اخبار

اعتراض دمشق به سازمان ملل درپی ادامه غارت منابع سوریه از سوی آمریکا

با شکست گروه تروریستی داعش به عنوان بازوی نظامی آمریکا در سوریه (نوامبر 2017)، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروهک تروریستی شدند و دقیقا از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه کردند.

دولت سوریه بارها تاکید کرده است، اشغالگران آمریکایی‌ باحضور در شرق و شمال شرق سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند و حضور آنان غیر قانونی است.

وزارت خارجه سوریه در این نامه تاکید کرد که مقامات آمریکایی در قبال این سرقت‌ها باید پاسخگو باشند و دولت واشنگتن باید غرامت خسارات وارد شده به سوریه را بپردازد.

دمشق همچنین خواستار پایان دادن به حضور غیرقانونی نیروهای اشغالگر آمریکایی و بازگرداندن مناطق اشغالی و میدان‌های نفتی و گازی به دولت سوریه شد.

وزارت امور خارجه سوریه در ادامه این نامه خواستار پایان دادن به اقدامات تهاجمی و نقض شدید اصول حقوق بین‌الملل و مفاد منشور سازمان ملل متحد توسط آمریکا و نیروهای نظامی آن شد که به طور غیرقانونی در بخش‌هایی از خاک این کشور و به ویژه در شمال شرقی و در منطقه التنف واقع در جنوب شرق سوریه حضور دارند.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد: آمریکا و ابزارهای آن از جمله گروه‌ها و شبه نظامیان تروریستی همچنان به نقض حاکمیت ملی و غارت ثروت و منابع استراتژیک سوریه ادامه می‌دهند تا آثار اقدامات تحمیلی یک جانبه و غیرقانونی را تشدید کنند و سوری‌ها را از برخورداری از قابلیت‌های میهن خود محروم کنند و درد و رنج آنها را افزایش دهند.

این وزارتخانه ادامه داد: ارزش خسارت وارده به بخش منابع نفتی و منابع معدنی سوریه به دلیل اعمال تجاوز، غارت و خرابکاری‌های انجام شده توسط نظامیان آمریکا و ابزارهای تروریستی آن از سال ۲۰۱۱ تا پایان نیمه اول سال ۲۰۲۳ به ۱۱۵.۲ میلیارد دلار رسیده است.

وزارت خارجه سوریه همچنین گزارش داد: آخرین آمار و برآوردهای خسارات وارده به بخش نفت در سوریه نشان می‌دهد که ارزش خسارت وارد شده مستقیم به این بخش بالغ بر ۲۷.۵ میلیارد دلار بوده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + 9 =