اخبار

امضای یادداشت تفاهم ایجاد کریدورهای ترانزیتی سبز بین عربستان و آمریکا

خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، در این باره اعلام کرد که این یادداشت تفاهم دوجانبه چارچوب‌هایی را برای همکاری بین دو کشور با هدف توسعه پروتکلی تعریف می‌کند که به ایجاد کریدورهای ترانزیتی سبز بین قاره‌ای، از طریق موقعیت عربستان که دو قاره آسیا و اروپا را به هم متصل می‌کند، کمک می‌کند.

برپایه این گزارش، این پروژه با هدف تسهیل انتقال برق تجدیدپذیر و هیدروژن پاک از طریق کابل‌ها و خطوط لوله و همچنین ساخت خطوط راه آهن انجام می‌شود.

واس در ادامه گزارش داد، این پروژه همچنین با هدف افزایش امنیت انرژی، حمایت از تلاش‌ها برای توسعه انرژی پاک، علاوه بر توسعه اقتصاد دیجیتال از طریق اتصال و انتقال دیجیتالی داده‌ها از طریق کابل‌های فیبر نوری، افزایش تبادل تجاری و افزایش عبور کالا از طریق اتصال راه‌آهن و بنادر انجام می‌شود.

در همین راستا، شبکه العربیه نیز اعلام کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی طی سخنانی در اجلاس رهبران عضو «گروه ۲۰» در دهلی نو، پایتخت هند توافق بر سر یک پروژه اقتصادی میان خاورمیانه، اروپا و هند را اعلام کرد.

ولی‌عهد سعودی در این باره اظهار داشت: پروژه اقتصادی مشترک به توسعه زیرساخت‌ها از جمله حمل‌ونقل ریلی کمک کرده و باعث افزایش فرصت‌های شغلی بلندمدت می‌شود.

بن سلمان افزود: کریدور اقتصادی تبادلات تجاری میان هند، خاورمیانه و اروپا را افزایش می‌دهد و شامل احداث خطوط لوله انتقال هیدروژن و صادرات متقابل برق است.

ولی‌عهد سعودی همچنین اعلام کرد: این کریدور اقتصادی، امنیت انرژی جهانی را افزایش می‌دهد و ضمن ارتباط بنادر خاورمیانه به اروپا و هند شامل خطوط کابلی انتقال داده‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− سه = 0