اخبار

اکونومیست: نسل جدید مبارزان فلسطینی کار را برای اسرائیلی‌ها سخت و پیچیده کرده است

مجله اکونومیست در گزارشی به ظهور گروه‌های مقاومت جدید در کرانه باختری فلسطین اشاره کرد و نوشت که این گروه‌ها خودمحور بوده و کسی نمی‌توانند به آن‌‌ها امر و نهی کند و همین مسئله کار را برای رام الله و تل‌آویو سخت می‌‌کند.

طی یک سال اخیر کرانه باختری فلسطین شاهد تحولات مهمی بوده است  که اعلام موجودیت گروه‌های مقاومت مانند بیشه شیران است که عملیات ضد صهیونیستی مهمی علیه اشغالگران انجام داده‌‌اند.

مجله اکونومیست با اشاره به این تحول مهم در گزارشی نوشت که گروه‌های مسلح جدیدی که در فلسطین به تازگی ظهور پیدا کرده‌اند، برای تشکیلات خودگردان فلسطین و صهیونیست‌ها سخت است که بتواند با آن‌ها تعامل کند.

در این گزارش به حمله و یورش صهیونیست‌ها در شب 26 فوریه که بعد از عملیات حواره صورت گرفت، اشاره شده و آمده است که با استانداردهای خشونت در بحث نزاع بین فلسطینیان و اسرائیلی‌ها، شب 26 فوریه بی سابقه بوده است. در این شب صدها شهرک نشین اسرائیل دست به تخریب و وارد کردن خسارت در شهرک حواره زدند که در آن، 7000 فلسطینی زندگی می‌کنند.

بر اساس این گزارش، این حملات متأثر از کشته شدن یک شهرک نشین صهیونیست در همان روز بود و صهیونیست‌ها در عرض چهار ساعت خانه‌ها و خودروهای صهیونیست‌ها را به آتش کشیدند و یک فلسطینی را نیز به شهادت رساند. ارتش رژیم اسرائیل نیز در این مدت عمدتا نظاره گر و تماشاچی حضور داشت.

یک فلسطینی که از درب خانه شاهد ماجرا بود، در این باره می‌گوید: [صهیونیست‌ها] گاز اشک آور به سمت فلسطینیانی زدند که برای کمک آمده بودند.» هویت فرد مسحلی که شهرک نشیان (دو نفر در تیراندازی) را کشت، هنوز مشخص نیست و احتمال داده می‌شود که فردی بوده که با بیشه شیران در ارتباط است.

اکونومیست می‌نویسد: «این جنبش مسلح جدید که مقر آن در شهر نابلس است، سال گذشته بعد از حمله و یورش صهیونیست‌ها اعلام موجودیت کرد. نظامیان اسرائیلی در این حمله، ابراهیم النابلسی 18 ساله را کشتند. این جوان رهبری گروهی را برعهده داشت که آن موقع اسمی نداشت و توانست سلسله عملیات‌های تعقیب و گریزی علیه اهداف اسرائیلی انجام دهد.»

بر اساس این گزارش، حمایت از این جنبش رو به افزایش بوده و اقبال به این جنبش در کرانه باختری از طریق برگزاری مراسم ترحیم برای شهدای این گروه و نصب تصاویر این گروه در مغازه‌ها و خیابان‌های این منطقه بیشتر شده است.

بر خلاف گروه‌های دیگر، این گروه به هیچ یک از احزاب فلسطینی مرتبط نبوده و این جنبش در میانه عدم رضایت از تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام موجودیت کرده است. تشکیلاتی که موضع مقاومت مسالمت آمیز را در میانه حملات کشنده اسرائیل و دو دستگی بین گروه‌های فلسطین در پیش گرفته است.

بر اساس این گزارش، همانگونه که مازن دنبق، رهبر سابق گردان شهدای فلسطین که مرتبط با فتح است، گفته است، این جنبش در برابر سناریوهای مشخص جنبش حماس و فتح مقاومت می‌کند.

اکونومیست می‌نویسد که اسرائیلی ها و فلسطینیان (احزاب) در تعامل با این جنبش جدید ماهیت متنوع این جنبش و پویایی آن با سختی مواجه‌اند. زیرا این جنبش برای گفت‌وگو و میانجی‌گری در زمان نیاز ندارد.

دنبق میگوید: بعید است که تشکیلات خودگردان فلسطین دست به عملیات علیه این گروه بزند؛ زیرا این گروه صدای فلسطینیان است و نمی‌توان در جریان خلاف جریان موجود در کف خیابان و افکار عمومی فلسطینی شنا کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 × = چهل