اخبار

امیرعبداللهیان: سازمان شانگهای به دنبال حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در یادداشتی که در روزنامه «خلق» منتشر کرد، نوشته است: سازمان همکاری شانگهای یک نمونه موفق از همکاری‌های منطقه‌ای است. این سازمان متشکل از کشورهای همفکر است که به دنبال حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای بدون دخالت نیروهای فرا منطقه ای است.

«حسین امیرعبداللهیان» گفت: سازمان همکاری شانگهای یک نمونه موفق از همکاری‌های منطقه ای است. این سازمان متشکل از کشورهای همفکر است که به دنبال حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای بدون دخالت نیروهای فرا منطقه‌ای است.

به گفته وی سازمان همکاری شانگهای به بزرگترین و پرجمعیت‌ترین سازمان بین‌المللی منطقه‌ای در جهان امروز تبدیل شده است؛ کشورهای عضو آن حدود ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان (GDP) را تشکیل می‌دهند که بالغ بر ۲۰ تریلیون دلار آمریکا است و بیش از ۱۳ برابر از زمان تشکیل آن افزایش یافته است.

امیرعداللهیان افزود: ایران از گفتگو، مذاکره و برقراری روابط دیپلماسی با همه کشورها استقبال می‌کند، مخالف یکجانبه گرایی بوده و بر اصول اساسی قوانین بین‌الملل مانند احترام متقابل به حاکمیت و تمامیت ارضی پایبند است.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: عضویت در سازمان همکاری شانگهای یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی ایران است. سپتامبر ۲۰۲۱، زمانی که رئیس جمهور ایران برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به دوشنبه پایتخت تاجیکستان سفر کرد، سران کشورهای عضو سندی را برای آغاز روند پذیرش ایران به عنوان عضو کامل سازمان همکاری شانگهای امضا کردند. این دستاورد دیپلماتیک ایران بوده و همچنین عزم ایران را برای دنبال کردن یک سیاست خارجی حاکی از «متوازن، هوشمند، فعال و پویا» و سیاست «اول آسیا» را ثابت می‌کند. این همچنین نقطه عطفی در توسعه همکاری‌های ایران و کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در سطوح دوجانبه، منطقه ای و بین‌المللی است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید با مغتنم شمردن فرصت همکاری چندجانبه، آینده‌ای امیدوارکننده برای کشورهای منطقه ایجاد کنند. سازمان همکاری شانگهای و کشورهای عضو آن قادر به مقابله با چالش های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی هستند. بدون ارائه پیش شرط امنیتی، ارتقاء سرمایه گذاری و گسترش همکاری‌های اقتصادی برای توسعه پایدار و ثبات منطقه‌ای غیرممکن است. بنابراین، در مورد مسئله افغانستان، کشورهای همسایه افغانستان و کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید شناخت مشترک را تقویت کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین گفت: ظرفیت عظیم اقتصادی و مزیت‌های نسبی هر یک از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای توجه جامعه بین‌المللی را به خود جلب می کند و فرصت‌های عالی را برای توسعه روابط مشارکتی استراتژیک و تعامل فعال بین اعضای این سازمان فراهم می‌نماید.

وی افزود: حمل و نقل یکی از حوزه‌های مهم همکاری‌های ایران با سازمان همکاری شانگهای است. مزیت جغرافیایی ایران در مجاورت دو آب مهم دریای خزر و خلیج فارس باعث می‌شود که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و کشورهای ناظر بتوانند به زنجیره‌های تامین جهانی متصل شده و کالا و انرژی را از طریق ایران به سایر نقاط جهان حمل کنند.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: ایران به عنوان پل بالقوه کریدور حمل و نقل آسیا- اروپا و پیوندی برای پروژه‌های زیرساختی منطقه‌ای، می‌تواند نقش مهمی در «کریدور شمال-جنوب» ایفاء کند تا آسیای مرکزی، روسیه و هند را به هم متصل نماید. ایران همچنین در کریدور اقتصادی چین-آسیای مرکزی- اقتصاد آسیای غربی ابتکاری کمربند و جاده قرار دارد که می‌تواند به پلی برای اتصال قاره اوراسیا تبدیل شود. ایران دارای قابلیت‌های مختلفی در ارتقای همکاری‌های منطقه‌ای است که شامل امنیت و ثبات پایدار، منابع انرژی فراوان، جاذبه‌های گردشگری منحصر به فرد، مزایای وحدت قومی، روابط تاریخی و فرهنگ گسترده با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و کشورهای ناظر و غیره می شود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در سال ۲۰۲۱ ارزش تجارت ایران با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به بیش از ۳۷ میلیارد دلار رسید که حدود ۳۰ درصد از کل تجارت خارجی ایران را تشکیل می‌دهد.

وی گفت: «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران ارتقای روابط و همکاری با کشورهای سازمان همکاری شانگهای را یکی از جهت گیری‌های اصلی سیاست خارجی خود اعلام کرده و به ویژه بر ارتقای سطح تسهیل حمل و نقل و تقویت ساخت کانال‌های ترانزیتی عبور از مرز تاکید دارد. ایجاد مسیرهای امن، باثبات و قابل اطمینان برای «کریدور شمال-جنوب» و در عین حال ایفای نقش بنادر جنوب ایران به ویژه بندر چابهار، یکی از سیاست های راهبردی ایران برای توسعه همکاری های منطقه ای و تعمیق مبادلات تجاری با کشورهای همسایه است.

امیرعبداللهیان گفت: ایران به زودی عضو رسمی سازمان همکاری شانگهای خواهد بود. پیوستن به سازمان همکاری شانگهای نشانگر استقلال و غیر وابستگی ایران بوده و همچنین برای حفظ منافع و عزت ملی ایران مفید است. وزارت امور خارجه ایران طی یک سال گذشته به طور فعال همراه با سایر نهادهای داخلی ذیربط و دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای به منظور تکمیل مراحل قانونی و اداری برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای در اسرع وقت هماهنگی کرده است.

وی درباره سفر رئیس جمهور ایران به سمرقند نیز گفت: حضور رئیسی در نشست سازمان همکاری شانگهای سمرقند، یک فرصتی کلیدی برای ایران جهت پیشبرد دیپلماسی آسیا-اروپا فراهم می‌کند. شهر تاریخی سمرقند زادگاه رودکی، پدر شعر فارسی است و سفر رئیس جمهور ایران به ازبکستان نیز لحظه‌ای فراموش نشدنی برای هیئت ایرانی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 7 = سیزده