اخبار

ایران ریاست مجمع گفتگوى آسیا را به عهده خواهد گرفت

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار پورنچای دانویواتانا دبیرکل مجمع گفتگوی آسیا (ACD) با وی، از دبیرکل به جهت تلاشهایش تشکر کرد و اطمینان داد جمهوری اسلامی ایران در دوره آتی ریاست بر مجمع تمام تلاش خود را برای ارتقا همکاریها و تحقق اهداف مجمع بکار خواهد بست.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بر نقش دبیرخانه مجمع در حمایت از پیشبرد همکاریها تاکید و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به تقویت دبیرخانه مستقر در کویت و نیز مرکز همکاریهای فرهنگی مجمع مستقر در تهران را اعلام کرد.

پورنچای دانویواتانا دبیرکل مجمع گفتگوی آسیا (ACD) در این دیدار گزارشی از فعالیتهای این مجمع ارائه و وزیر امور خارجه کشورمان را در جریان آماده سازی نشست وزرای امور خارجه این سازو کار در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک که پس از آن ریاست یکساله جمهوری اسلامی ایران بر مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) آغاز خواهد شد، قرار داد.

دبیرکل مجمع در این دیدار اظهار امیدواری کرد در دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، اقدامات موثری از جمله در راستای اجرای سند چشم انداز ده ساله مجمع صورت گیرد.

مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) در سال 2002 تاسیس شد. ایران، تایلند، اندونزی، مالزی، فیلیپین، برونئی، سنگاپور، کامبوج، ویتنام، میانمار، لائوس، نپال، روسیه، ترکیه، ژاپن، چین، مغولستان، کره جنوبی، هند، افغانستان، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، بوتان، کویت، بحرین، عربستان، قطر، امارات، عمان، فلسطین، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان 35 عضو این سازمان فراگیر آسیایی را تشکیل می دهند. همکاری در حوزه های مواصلات؛ علم، فناوری و نوآوری؛ آموزش و توسعه منابع انسانی؛ امنیت غذایی، امنیت انرژی و امنیت آبی؛ فرهنگ و گردشگری؛ و توسعه پایدار و فراگیر در دستورکار این مجمع قرار دارد. ریاست مجمع هم اکنون بر عهده بحرین است و از ماه آینده میلادی به جمهوری اسلامی ایران منتقل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + = 12