اخبار

ایروانی: ایرانیان نقش غرب در کمک به صدام برای بکارگیری سلاح‌های شیمیایی را فراموش نمی‌کنند

ایروانی: ایرانیان نقش غرب در کمک به صدام برای بکارگیری سلاح‌های شیمیایی را فراموش نمی‌کنند

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: مردم ایران هرگز نقشی را که برخی کشورهای غربی در کمک به رژیم صدام در استفاده سیستماتیک از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم ایران در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ایفا کردند، فراموش نمی‌کنند.

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت در مورد پرونده شیمیایی سوریه افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی اصلی سلاح های شیمیایی، استفاده از سلاح های شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکان و تحت هر شرایطی را به شدت محکوم می کند . استفاده از سلاح های شیمیایی جنایت علیه بشریت و نقض آشکار قوانین بین المللی است.

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل اضافه کرد: مردم ایران هرگز نقشی را که برخی کشورهای غربی در کمک به رژیم صدام در استفاده سیستماتیک از سلاح های شیمیایی علیه مردم ایران در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ایفا کردند، فراموش نمی کنند.

ایروانی تصریح کرد: برخی از کشورهای غربی یا سکوت کردند و یا در این گونه جنایات مشارکت داشتند. به دلیل اقدامات مضر و استانداردهای دوگانه کشورهای غربی، شورای امنیت سازمان ملل متحد قادر به انجام وظایف منشور خود برای انجام اقدامات مؤثر برای پاسخگویی عاملان برای چنین جنایات وحشیانه ای نبود.

سفیر ایران در سازمان ملل ادامه داد: سوریه به تعهدات خود بر اساس کنوانسیون عمل کرده و به همکاری با سازمان منع سلاح های شیمیایی ادامه می دهد. علاوه بر این، دولت سوریه به طور منظم گزارش‌های ماهانه را به مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ارائه می‌کند.

نماینده دائم ایران درسازمان ملل گفت: ایران نگران بهره برداری و سیاسی کردن کنوانسیون و سازمان منع سلاح های شیمیایی است که باعث اختلاف بین کشورهای عضو و تضعیف اعتبار و مشروعیت سازمان شده است.

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل ادامه داد: ایران از گفت‌وگوی سازنده بین سوریه و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در بالاترین سطح، با یک چارچوب زمانی مشخص برای حل مسائل باقی مانده و در نهایت بسته شدن پرونده، حمایت می‌کند.

وی تاکید کرد: هر تحقیقی باید بیطرفانه، حرفه ای، معتبر، عینی و کاملاً مطابق با الزامات و رویه های کنوانسیون باشد. تشکیل جلسات ماهانه در مورد پرونده شیمیایی سوریه، علیرغم عدم تحولات جدید، که برخی از اعضای شورای امنیت ادعاهای قبلی علیه سوریه را تکرار می کنند، سازنده نیست.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: رویکرد سیاسی و استاندار دوگانه به پرونده سوریه تنها به انحراف از مباحث فنی در دستور کار سازمان منع سلاح های شیمیایی و مانع از حل مسائل باقی مانده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + = 11