اخبار

الهام علی‌اف: اکنون زمان صلح است

رئیس‌جمهوری آذربایجان در سخنانی از بازیگران بین‌المللی که سعی در تسهیل امور دارند، خواست تا ارمنستان را ترغیب کنند که فرصت صلح را از دست ندهد و ابراز اطمینان کرد که «زندگی ارامنه ساکن منطقه قره‌باغ آذربایجان بسیار بهتر از زمان اشغال خواهد بود.»

به گزارش اینترآذ، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان در جریان افتتاحیه دهمین مجمع جهانی باکو با موضوع “دنیای امروز: چالش‌ها و امیدها” گفت: «اکنون زمان صلح است. بنابراین، درست پس از پایان جنگ در نوامبر ۲۰۲۰، ما ابتکار عمل را برای شروع مذاکرات مسالمت‌آمیز آغاز کردیم و پنج اصل معروف را ارائه دادیم که می‌توانست مبنایی برای توافق صلح با ارمنستان باشد.»

وی افزود: «آذربایجان کشوری چند آیینی و چند قومیتی است. حقوق اقلیت ها در آذربایجان توسط قانون اساسی ما محافظت می شود. آذربایجان کشوری با مدارای بالای مذهبی و قومی است که در آن نمایندگان اقوام مختلف، ادیان مختلف در صلح و کرامت زندگی می‌کنند. بنابراین، من مطمئن هستم که زندگی ارامنه ساکن منطقه قره باغ آذربایجان بسیار بهتر از زمان اشغال خواهد بود.»

علی‌اف افزود: «ما امیدواریم که بازیگران بین‌المللی که سعی در تسهیل امور دارند، ارمنستان را ترغیب کنند که این فرصت را از دست ندهند. آنها این فرصت را برای تبدیل شدن به یک کشور مستقل از دست دادند. آنها کاملاً وابسته می‌شوند، نوعی مستعمره کشور دیگر و شاید کشورهای دیگر. بنابراین آنها به دلیل تخاصم علیه ما، شانس خود را برای مستقل بودن واقعی و ساختن آینده خود از دست داده‌اند.»

رئیس‌جمهوری آذربایجان همچنین گفت: «هر درگیری‌ای، تاریخچه خاص خود را دارد، پویایی خاص خود را دارد و پایان خاص خود را دارد، اما مهم این است که اختلافات بین کشورها براساس حقوق بین‌الملل، یکپارچگی ارضی و حاکمیت حل می‌شود.»

الهام علی‌اف افزود: «این روند با زور قابل تغییر نیست. این موضع جمهوری آذربایجان است. و این موقعیت نه تنها در مورد مساله ما بلکه در مورد همه درگیری‌های جهان هم صدق می‌کند. و ما این موضع‌گیری را علناً بیان می‌کنیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 8 = یازده