اخبار

المشاط: آمریکا در روند صلح یمن سنگ اندازی می‌کند

المشاط: آمریکا در روند صلح یمن سنگ اندازی می‌کند

رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفت که آمریکا در تلاش است در روند صلح یمن سنگ اندازی کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المسیره، «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن، در سخنرانی شب پنجشنبه خود اظهار داشت آمریکا نمی خواهد پرونده های بشردوستانه در یمن حل شود و این به نفع ریاض و منطقه نیست که در برابر فشارهای آمریکا تسلیم شوند.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن افزود: تسلیم شدن در برابر فشارهای های آمریکا به ضرر کشورهای ائتلاف است و باعث ویرانی و بی‌ثباتی آنها می‌شود.

المشاط در خصوص مذاکرات با طرف سعودی تصریح کرد که در جریان مذاکرات با میانجیگری عمان، ما به حقوق قانونی مردم یمن در آزادی و استقلال و توقف مداخله در امور یمن، رفع محاصره و پرداخت حقوق کارمندان پایبند بودیم.

طی دو هفته اخیر، هیئت‌‌هایی از عمان (به‌عنوان میانجی) و هیئتی از عربستان سعودی به‌ریاست محمد آل‌جابر، سفیر این کشور در یمن راهی صنعاء شدند تا در مورد آتش‌بس و صلح در یمن مذاکره کنند. سفر هیئت سعودی بعد از هشت سال صورت گرفت و نتیجه این مذاکرات این شد که طرفین درگیر (انصارالله، یمنی‌های مورد حمایت عربستان سعودی و خود این کشور) بر سر تبادل اسرا به توافق رسیدند ولی علی‌رغم گمانه‌زنی‌ها و ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر تمدید آتش‌بس در یمن، این مطلب تاکنون اعلام نشده است.

آتش‌بس در یمن از یازدهم فروردین ماه سال 1401 هجری شمسی با وساطت سازمان ملل محقق شد که دوماهه قابل تمدید بود و تاکنون دو بار تمدید شده است. قرار بود این توافق مهرماه گذشته تمدید شود ولی عدم تحقق مطالبات دولت نجات ملی که بر اساس توافق بود، منجر به عدم تمدید آن شد.

دولت نجات ملی یمن طی این مدت تأکید کرد که کشورهای متجاوز به این کشور باید به تعهدات خود ذیل توافق آتش‌بس عمل کنند؛ قرار بود بر اساس این آتش‌بس، فرودگاه صنعاء بازگشایی شود و موانع ورود کشتی‌ها به بندر الحدیده برداشته شود و حقوق کارمندان دولت که برای سال‌ها به‌دلیل جنگ پرداخت نشده است، پرداخت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × = پانزده