اخبار

اکتفای شورای امنیت به صدور بیانیه علیه شهرک‌سازی صهیونیست‌ها

اکتفای شورای امنیت به صدور بیانیه علیه شهرک‌سازی صهیونیست‌ها

اعضای شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای رسمی، برنامه‌های رژیم تل‌آویو برای گسترش شهرک‌های صهیونیست‌نشین در اراضی اشغالی را فقط «تقبیح» کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از ماه‌ها انتقادات جهانی از شهرک‌سازی‌های بی رویه رژیم موقت صهیونیستی در کرانه باختری و اراضی خصوصی فلسطینیان و همچنین تخریب منازل آنها به بهانه‌های واهی، شورای امنیت سازمان ملل فقط به صدور بیانیه‌ای در این زمینه اکتفا کرد.

اعضای شورای امنیت شامگاه دوشنبه با صدور بیانیه‌ای رسمی، برنامه‌های رژیم تل‌آویو برای گسترش شهرک‌های صهیونیست‌نشین در اراضی اشغالی را فقط «تقبیح» کردند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این اقدام شورای امنیت، بیانیه ریاستی آن بود که برای تصویب شدن به موافقت تمام ۱۵ عضو شورای امنیت نیاز داشت و بدون وتوی آمریکا بعد از ۶ سال علیه تل‌آویو تصویب شد.

در این بیانیه ریاستی شورای امنیت آمده است: «تاکید می‌شود که تداوم فعالیت‌های شهرک‌سازی اسرائیل، به شکلی خطرناک حیات راهکار دو دولتی بر مبنای مرزهای ۱۹۶۷ را به خطر می‌اندازد. شورای امنیت، نگرانی و ناخرسندی عمیق خود از بیانیه اسرائیل در تاریخ ۱۲ فوریه را اعلام می‌کند».

این در حالی است که به گفته رویترز، پیش‌نویس این بیانیه که توسط امارات عربی متحده پیشنهاد شده بود، شامل بندی مبنی بر لزوم «توقف کامل و فوری تمام فعالیت‌های شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی‌ها» بود که به‌دلیل نگرانی آنها از وتو شدن توسط آمریکا، این بند حذف شد.

دفتر نخست‌وزیری رژیم کودک‌کُش صهیونیستی نیز با «یکجانبه» خواندن این بیانیه، به انتقاد از حمایت آمریکا از آن پرداخت: «این بیانیه نباید صادر می‌شد و ایالات متحده نباید به آن می‌پیوست».

پیش از این، تل‌آویو گفته بود که به دولت آمریکا اعلام کرده است در ماه های آینده، مجوز جدیدی برای احداث شهرک های جدید صادر نخواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم موقت صهیونیستی بعد از ظهر امروز دوشنبه خبر داد که به دولت آمریکا درباره شهرک‌سازی در اراضی اشغالی فلسطین پیام ارسال کرده است.

خبرگزاری «سوا» به نقل از دفتر نتانیاهو گزارش داد، کابینه رژیم صهیونیستی به «دولت آمریکا اعلام کرده است که در ماههای آینده، مجوز جدیدی برای احداث شهرکهای جدید صادر نخواهد کرد».

در بیانیه نتانیاهو آمده است: اسرائیل به جز ۹ شهرک جدیدی که در کابینه مورد توافق قرار گرفته است، در ماههای آینده شهرکهای جدیدی احداث نخواهد کرد. اسرائیل در عین حال به توقف تخریب ساختمانهای [متعلق به شهروندان فلسطینی] در منطقه ج متعهد نخواهد بود.

شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی هم پیش از این گزارش داد، مسئولان بلندپایه صهیونیست به دولت آمریکا گفته‌اند که احداث هیچ شهرک تازه‌ای را کلید نخواهند زد، مگر در صورتی که حملاتی مشابه حملات اخیر صورت بگیرد که در پی آن شماری از صهیونیستها به هلاکت رسیدند.

این در حالی است که پایگاه عبری «واللا» اخیرا مدعی شد که با میانجیگری آمریکا و با فشار شدید دولت بایدن، رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین به توافقی برای کاهش تنش در کرانه باختری دست یافته‌اند و طرفین در همین راستا، اقدامات یکجانبه را برای چند ماه به حالت تعلیق درخواهند آورد.

دو منبع اسرائیلی نیز دعا کردند، تشکیلات خودگردان بر اساس این توافق، اقدامات خود علیه رژیم صهیونیستی در سازمان ملل را تعلیق خواهد کرد و تل‌آویو نیز شهرکسازی جدید را از دستور کار خارج خواهد کرد.

بر خلاف ادعای نتانیاهو، «اوریت استروک» وزیر شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی اخیرا از «یوآو گالانت» وزیر امنیت این رژیم خواست تا صدها خانه فلسطینی را که در سال‌های اخیر در نقاط مختلف کرانه باختری احداث شده، تخریب کنند.

این وزیر صهیونیست مدعی شد که این خانه‌ها و ده‌ها محله دیگر که تشکیلات خودگردان مجوز احداث آن‌ها را صادر کرده، طبق توافقنامه اسلو در منطقه «ج» که متعلق به «ملت یهود» است، ساخته شده است.

استروک که افراطی‌ترین شهرک‌نشین صهیونیست در الخلیل است، مدعی شد که فلسطینیان این خانه‌ها را به صورت غیرقانونی و بدون مجوز احداث کرده‌اند.

وی همچنین گفت که کابینه این رژیم سعی خواهد کرد در سریع‌ترین زمان ممکن ده‌ها نقطه‌ای را که شهرک‌نشینان اشغال کرده و خانه‌های پیش ساخته‌ای را در آن قرار داده‌اند،  به عنوان شهرک جدید به رسمیت بشناسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − 6 =