اخبار, اسلاید شو

افشاگری سازمان حقوق بشری درباره اعدام میدانی فلسطینیان در غزه

دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه اعلام کرد که شواهد و مدارک تکان‌دهنده‌ای درباره اعدام‌های میدانی نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان طی یورش به منازلشان در مناطق نفوذ به نوار غزه دریافت کرده‌است.

به گزارش ایسنا، دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، شواهد و مدارکی دریافت کرده که نشان می‌دهند نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی شامگاه سه‌شنبه به منزل خانواده عنان در مرکز شهر غزه یورش بردند و بدون هیچ‌گونه توجیه و بدون هیچ‌گونه مقاومتی به سوی مردان جوان داخل خانه تیراندازی کردند. زنان را در یکی از اتاق‌ها جمع کرده و سپس تعدادی گلوله به سمت آنها شلیک کردند که منجر به زخمی شدن آنها شد.

براساس نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم، این مرکز همچنین اعلام کرد، تعدادی از زنان مجروح از جمله حدود ۵۰ زن و کودک در خانه محاصره شده‌ و از جراحات جدی و قطع عضو رنج می‌برند و از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درخواست دارند تا انتقال آنها از این محل را هماهنگ کند.

یکی از نزدیکان قربانیان به دیده‌بان حقوق بشر گزارش داد: خواهرم به من اطلاع داد که نیروهای اسرائیلی به خانه یورش برده و جوانان را اعدام کردند که ۱۵ نفر بر اثر اصابت گلوله شهید و زخمی شده‌اند و سپس سربازان صهیونیستی به سمت زنانی که در یکی از اتاق‌ها محبوس شده بودند گلوله شلیک کردند و در حال حاضر مادر، خواهرم و همسر برادرم و دیگران نیز زخمی شده‌اند و اگر فوراً نجات نیابند هر لحظه ممکن است جان خود را از دست بدهند.

این نهاد به نقل از ایمان العشی از داخل خانه محاصره شده گزارش داد: من با تعدادی از اعضای خانواده‌ام در ساختمان العوده روبروی برج الجلاء در شهر غزه آواره هستیم. نیروهای ارتش به ساختمان مذکور حمله و مردان جوان را بازداشت کردند. آنها را مجبور به درآوردن لباس‌هایشان کردند، در مقابل ما به آنها تیراندازی کردند، آنها از جمله شوهرم و پدر و مادر برادرم را اعدام کردند و سپس ما را در اتاقی حبس و به سمت ما شلیک کردند.

وی ادامه داد: این ساختمان محل زندگی خانواده‌های زیادی است و تعداد کل باقی مانده در حال حاضر حدود ۵۰ زن و کودک است که من به همراه یک نوزاد دختر ۹ ماهه مجروح شدم و فرزند ۶ ساله‌ام و نیز دختران خواهرم و مادرم مجروح شده‌اند، دست پسر عمو و دست زن عمویم قطع شده، برادرم و خواهرم مجروح شده‌اند و یک بچه نیز لگنش شکسته‌است.

وی ادامه داد: شوهرم اکنون در مقابل ما غرق در خون شده و می‌ترسیم آنها به ما حمله کنند و به آنها اطلاع دادیم که غیرنظامی هستیم و پرچم سفید را به دست گرفتیم و آنها نیز شنیدند، اما باز تیراندازی کردند.

یکی از زنان خانه‌ای که مورد هدف قرار گرفت، می‌گوید: سربازان مردان را جمع کرده و مجبور کردند برهنه شوند، تعداد آنها بیش از ۱۵ نفر بود و به روی آنها تیراندازی کردند و در مقابل ما آنها را اعدام کردند.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین گفت: شهادت‌هایی از عملیات کشتار ده‌ها تن در خیابان‌ها و خانه‌ها، با گلوله تک تیراندازان ارتش اشغالگر یا گلوله‌های توپخانه‌ای آنها به دست ما رسیده، در حالی که اجساد آنها در خیابان‌ها افتاده و روزها همین‌گونه رها شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه همچنین اعلام کرد، شواهد و ادله مکرری در مورد جنایات‌های انسانی توسط نیروهای رژیم صهیونیستی در مناطقی که در آن نفوذ کرده‌اند، از جمله از بین بردن اجساد و اعدام‌های میدانی غیرنظامیان بدون هیچ توجیهی دریافت کرده‌است که این شواهد نشان می‌دهند که وقتی سربازان به خانه‌ای حمله می‌کنند، دروازه آنها را منفجر می‌کنند و سپس به رغم عدم مقاومت با وجود فریادها و درخواست‌های ساکنان خانه، شروع به تیراندازی گسترده در داخل منازل می‌کنند.

این مرکز تاکید کرد، در بسیاری از موارد، سربازان عامدانه به سمت غیرنظامیان جوان شلیک می‌کنند و آنها را به شهادت می‌رسانند و زنان و کودکان را در معرض آزار و اذیت تحقیرآمیز قرار می‌دهند.

دیده‌بان مذکور تاکید کرد: وقتی صحبت از حملات انجام شده توسط گروه‌های فلسطینی علیه خودروهای رژیم صهیونیستی می‌شود، افزایش اعدام‌های میدانی را مشاهده می‌کنیم که نشان می‌دهد آنچه در حال وقوع است بخشی از عملیات انتقام‌جویانه علیه غیرنظامیان است که ناقض قوانین بین‌المللی و بشردوستانه است.

این مرکز تاکید کرد، این کشتارها و اعدام‌های میدانی یکی از انواع نقض‌های هولناکی است که نیروهای رژیم صهیونیستی انجام می‌دهند که شامل غارت، ارعاب، بازداشت بی‌هدف، شکنجه و تخریب گسترده بدون هیچ‌گونه ضرورتی است.

این مرکز از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواست تا مسؤولیت‌های خود را بر عهده بگیرد و به درخواست‌هایی که برای خروج زخمی‌شدگان و قربانیان از مناطقی که شاهد حملات رژیم صهیونیستی است، پاسخ دهد.

مرکز مذکور ضمن تاکید بر اینکه رژیم اشغالگر به موجب قوانین بین‌المللی باید تمامی اقدامات لازم را برای ممانعت از آسیب رساندن به غیرنظامیان اتخاذ کند، خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی فوری درخصوص جنایت‌های شنیع اشغالگران شد و از جامعه جهانی نیز خواست تا رژیم صهیونیستی را ملزم کند تا آزادی تردد کادر امدادرسانی و دفاع مدنی را تضمین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 9 = چهارده