصارالله یمن جمعه گذشته با جدی و مثبت توصیف کردن این گفت وگوها، پایان کار مذاکره با هیات سعودی در صنعا را اعلام و بر پیشرفت در برخی موضوعات به امید تکمیل گفت وگوها در مورد موضوعات باقی مانده در زمان بعدی تاکید کرد.

یک منبع دیپلماتیک یمنی به اسپوتنیک گفت که نکات بحث برانگیز که هنوز حل نشده است، وجود دارد و دو طرف تاریخ برگزاری دور بعدی مذاکرات را پس از عید فطر تعیین کردند.

در همین راستا، روزنامه «البیان» امارات به نقل از منابع آگاه و میانجی‌ها روز سه‌شنبه نوشت که دور جدید مذاکرات از هفته آینده آغاز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × 3 =