اخبار

اعتراضات ضد ناتو در فرانسه و تجمع حامیان صلح مقابل پایگاه مهم آمریکا در آلمان

تظاهرات گسترده متعدد علیه عضویت فرانسه در ناتو و حمایت مستمر آن از کی‌یف روز یکشنبه در پاریس و در دیگر نقاط این کشور برگزار شد.

به نقل از خبرگزاری راشا تودی، تظاهراتی که برای دومین هفته متوالی برگزار شد، توسط حزب راستگرای میهن‌پرستان به رهبری فلوریان فیلیپو که شخصا در تظاهرات پاریس شرکت کرد، سازماندهی شد.

این سیاستمدار فرانسوی مدعی شد که مراسم روز یکشنبه که «راهپیمایی ملی برای صلح» نامیده شد، شرکت‌کنندگان بیشتری را نسبت به هفته گذشته که حدود ۱۰ هزار نفر برای تظاهرات در پایتخت فرانسه شرکت کردند، جذب کرد. به گفته فیلیپو، اعتراضات ضد ناتو در مقیاس کوچک‌تر در حدود ۳۰ نقطه دیگر در سراسر فرانسه هم برگزار شد.

معترضان با حمل بنر بزرگی که روی آن نوشته شده بود «برای صلح» در خیابان‌های پاریس راهپیمایی کردند. راهپیمایان خواستار خروج فرانسه از ناتو به رهبری ایالات متحده و اتحادیه اروپا شدند و همچنین روی توقف تامین تسلیحات برای اوکراین تاکید کردند. معترضان همچنین به امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه حمله کردند و شعار «ماکرون برو بیرون» سر دادند. این شعاری است که معمولا معترضان ضد دولتی در طول دوران ریاست جمهوری او استفاده کرده‌اند.

پس از این راهپیمایی، معترضان تظاهراتی را به رهبری فیلیپو برگزار کردند که در کنار حامیانش در حال تخریب پرچم‌های ناتو و اتحادیه اروپا بودند. فیلم این رویداد توسط خود این سیاستمدار فرانسوی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

این سیاستمدار سرشناس بارها از پاییز گذشته اعتراضاتی را علیه عضویت فرانسه در ناتو و اتحادیه اروپا برگزار کرده و همچنین اعتراض خود را به تامین تسلیحاتی برای اوکراین ابراز داشته است. بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ فیلیپو معاون بزرگترین حزب اپوزیسیون در فرانسه بود، حزب موسوم به اجتماع ملی که تا همین سال گذشته تحت رهبری مارین لوپن بود. این سیاستمدار ۴۱ ساله بعد از خروج از حزب اجتماع ملی، حزب راستگرای خودش موسوم به میهن‌پرستان را به راه انداخت.

فرانسه یکی از حامیان اصلی کی‌یف در جنگ با روسیه بوده که از یک سال پیش آغاز شده است. در حالی که ماکرون بارها خواستار حل و فصل دیپلماتیک خصومت‌ها شده، پاریس به طور فعال تسلیحات مختلف از جمله خودروهای زرهی و هویتزرهای خودکششی پیشرفته را به اوکراین عرضه کرده است.

تجمع مقابل پایگاه‌ آمریکا در آلمان

در همین حال صدها تن روز یکشنبه در مقابل پایگاه هوایی رامشتاین آمریکا در جنوب غربی آلمان تجمع کردند و خواستار توقف ارسال سلاح به اوکراین شدند. این سایت نظامی، مکانی است که مقامات غربی در سال گذشته به طور منظم جلساتی را برای هماهنگ کردن کمک‌های خود به کی‌یف برگزار کرده‌اند.

تظاهرکنندگان همچنین خواستار توقف درگیری‌ها و آغاز مذاکرات صلح میان اوکراین و روسیه شدند.

طبق تصاویری که از این تجمع زنده در یوتیوب پخش شد، معترضان شعار داده و بر طبل می‌کوبیدند و مجموعه‌ای از بنرها از جمله پرچم روسیه و شوروی را در دست داشتند.

در این پلاکاردها خطاب به آمریکایی‌ها گفته شده بود «به خانه بروند» و همچنین شعارهایی از جمله «آزادی به جولیان آسانژ» و «توقف تحویل تسلیحات» را نشان می‌داد. هنگامی که سازمان‌دهندگان تظاهرات چندین روز قبل از این رویداد به مقامات محلی اطلاع دادند، آنها گفتند که انتظار دارند مراسم ظهر آغاز شود و حدود ساعت ۵:۳۰ بعد از ظهر با حدود ۲۰۰۰ شرکت‌کننده به پایان برسد.

پایگاه هوایی رامشتاین از زمانی که روسیه یک سال پیش جنگ علیه اوکراین را آغاز کرد، بارها خبرساز شده است. این جایی است که گروه تماس دفاعی اوکراین به رهبری ایالات متحده جلسات خود را با هدف تقویت ارتش اوکراین برگزار کرده است. پیشتر چنین گردهمایی‌ای در ۲۰ ژانویه برگزار شد.

همچنین روز شنبه چندین هزار تن با تقاضای صلح در شهرهای جنوا و میلان ایتالیا شرکت کردند. اعضای اتحادیه و فعالان چپ گفتند که مقامات رم با ارسال سلاح به اوکراین، قوانین ملی را زیر پا گذاشته‌اند. رسانه‌های محلی هم گزارش دادند که تظاهرات در جنوا نزدیک به ۴۰۰۰ شرکت‌کننده از سراسر این کشور و همچنین از کشورهای سوئیس و فرانسه را به خود جلب کرد.

علاوه بر این، دو شهر ترکیه که جمعیت اوکراینی دارد، شاهد برگزاری تظاهرات بود. در استان آنتالیا واقع در جنوب ترکیه، اوکراینی‌ها مراسمی به مناسبت پایان اولین سال جنگ روسیه – اوکراین برگزار کردند. همچنین در شهر سامسون واقع در شمال ترکیه، مردم علیه جنگ تجمعی برگزار کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − 1 =