اخبار

امیرعبداللهیان: جایگاه ممتاز عمان در سیاست خارجی ایران/ تأکید البوسعیدی بر تقویت روابط ایران با کشورهای همسایه

امیرعبداللهیان: جایگاه ممتاز عمان در سیاست خارجی ایران/ تأکید البوسعیدی بر تقویت روابط ایران با کشورهای همسایه

امیرعبداللهیان با اشاره به جایگاه ممتاز عمان در سیاست خارجی ایران، گفت که سند برنامه جامع همکاری‌های راهبردی ۲ کشور در آینده نزدیک به امضا می‌رسد و وزیر خارجه عمان نیز بر تقویت روابط ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس تأکید کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (یکشنبه) هفتم خرداد ماه پس از دیدار و گفت‌وگوی سلطان «هیثم بن طارق» سلطان عمان با آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، در نشست خبری مشترک با بدر البوسعیدی همتای عمانی در تهران گفت: ضمن خوشامدگویی به سلطان عمان سلطان کشور دوست و برادر، خوشحالم که در کنار همکارم وزیر خارجه سلطنت عمان هستم.

وی افزود: بدون تردید سلطنت عمان جایگاه ممتازی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد. نقش عمان در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی همواره مثبت و سازنده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه گفت‌وگوهای امروز روسای دو کشور بر مناسبات سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و امنیتی متمرکز بود، خاطرنشان کرد: در چارچوب این گفت‌وگوها در خصوص تقویت خطوط کشتیرانی بین دو کشور و فعال سازی ظرفیت بنادر دو کشور تأکید شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران عنوان کرد: خرسندیم در پی سفر سال گذشته آقای دکتر رئیسی به مسقط توافقات مهمی حاصل و اسنادی به امضا رسید.در پی امضای ۱۳ سند بین دو کشور در مسقط شاهد افزایش دو برابر حجم تبادل تجاری بین دو کشور هستیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در پی دیدار روز جاری روسای دو کشور در تهران چهار سند دیگر بین وزرای ذیربط به امضا رسید.اسنادی که بر موضوع همکاری در حوزه انرژی، سرمایه‌گذاری، مناطق آزاد و همکاری‌های صنعتی تمرکز داشت.

به گزارش فارس، سلطان هیثم بن طارق سلطان عمان در پاسخ به دعوت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و به منظور انجام سفری دو روزه بعدازظهر امروز (یکشنبه) هفتم خرداد ماه وارد تهران شد. آیت‌الله رئیسی دوم خرداد ۱۴۰۱ سفری یک روزه به مسقط داشت.

* توافق بر سر امضای برنامه جامع همکاری‌های راهبردی بین ایران و عمان

وی ادامه داد: حسب توافق روسای دو کشور با همکارم آقای بدر البوسعیدی اتفاق نظر داریم که سندی تحت عنوان برنامه جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور در آینده نزدیک به امضا برسد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت:‌ در سطح منطقه‌ای روسای دو کشور ضمن تأکید بر ضرورت روابط مستحکم منطقه‌ای بر تحکیم و دوستی بین کشورهای اسلامی بیش از پیش تأکید کردند.

امیرعبداللهیان از جمله موضوعات مهم مورد توجه دو کشور را مسئله ترانزیت، موافقتنامه عشق آباد و ترانزیت چهارجانبه بین ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان برشمرد و در پایان از تلاش‌های سازنده سلطان عمان در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی تشکر کرد.

* البوسعیدی: این سفر مرحله جدیدی را در روابط بین دو کشور پایه ریزی می‌کند

به گزارش فارس، بدر البوسعیدی وزیر خارجه عمان نیز در این نشست خبری ضمن تشکر از امیرعبداللهیان در پی ابراز احساسات خوب و اظهارات مثبت در خصوص روابط تاریخی و بسیار خوب دو کشور، اظهار داشت: سفر مهم کنونی سلطان هیثم بن طارق به جمهوری اسلامی ایران بیانگر امتداد و عمق روابط تاریخی و ممتاز بین دو کشور است؛ روابطی که سده‌ها است که ادامه دارد.

وزیر خارجه عمان همچنین گفت: معتقدیم این سفر مرحله جدیدی را در روابط بین دو کشور پایه ریزی می‌کند و ما را برای شروع کارها، فعالیت‌ها و همکاری‌های مثمرثمر جدید آماده می‌کند.

البوسعیدی ادامه داد: مذاکرات امروز بین سلطان عمان و برادرشان آقای رئیسی بیانگر روح مثبتی است که بر روابط دو کشور در تمامی زمینه‌هایی که وزیر خارجه ایران به آنها اشاره کرد، حاکم است. در زمینه همکاری‌های گردشگری، گردشگری سلامت، امنیت غذایی، کشاورزی، صنایع تبدیلی، انرژی تجدیدپذیر و ارتباط مستقیم بین بنادر دو کشور و تقویت کشتیرانی و بسیاری از موضوعات دیگری که می‌تواند در آینده در سطح همکاری‌های دو کشور ایجاد شود نیز رایزنی شد.

* ضرورت تقویت روابط ایران با کشورهای همسایه

رئیس دستگاه دیپلماسی عمان همچنین اظهار داشت: سلطان عمان در دیدار کنونی بر ضرورت اهمیت رویکردهای بسیار مثبت ریاست جمهوری مبنی بر تقویت و توسعه روابط بین ایران با کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران در حوزه خلیج فارس تأکید کرد و ما نیز با این موضوع همصدا می‌شویم و باور داریم که اینگونه روابط نزدیک بین همسایگان پیرامونی ما با جمهوری اسلامی ایران در نهایت امنیت، ثبات و رفاه این کشورها را رقم خواهد زد.

وزیر خارجه عمان اضافه کرد: روسای دو کشور با یکدیگر گفت‌وگو کردند و ما هم به عنوان وزرای خارجه دو کشور به رایزنی‌های خود کما فی السابق و حتی بهتر از گذشته ادامه خواهیم داد و هدفمان از این رایزنی‌های مستمر، یافتن راه‌حل‌های مسالمت آمیز برای برطرف کردن همه چالش‌های فراروی خودمان است.

وی یادآور شد: از این به بعد با یکدیگر و با تشریک مساعی کارها را دنبال خواهیم کرد.

البوسعیدی به اسناد موجود بین دو کشور اشاره کرد و افزود: کارهای اجرایی شدن این اسناد را پیگیری خواهیم کرد از جمله سند جامع راهبردی که در برگیرنده بسیاری از موضوعاتی است که مورد اهتمام دو کشور است و در نظر داریم این سند را نهایی کنیم.

وی در پایان از ملت و دولت و رهبری جمهوری اسلامی ایران به خاطر مهمان نوازی گرم از بدو ورود هیأت عمانی به تهران قدردانی کرد.

به گزارش فارس، در سفر سلطان عمان به تهران چهار سند همکاری بین مقامات دو کشور به امضا رسید. مقامات دو کشور چهار سند در حوزه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری، همکاری در مناطق آزاد و همکاری در حوزه انرژی را به امضا رساندند. وزرای نفت و امور اقتصادی و دارایی و دبیرکل شورای‌ عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی از سوی ایران و وزرای انرژی، اقتصاد و تجارت عمان اسناد همکاری‌های مشترک دو کشور را امضا کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ پنج = 6