اخبار

استقبال سازمان ملل از تبادل اسرا میان یمن و عربستان

استقبال سازمان ملل از تبادل اسرا میان یمن و عربستان

به گزارش جمعه شب ایرنا از تارنمای “دفتر نماینده ویژه سازمان ملل در یمن” هانس گراندبرگ فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در یمن در بیانیه‌ای گفت: از روز جمعه تا سه روز آینده, نزدیک به ۹۰۰ اسیرمرتبط با درگیری در یمن توسط طرفین آزاد می‌شوند.

گراندبرگ توضیح داد: صدها خانواده یمنی عید فطر را در کنار عزیزان خود جشن خواهند گرفت. امیدوارم این روحیه در تلاش‌های جاری برای پیشبرد راه حل سیاسی جامع منعکس شود.

وی افزود: آزادسازی اسرا در زمان امیدواری برای یمن انجام می‌شود و یادآوری می‌کند که گفت‌وگوی سازنده و سازش‌های متقابل ابزار قدرتمندی برای دستیابی به نتایج عالی است.

بر اساس گزارش دفتر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در یمن، صلیب سرخ عملیات آزادی اسرا از طریق ۶ فرودگاه در یمن و عربستان سعودی برای بازگرداندن همه اسرا به کشورهایشان را مدیریت می‌کند و یک طرح برای آزادی تعداد بیشتری از اسرا پس از دیدار طرف‌های درگیر در یمن در ماه مه، برنامه ریزی شده است.

گراندبرگ در بیانیه خود، همچنین از طرفین خواست که “فورا و بدون قید و شرط همه افرادی را که بصورت خودسرانه بازداشت شده‌اند، آزاد کنند و به استانداردهای حقوقی بین المللی در مورد بازداشت و محاکمه عادلانه پایبند باشند. ”

به گزارش ایرنا, با سرعت گرفتن مذاکرات صلح بین فرستادگان عربستان سعودی و انصارالله یمن (حوثی‌ها) ، آزادی و مبادله صدها زندانی توسط دو طرف مناقشه یمن آغاز شده است که می‌تواند اقدامی قابل توجه برای اعتمادسازی بین طرفین باشد.

طرف‌های درگیر در مذاکرات ماه گذشته در سوئیس توافق کردند که ۸۸۷ زندانی را آزاد کنند و بار دیگر در ماه «می‌» برای گفتگو درباره آزادی زندانیان بیشتر، با یکدیگر ملاقات کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× شش = 54