اخبار

ارشادی: حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در خاورمیانه به تخریب زیرساخت‌ها منجر شده است

ارشادی: حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در خاورمیانه به تخریب زیرساخت‌ها منجر شده است

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل بیان کرد‌: در منطقه خاورمیانه تروریسم، اشغالگری، اقدامات یکجانبه غیرقانونی و حضور نیروهای خارجی غیرقانونی همچنان به تخریب زیرساخت‌ها و کشتن غیرنظامیان منجر شده است.

زهرا ارشادی، سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک روز سه‌شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: بر اساس حقوق بین‌الملل بشردوستانه، همه طرف‌های درگیری موظفند اطمینان حاصل کنند که غیرنظامیان به کالاها و خدمات ضروری از جمله غذا و مراقبت‌های پزشکی دسترسی دارند.

وی افزود: علیرغم تعهدات مندرج در حقوق بین‌الملل بشردوستانه، گزارش تازه دبیرکل (S/2023/345) بر اثرات پایدار و مخرب درگیری‌های مسلحانه بر امنیت غذایی تاکید می‌کند که منجر به ادامه گرسنگی در بسیاری از مناطق می‌شود. این آمار نگران کننده بر نیاز فوری به تلاش‌های هماهنگ برای رسیدگی به تأثیر درگیری‌های مسلحانه بر امنیت غذایی و حفاظت از جمعیت غیرنظامی تاکید می‌کند.

ارشادی خاطر نشان کرد: در منطقه خاورمیانه تروریسم، اشغالگری، اقدامات یکجانبه غیرقانونی و حضور نیروهای خارجی غیرقانونی همچنان به تخریب زیرساخت‌ها و کشتن غیرنظامیان منجر شده است.

وی ضمن اشاره به اقدامات ظالمانه رژیم صهیونیستی اظهار کرد: در اراضی اشغالی فلسطین، رژیم اسرائیل به اقدامات ظالمانه، توسعه طلبانه و آپارتاید خود ادامه می‌دهد و به طور سیستماتیک حقوق بشر فلسطینی‌ها را نقض می‌کند. گزارش سازمان ملل تاکید می‌کند که سال گذشته شاهد بیشترین تعداد تلفات غیرنظامیان فلسطینی در کرانه باختری از سال 2005 بوده است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: علاوه بر این، وضعیت غزه عمیقاً نگران کننده است. غزه عملاً به بزرگترین زندان جهان تبدیل شده است. تخریب زیرساخت‌های حیاتی وضعیت انسانی وخیم را تشدید می‌کند و مردم غزه را در وضعیت آسیب‌پذیری شدید قرار داده است.

وی ادامه داد: در سوریه، ادامه تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا و همچنین غارت منابع طبیعی سوریه توسط نیروهای خارجی غیرقانونی، تأثیر منفی بر وضعیت انسانی در سوریه داشته و چالش‌های پیش روی مردم سوریه را تشدید کرده و توانایی دولت سوریه را در ارائه خدمات ضروری به مردم سوریه کاهش داده است.

ارشادی افزود: علاوه بر این، رژیم اسرائیل به تجاوزات و حملات تروریستی خود علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، با مصونیت کامل و بدون هرگونه پیامد یا عواقبی از سوی جامعه بین المللی ادامه می‌دهد.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران این جنایات شنیع را که زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف قرار داده و قوانین بشردوستانه بین‌المللی و منشور ملل متحد را نقض می‌کند و تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه است، به شدت محکوم می‌کند.

وی درباره افغانستان گفت: در افغانستان، برای اطمینان از دریافت کمک‌های مورد نیاز مردم افغانستان، تداوم کمک‌های بشردوستانه باید بی طرفانه و بدون قید و شرط صورت گیرد. هرگونه سیاسی کردن کمک‌های بشردوستانه تنها می‌تواند به مردم افغانستان آسیب برساند. به همین ترتیب، دارایی‌های مسدود شده مردم افغانستان باید به طور کامل و بدون هیچ قید و شرطی بازگردانده شود.

ارشادی تاکید کرد: برای حفاظت مؤثر از غیرنظامیان، اولویت دادن به پایان دادن به درگیری و دست یافتن به یک راه حل سیاسی، علاوه بر افزایش عملیات و حمایت‌های بشردوستانه، حیاتی است. عملیات مؤثر بشردوستانه برای حفاظت از غیرنظامیان متکی به همکاری بین المللی، تأمین مالی مناسب و به موقع و دسترسی به منابع است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل، افزود: متأسفانه اعمال اقدامات قهری یکجانبه مانع از تحقق این عناصر می‌شود. اقدامات قهری اجباری یکجانبه پیامدهای شدیدی به‌ویژه بر ناامنی غذایی دارد که بر غیرنظامیان، به‌ویژه زنان و کودکان تأثیر می‌گذارد. این اقدامات غیرقانونی همچنین نظام‌های مراقبت‌های بهداشتی و سازمان‌های بشردوستانه را با مشکل مواجه و دسترسی به تجهیزات پزشکی را محدود می‌کند و نیز مانع ارسال کمک‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: با لغو تحریم‌های یکجانبه، جامعه بین‌المللی می‌تواند محیطی را ایجاد کند که پاسخ‌های انسان دوستانه سریع و مؤثر را ممکن می‌سازد و تضمین می‌کند که کمک‌های حیاتی بدون تأخیر یا محدودیت‌های غیرضروری به افراد نیازمند می‌رسد.

ارشادی در آخر اظهار داشت: همه طرف‌های درگیری‌های مسلحانه بایستی به طور کامل به تعهدات حقوق بین‌الملل خود پایبند بوده و همچنین به اصول بشردوستانه انسانی، بی‌طرفی و استقلال در ارائه کمک‌های بشردوستانه از جمله کمک‌های پزشکی احترام بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 2 = سه