اخبار

اعتراض روزنامه جمهوری اسلامی به رای ممتنع ایران درباره قطعنامه سازمان ملل در محکومیت حمله روسیه به اوکراین

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: وقتی در سازمان ملل قطعنامه‌ای مطرح می‌شود که خواستار خروج روسیه از اوکراین است، ایران بدون آنکه تردیدی داشته باشد باید به آن رای مثبت بدهد.

روزنامه جمهوری اسلامی از رای ممتنع ایران به قطعنامه سازمان ملل درباره محکومیت حمله روسیه به اوکراین انتقاد و تاکید کرده ایران باید بدون تردید رای مثبت می‌داد.

به گزارش جمهوری اسلامی، همزمان با اولین سالگرد تجاوز نظامی روسیه به اوکراین که در پنجم اسفند 1400 صورت گرفت، مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت آرا قطعنامه‌ای را در محکومیت حمله روسیه به اوکراین تصویب کرد. یکی از نکات درباره این قطعنامه به رای ممتنع ایران مربوط است. رای ممتنع در جائی کاربرد دارد که رای ‌دهنده تکلیف خود را نداند و تشخیص موضوع یا جوانب و عوارض آن برایش مشکل یا ناممکن باشد. ماجرای جنگ اوکراین، موضوع مبهم یا پیچیده‌ای نیست.

جمهوری اسلامی در ادامه این مطلب نوشته است: در این میان، موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد اصل جنگ با صرفنظر از آنچه برای طرفین پیش آمده یا خواهد آمد، باید مخالفت با جنگ باشد. بنابراین، وقتی در سازمان ملل قطعنامه‌ای مطرح می‌شود که خواستار خروج روسیه از اوکراین است، ایران بدون آنکه تردیدی داشته باشد باید به آن رای مثبت بدهد. از جمهوری اسلامی ایران با توجه به قانون اساسی روشنی که دارد و تاکید بر صلح جهانی از محورهای مهم آنست، انتظار اینست که حتی از سازمان ملل نیز سبقت گرفته و برای پایان دادن به جنگ اوکراین که صلح جهانی را به خطر انداخته و مشکلات جدی زیادی برای اقتصاد جهان به وجود آورده، تلاش‌های بی‌وقفه نماید نه آنکه به چنین قطعنامه‌ای رای ممتنع بدهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ یک = 2