اخبار, اسلاید شو

انتقاد دبیرکل سازمان ملل از اسلام هراسی و نفرت علیه مسلمانان

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در نشست ویژه سازمان ملل به مناسبت روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی گفت: جمعیتی نزدیک به ۲ میلیارد مسلمان جهان نشان دهنده بشریت با همه تنوع باشکوه آن است. اما آنها اغلب تنها به خاطر ایمانشان با تعصب و تبعیض روبرو می شوند. این نفرت علیه مسلمانان اشکال مختلفی دارد. تبعیض ساختاری و نهادی علیه مسلمانان وجود دارد. این تبعیض خود را در زمینه های اجتماعی-اقتصادی و سیاست های مهاجرتی تبعیض آمیز و نظارت و پرونده سازی بی دلیل نشان می دهد.

وی تصریح کرد: این تبعیض خود را در انگ زنی گسترده به جوامع مسلمان و نمایش های رسانه‌ای مغرضانه، و شرم آور و لفاظی‌ها و سیاست‌های ضد اسلامی برخی از رهبران سیاسی نشان می دهد.

دبیر کل سازمان ملل گفت: ارتباط بین نفرت علیه مسلمانان و نابرابری جنسیتی غیر قابل انکار است. ما شاهد برخی از بدترین تأثیرات در تبعیض سه گانه علیه زنان مسلمان به دلیل جنسیت، قومیت و ایمان آنها هستیم.

گوترش ادامه داد: تبعیض همه ما را ضعیف می کند. بر همه ما واجب است که در برابر تبعیض بایستیم. ما هرگز نباید در مقابل تعصب بی اعتنا باشیم.

وی تاکید کرد: ما باید تنوع را نه به عنوان یک تهدید، بلکه به عنوان فرصت بشناسیم. ما باید با تعصب در هر کجا و هر زمان که چهره زشت خود را نشان می دهد، مقابله کنیم.

دبیر کل سازمان ملل ادامه داد: هر ایمان و سنت بزرگ، اصول مدارا، احترام و درک متقابل را تبلیغ می کند.

سازمان ملل متحد ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ با صدور قطعنامه ای ۱۵ مارس را بعنوان روز جهانی مقابله با اسلام هراسی تعیین و نامگذاری کرد که این تصمیم نقطه عطفی در مبارزه با اسلام هراسی در سطح بین المللی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی قطعنامه ای با عنوان “روز بین المللی مقابله با اسلام هراسی” را با اجماع تصویب کرد. بر اساس این قطعنامه، امروز ۱۵ مارس روز بین المللی مقابله با اسلام هراسی تعیین و نامگذاری شد.

ایران از جمله بانیان قطعنامه بود که در تهیه پیش نویس و تصویب آن تلاش زیادی کرد. این قطعنامه توسط کشورهای اسلامی ارائه شد و ایران و ۵ کشور دیگر رهبری مذاکرات مربوط به این قطعنامه را برعهده داشتند.

ایران به همراه پاکستان ، ترکیه، عربستان ، اردن و اندونزی، رهبری مذاکرات را برعهده داشت و بر عزم خود برای مبارزه با اسلام هراسی تاکید مجدد کرد.

قطعنامه یاد شده هرگونه اظهارات تنفر آمیز و خشن علیه مسلمان را محکوم می کند و خواستار تقویت تلاش های بین المللی برای ارتقای مدارا، تحمل و صلح شده است.

این قطعنامه از سازمان ملل و دیگر سازمان های بین المللی می خواهد که بطور موثر در مورد مقابله با اسلام هراسی آگاهی بخشی کنند و این روز را گرامی بدارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج − 3 =