اخبار

انتقاد ایران از رویکرد استاندارد دوگانه سازمان ملل در قبال سوریه

سفیر ایران در سازمان ملل از برگزاری جلسات پی در پی در خصوص سلاح های شیمیایی سوریه با توجه به همکاری کامل این کشور در این ارتباط انتقاد کرد. ‌
امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد، برگزاری نشست های مربوط به سلاح‌های شیمیایی سوریه در شورای امنیت با فواصل کوتاه و بدون تحول در این پرونده، شائبه سیاسی بودن و تکرار اتهامات علیه سوریه را تقویت می‌کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان که در نشست شورای امنیت سازمان ملل تحت عنوان «وضعیت در خاورمیانه با موضوع سلاح‌های شیمیایی در سوریه» سخنرانی می‌کرد، اقدام سوریه در ارائه گزارش ماهانه به مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در باره جزئیات مربوط به نابودسازی این سلاح‌ها و تأسیسات تولید آن را شایسته تقدیر دانست.

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل تصریح کرد، جمهوری اسلامی ایران قویاً استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط هرکس، هرکجا و تحت هر شرایطی را محکوم کرده و آن را نقض آشکار حقوق بین الملل قلمداد می‌کند. وی افزود، ما بر این اعتقاد هستیم که هر تحقیقی در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی باید بی طرفانه، حرفه‌ای، معتبر و هدفمند بوده و بطور کامل منطبق با تأکیدات و رویه‌های کنوانسوین منع سلاح‌های شیمیایی باشد.

امیر سعید ایروانی ضمن تاکید بر اجرای کامل، مؤثر و بدون تبعیض کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی افزود، سیاسی کردن الزامات کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و بهره برداری از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای اهداف سیاسی اعتبار این سازمان و کنوانسیون را در معرض خطر قرار می‌دهد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان تصریح کرد، سوریه بطور داوطلبانه در سال ۲۰۱۳ به کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی پیوسته و زرادخانه و تأسیسات مورد استفاده برای تولید این سلاح‌ها را از بین برده است. در این شرایط که ما گفتگو و رایزنی بین طرف‌ها را تشویق می‌کنیم به جد معتقدیم همکاری بین جمهوری عربی سوریه و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی باید به رسمیت شناخته شود.

این دیپلمات ارشد در پایان اضافه کرد، با توجه به اینکه جمهوری عربی سوریه الزامات کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی را رعایت کرده و بطور سازنده با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی همکاری دارد، مدیریت این پرونده در یک فضای سیاسی و با رویکرد استاندارد دوگانه تنها بحث‌ها را از روی ماهیت فنی آن منحرف می‌کند، درحالیکه ما معتقدیم این موضوعات باید در مسیر فنی و در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 × = هجده