یاداشت ها

اربعین، قدرت نرم جهان اسلام

محسن پاک آیین از اعضای شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی در یادداشتی به مناسبت اربعین حسینی قدرت نرم مولفه ای دانست که با بکارگیری آن می توان بدون استفاده از قدرت سخت یا نیروی نظامی، به نتایج مطلوب رسید و اهداف موردنظر را محقق کرد.

در عین حال قدرت نرم یک مولفه فرهنگی است که از یکسو توانایی جذب و بسیج نیروهای همسو را داشته و از سوی دیگر قادر است با جنگ نرم دشمن مقابله نماید. راهپیمائی اربعین یک حرکت نرم فرهنگی است که توانسته بخش عظیمی از امت اسلام را برای اهداف مشخص، متحد کرده و به آنها توانائی ایستادگی در مقابل جنگ نرم دشمن را بدهد .

امروز عرصه‌ی نبرد نرم دشمنان اسلام و بخصوص استکبار جهانی مقابله با اتحاد و یکپارچگی مسلمانان است. قدرت های بزرگ از اینکه یک اتحاد اسلامی قدرتمند در غرب آسیا ایجاد شود و مانع مطامع آنها در منطقه گردد، واهمه دارند. آنها در مقابل عناصر متحد کننده مسلمانان ، صف‌آرایی و جبهه‌گیری کرده و سعی می کنند عناصر قدرت را مخدوش کنند. یکی از این عناصر قدرت، راهپیمائی اربعین حسینی(ع) است که در چند سال اخیر به خوبی نشان داده  که می تواند در مقابل هجمه‌ها و توطئه‌های دشمنان اسلام بایستد و همبستگی فرهنگی و دینی را در میان ملت‌های مسلمان منطقه چند برابر کند.
جنگ نرم دشمن در صدد این است که با امکانات عظیم رسانه ای و حضور گسترده در فضای مجازی، عزم و اراده امت اسلامی را از بین برده و مقاومت و دفاع از آرمان و سیاست های اسلامی را تضعیف کند.
از سوی دیگر، راهپیمائی اربعین خود یک رسانه است. رسانه ای با ظرفیت بیست میلیون خبرنگار و گزارشگر از دهها کشور جهان که می توانند گستردگی و عظمت حضور مردمی که به تاسی از امام شهید خود به دنبال مقابله با ظلم و استقرار عدالت در جهان هستند را به جهانیان نشان دهد. انعکاس این همایش عظیم انسانی، نشانگر ظرفیت بالای یک دین برای مبارزه با جهل و فساد و ستم ، آن هم در زمانه‌ای که غربی‌ها به دنبال انکار دین هستند می باشد.
جنگ نرم دشمن به دنبال استحاله فرهنگی از طریق تأثیرگذاری مستمر بر افكار عمومی جامعه مورد هدف است. غرب به ویژه آمریکا با جنگ نرم سعی در اشاعه لیبرالیسم غربی را داشته و در عین حال با حمایت از گروه های تکفیری مانند داعش، القاعده و جبهه النصره ، چهره واقعی اسلام ناب محمدی (ص) را مخدوش کرده و مردم جهان را از گرایش به این دین انسان ساز بازدارد. راهپیمائی اربعین به عنوان قدرت نرم مسلمانان، قادر است ترفندهای فرهنگی دشمن را خنثی کند و راهپیمایان اربعین، افسران این جنگ نرم هستند که با حضور حداکثری خود، موجب انتشار مظاهر پاکی و ارزش های انسانی می شوند.
در اربعین یک لشکر بیست‌ میلیونی با حضور در یک اجتماع عظیم که مظهر اقتدار مکتب حسین(ع) است، پشت استکبار جهانی را به لرزه درمی‌آورد.اربعین فتح نرم در برابر جنگ نرم دشمنان است و پیاده روی آن با جلوه‌های خاص از محبت، همبستگی،مقاومت و ایثار می‌تواند نقشه های غرب را خنثی کرده و اسلام رحمانی و تمدن ساز را به دنیا معرفی کند.
دشمن در  راهپیمائی اربعین، وحدت مسلمانان را مشاهده می کند، احساسِ قدرت اسلامی را می بیند، شکست تفکرات انحرافی مانند تحجر و تکفیر را مشاهده می کند و در مقابل عزم راسخ مسلمانان شیعه و سنی، عقب می‌نشیند.
قدرت نرم اربعین همچنین باید در دو حوزه دیپلماسی رسمی و عمومی مورد بهره برداری قرار گیرد. در حوزه دیپلماسی رسمی، دستگاه دیپلماسی باید از این کنگره عظیم برای تقویت رابطه خود با کشور عراق استفاده کند. در حال حاضر اراده مقام‌های ایران و عراقی بر این است که پیاده‌روی اربعین هرچه باشکوه‌تر برگزار شود. مراجع عراق و ایران و همچنین نظر مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع قرار گرفته که استفاده شایسته‌ای از راه‌پیمایی اربعین حسینی صورت پذیرد.سیاستمداران ایران و عراق باید ارزش اربعین را برای تقویت روابط دوجانبه دانسته و تلاش کنند که ورابط مستحکم، باثبات و روبه رشدی ایجاد کنند.
در زمینه دیپلماسی عمومی نیز باید از عنصر وحدت‌بخش اربعین برای تبدیل این گردهمایی به‌عنوان نماد وحدت امت اسلامی استفاده کرد. عناصر دیپلماسی عمومی افکار عمومی را هدایت کرده و باید از فرصت بسیار مغتنمی است با حضور ملل مختلف از کشورهای اسلامی در اربعین ایجاد می شود، به اتحاد ملل اسلامی کمک کرد.
نکته آخر اینکه در همایش اربعین، بخشی از امت اسلامی تحت پرچم امام حسین (ع) متحد شده و این موضوع مولفه خوبی برای تحقق اهداف امت اسلامی به‌عنوان لازمه تشکیل تمدن نوین اسلامی است. باید از فرصت اربعین و برای تقویت مناسبات و استحکام روابط کشورها و ملتهای مسلمان استفاده کرد و با اجتماع تحت شعار “حب الحسین یجمعنا” حداکثر دستاوردهای ممکن را کسب نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ سه = 7