اخبار

امیرعبداللهیان در مسکو: دولت و ملت سوریه بخشی از حقیقت منطقه هستند

امیرعبداللهیان در مسکو: دولت و ملت سوریه بخشی از حقیقت منطقه هستند

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ابتکار عمل در دیپلماسی پویا و چندوجهی ایران‬⁩ می‌تواند با تکمیل روند همگرایی، چشم‌انداز پایان چالش‌های اساسی را برای کل منطقه ترسیم کند، گفت: دولت و ملت سوریه بخشی از حقیقت منطقه هستند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در نخستین نشست چهارجانبه وزرای خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه درباره سوریه بامداد امروز (چهارشنبه) وارد مسکو شد.

وی در توئیتی بعد از ورودش به مسکو نوشت: برای شرکت در نشست چهارجانبه‌ وزرای امور خارجه روسیه، ایران، سوریه و ترکیه به مسکو سفر کردم.
‏وی افزود: ابتکار عمل در دیپلماسی پویا و چندوجهی جمهوری اسلامی ⁧‫ایران‬⁩ می‌تواند با تکمیل روند همگرایی، چشم‌انداز پایان چالش‌های اساسی را برای کل منطقه ترسیم کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین تصریح کرد: دولت و ملت سوریه بخشی از حقیقت منطقه هستند.

نخستین نشست چهارجانبه وزرای خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه درباره سوریه قرار است امروز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در شهر مسکو و با حضور وزرای خارجه چهار کشور برگزار شود. براساس اعلام قبلی سرگئی لاوروف، مولود چاووش اوغلو و فیصل المقداد وزرای خارجه روسیه، ترکیه و سوریه نیز در این نشست شرکت می‌کنند.

امیرعبداللهیان در حاشیه این نشست هم با همتایان خود دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه ایران در بدو ورو‌د به مسکو برای شرکت در نشست چهارجانبه گفت: امیدواریم در این نشست یک پیام قوی مبنی بر تمرکز ترکیه و سوریه بر راه‌حل سیاسی، عقب نشینی نیروهای نظامی و خروج نیروهای اشغالگر آمریکا از شمال سوریه داده شود.

این سومین بار است که مسکو در ۲ ماه اخیر میزبان نشست درباره سوریه است. نخستین نشست در سطح معاونان وزرای خارجه و نمایندگان ویژه چهار کشور در ۱۴ و ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ در مسکو برگزار و روز ۱۵ فروردین سرگئی لاوروف در این نشست حضور یافت و مقرر شد که وزرای خارجه نیز در مسکو گردهم بیایند. پنجم اردیبهشت ماه سالجاری نیز وزرای دفاع و مسؤولان عالی امنیتی چهار کشور در مسکو به گفت‌وگو پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج − 3 =