اخبار

امیرعبداللهیان: مقامات آمریکا منطقه را به اهل منطقه واگذارند/المقداد: خروج نیروهای ترکیه تنها شرط عادی‌سازی روابط است

بعدازظهر امروز چهارشنبه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان با فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه دیدار و گفتگو کرد.

پس از این دیدار وزیر امور خارجه سوریه در نشست خبری خود با امیرعبداللهیان در خصوص موضوعات مورد رایزنی گفت: امروز در گفتگو با همتای خودم موضوعات مشترک مورد علاقه دو طرف را مورد رایزنی قرار دادیم.

وی افزود: در خلال گفتگوهای امروز موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. از جمله روابط رو به رشد ایران و سوریه و آثار مثبت سفر آقای رئیسی به دمشق و همچنین پیگیری موضوعات مورد رایزنی در کمیته مشترک دو کشور گفتگو کردیم.

مقداد ادامه داد: درباره چالش های مشترکی که دو کشور با آنان روبه رو هستند رایزنی کردیم. ما شاهدیم که سیاست خصمانه علیه دو کشور ادامه دارد. ما شاهدیم که آمریکا از سرمایه هایش مانند تروریسم علیه دو کشور استفاده میکند و این برای همه روشن شده است.

وزیر خارجه سوریه همچنین گفت: ایستادگی ملت های ایران و سوریه در قبال توطئه های غربی یک ایستادگی قهرمانانه است و بازتاب دهنده حمایت های مردم دو کشور از سیاست های شجاعانه ای است که ایران و سوریه در پیش گرفتند. دو کشور تلاش هایی را علیه گسترش رژیم صهیونیستی در منطقه داشتند. این ایستادگی مشترک تضمین کننده تحقق پیروزی برای ما است. در این دیدار بر اهمیت ایستادگی ملت فلسطین تاکید شد و تاکید شد که آزادی سرزمین های اشغال شده عربی به دست رژیم صهیونیستی حتمی خواهد بود.

وی درباره عضویت ایران در بریکس گفت: به ایران و همینطور دیگر کشورها برای عضویت تبریک میگوییم و قطعا تحولی است که تغییرات شگرفی را در بعد اقتصادی در جهان رقم خواهد زد و باعث رهایی از مشکلاتی است که جهان برای این کشورها ایجاد کردند.

امیرعبداللهیان نیز در این نشست گفت: تشکر میکنم از حسن استقبال برادرم جناب آقای دکتر مقداد. ما امروز گفتگوهای خوبی را در موضوعات دوجانبه منطقه ای و بین المللی داشتیم. در ابتدا مایلم حملات رژیم جعلی اسرائیل به فرودگاه حلب و مناطق غیرنظامی سوریه را قویا محکوم کنم.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: تاکید میکنم که در منطقه هیچ اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی از سوی منطقه بدون پاسخ نمانده و نخواهد ماند.

امیرعبداللهیان افزود: امروز در گفتگو با همتای خودم و نخست وزیر سوریه در خصوص موضوعات متنوع دوجانبه گفتگو کردیم. در راستای پیگیری توافقات روسای جمهور دو کشور اتفاق نظر داریم کمیته عالی دو کشور در تهران و در آینده نزدیک برگزار شود. تقویت هرچه بیشتر مناسبات تجاری و اقتصادی مورد توجه جدی ما قرار داشت.

وی ادامه داد: خرسندیم که سفرهای زیارتی و سیاحتی مردم ایران به سوریه از سرگرفته شده و ما همین موضوع را در خصوص استقبال از مردم عزیز سوریه در ایران برای زیارت و سیاحت آماده هستیم. ما در خصوص تحرک گرو های تروریستی و تلاش امریکایی ها برای سازماندهی انان و همچنین حضور انان در خاک سوریه گفتگو داشتیم. همچنان امنیت سوریه و منطقه دغدغه جدی و مشترک ما است. ما به حمایت های قوی خود از رهبری ارتش دولت و ملت سوریه در راستای رسیدن به منطقه امن و باثبات ادامه می دهیم.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: معتقدیم که روابط دوستانه بین دمشق و آنکارا به نفع دو کشور و منطقه است. بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها از جمله در قبال سوریه و ترکیه تاکید داریم. در آخرین نشست چهارجانبه وزرای خارجه ایران ترکیه سوریه و روسیه ایده های برای استقرار امنیت در مرز مشترکت ترکیه و سوریه و دغدغه های امنیتی دو کشور مطرح شد. ایران به تلاش های خود برای رفع سوتفهامات و استقرار صلح و امنیت در مرز مشترک دو کشور ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه ایران افزود: ما همچنین در خصوص تحولات در جهان اسلام از جمله فلسطین بحث و تبادل نظر کردیم. اهانت به مقدسات دینی و کتب آسمانی را قویا محکوم میکنیم. اخیرا از همتای خودم وزیر خارجه دانمارک پیامی را دریافت کردم. در این پیام بر تصویب مصوبه ای برای برخورد با افرادی که قانون شکنی و اهانت به مقدسات دینی میک‌نند تاکید کرده و گفتند به زودی امیدواریم به تصویب برسد. ما ضمن استقبال از این ابتکار عمل به دیگر کشورهای اروپایی توصیه میکنیم در مسیر احترام به مقدسات دینی و قرآن کریم قدم بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + = ده