اخبار

انتقاد سازمان ملل از جنایت عربستان علیه مهاجران آفریقایی

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مقامات سعودی را به هدف قرار دادن مستقیم مهاجران آفریقایی در مرز با یمن با هدف کشتن آن‌ها متهم کرد.

به گزارش سعودی لیکس، این سازمان در گزارشی فاش کرد که گزارشگران این سازمان 9 مورد قتل عام را ثبت کردند که در آن بیش از 189 مهاجر آفریقایی کشته و حدود 535 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این سازمان با اشاره به اینکه آوارگان آفریقایی در شمال استان صعده در یمن، در معرض یک جنایت قرار دارند، تاکید کرد که  این مهاجران با توپخانه و مسلسل‌های سنگین هدف مرزبانان سعودی قرار گرفتند.

مناطق مرزی بین یمن و عربستان علی رغم اجرایی شدن آتش‌بس همچنان در معرض بمباران طرف سعودی قرار دارد. در ماه‌های اخیر، مقامات استان صعده اعلام کردند که در نتیجه گلوله باران‌های مداوم تعدادی غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

این سازمان در گزارش خود به افزایش نقض حقوق بشر علیه مهاجران در یمن با توجه به افزایش تعداد مهاجران اشاره کرد و نوشت: سال گذشته میلادی حدود 27700 مهاجر آفریقایی از شرق یمن وارد این کشور شدند؛ این رقم در سال 2019 بالغ بر 138000 نفر بود که کاهش قابل توجهی داشته است.

ورود مهاجران آفریقایی به یمن، کشوری که در هشتمین سال جنگ به سر می‌برد جای نگرانی دارد. مرزبانان سعودی به مهاجران آفریقایی تیراندازی کردند  و ده‌ها نفر را کشتند و زخمی کردند. بسیاری از آن‌ها نیز برای نجات جان خود از تیراندازی مرزبانان به مناطق کوهستانی پناه بردند.

«کریستا روچاینر» رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در این خصوص اعلام کرد: «ما به طور فزاینده‌ای نگران امنیت کسانی هستیم که در حال عبور از خاک یمن هستند. زیرا تیم‌های ما هر روز با مهاجرانی که بر اثر درگیری زخمی شده یا در میانه سفر راه را گم کرده‌اند برخورد می‌کنند».

افزایش ورود پناهندگان در سال جاری را می‌توان به عوامل متعددی از جمله کاهش محدودیت‌های رفت‌وآمد اعمال شده به دلیل ویروس کرونا، وجود شرایط آب و هوایی مناسب و همچنین وضعیت امنیتی و خشکسالی در اتیوپی (کشوری که بیشترین مهاجران از آن می‌آیند)  اشاره کرد.

مهاجران آفریقایی  در بدو ورود به یمن برای رسیدن به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای جستجوی کار با پیامدهای خطرناکی مواجه می‌شوند.آنها اغلب از مناطق درگیری شدید عبور می‌کنند و با سوء رفتارهای جدی مانند بازداشت در شرایط غیرانسانی، استثمار و انتقال اجباری مواجه می‌شوند. زنان و دختران اغلب گفته‌اند که در معرض خشونت، سوء استفاده و استثمار جنسی از سوی قاچاقچیان انسان قرار می‌گیرند.

بر اساس گزارش منابع محلی در شمال یمن، بیش از 1000 مهاجر در سال جاری  از جمله زنان و کودکان به دلیل حملات و هدف قرار دادن عمدی در مرز توسط نیروهای امنیتی سعودی زخمی یا کشته شده‌اند. هر ماه صدها مهاجر در بیمارستان‌ها و درمانگاههای تحت حمایت کمیساریالی عالی پناهندگان سازمان ملل در نزدیکی شهر مرزی صعده به دلیل جراحات ناشی از شلیک گلوله درمان می‌شوند. برخی از آن‌ها ممکن است فلج شوند.

حدود 4500 مهاجر آفریقایی در شهر مأرب گیر افتاده و قادر به ادامه سفر به سمت کشورهای عربی خلیج فارس یا بازگشت به کشورشان نیستند.

مناطق مرزی یمن همواره شاهد حملات توپخانه، موشکی و همچنین تیراندازی مرزبانی عربستان به سوی غیرنظامیان بوده و طی سال‌های اخیر صدها نفر از جمله شماری مهاجر آفریقایی به دست نیروهای سعودی کشته شدند.

روزنامه‌های ساندی تایمز و دیلی تلگراف اخیرا تصاویری هولناکی از جنایت آل سعود علیه هزاران مهاجر افریقایی نشر کردند.

در این تصاویر که ماهیت قبیح رژیم آل سعود به خوبی افشا شده، عده زیادی آفریقایی مانند برده در اتاقهایی بسیار کوچک جا داده شده‌اند؛ به گونه ای که بسیاری از آنان یا دیوانه شدند و یا اقدام به خودکشی کردند.

پیش از این نیز سازمان دیده بان حقوق بشر از رفتار وحشیانه با مهاجرین آفریقایی از سوی ملکی ثروتمند مانند سعودی انتقاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + = شش