اخبار

استقبال طالبان افغانستان از گزارش بانک جهانی

از خبرگزاری صدای افغان (آوا)، معاونت اقتصادی ریاست الوزرا طالبان با انتشار اعلامیه‌ ای گفت «بانک جهانی در ارتباط با وضعیت اقتصادی افغانستان گزارشی در ۳۱ اوت ۲۰۲۳ منتشرکرده است که در آن به پیشرفت های انجام شده در عرصه وضعیت اقتصادی افغانستان اشاره شده است.»

در گزارش بانک جهانی آمده است که سطح تورم نسبت به ماه‌های گذشته کاهش یافته، در تولید مواد خوراکی افزایش بوجود آمده، ارزش پول افغانی در برابر ارزهای خارجی افزایش قابل ملاحظه یافته است، در قیمت مواد خوراکی و غیر خوراکی کاهش وجود داشته و در سیستم بانکی پیشرفت صورت گرفته است.

در این گزارش آمده: «به ویژه برای شرکت‌های تجارتی تسهیلاتی فراهم و فرصت های کاری بیشتر شده است. به علاوه صادرات در کنار سـطح واردات و درآمد ملی نیز افزایش یافته و معاش کارمندان دولتی به موقع و خدمات با کیفیت برای مردم عرضه شده است».

معاونت اقتصادی ریاست الوزرا گزارش منتشره بانک جهانی پیرامون وضعیت اقتصادی افغانستان را تحسین کرد و گفت «واقعیت‌های نوشته شده در گزارش و پیشرفت‌ها یک واقعیت عینی بوده که از سوی بانک جهانی ارائه شده است و طالبان معتقد است که اگر جامعه جهانی به تعامل مثبت رو آورد و محدودیت ها را کنار بگذارد و سرمایه مسدود شده افغانستان را آزاد کند، در این صورت افغانستان در کنار سایر عرصه‌ها در بخش اقتصادی نیز پیشرفت قابل ملاحظه خواهد کرد. »

طبق اعلامیه معاونت اقتصادی ریاست الوزراء طالبان از تمامی سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهد در مورد افغانستان پیشرفت‌هایی که با گذشت هر روز در افغانستان به وجود می آید را نشان دهند. بدین ترتیب جهان از وضعیت واقعی افغانستان و پیشرفت های انجام شده، آگاه خواهند شد. »

طالبان از بانک جهانی خواست تا پروژه‌هایی را که از سوی این سازمان تامین می‌شد و اکنون نیمه‌تمام باقیمانده را دوباره آغاز و تکمیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 − دو =