اخبار

ایروانی: کمک‌های بشردوستانه به سوریه باید به‌شیوه‌ای بی‌طرفانه افزایش یابد

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به وضعیت سوریه پس از زلزله اخیر گفت: «با توجه به وخامت وضعیت، کمک‌های بشردوستانه باید افزایش یابد و به‌شیوه‌ای بی‌طرفانه و بدون تبعیض، بدون سیاست‌زدگی یا مشروط‌سازی ارائه شود.»

امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه به‌وقت محلی در نشست شورای امنیت در مورد سوریه گفت: زلزله ویرانگر اخیر در سوریه وضعیت وخیم بشردوستانه این کشور را تشدید کرده است، ساختارها و خدمات اولیه فروپاشیده است و به‌شدت بر توانایی مردم برای برآوردن نیازهای اولیه خود تأثیر می‌گذارد.

وی اضافه کرد: با توجه به وخامت وضعیت، کمک‌های بشردوستانه باید افزایش یابد و به‌شیوه‌ای بی‌طرفانه و بدون تبعیض، بدون سیاست‌زدگی یا مشروط‌سازی ارائه شود تا اطمینان حاصل شود که آسیب‌پذیرترین افراد کمک‌های مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند.

ایروانی یادآور شد: ایران یکی از اولین کشورهایی بود که با ارسال کمک‌های بشردوستانه به درخواست‌های بشردوستانه ترکیه و سوریه پاسخ مثبت داد و ما با تمام توان به مردم آسیب‌دیده از زلزله ویرانگر در شرایط سخت کمک خواهیم کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: برای توجه مؤثرتر به بحران انسانی کنونی سوریه، جامعه بین‌المللی باید بر رفع کامل تحریم‌های غیرانسانی علیه مردم سوریه تمرکز کند. معافیت‌های اخیر برای کمک‌های بشردوستانه کافی نیست و تنها تلاشی برای ایجاد نگرانی است.

وی افزود: اقدامات قهری یکجانبه که نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل است، دسترسی مردم سوریه به نیازهای خود را دشوارتر کرده و توانایی نهادهای دولتی را برای ارائه خدمات اولیه و بهبود استانداردهای زندگی محدود کرده است، بنابراین، اظهار همبستگی بدون انجام اقدامات مشخص کافی نیست. ما خواستار لغو فوری، کامل و بدون قید و شرط این تحریم‌های غیرموجه هستیم.

ایروانی تأکید کرد: غارت مستمر منابع طبیعی سوریه توسط نیروهای خارجی که منجر به کمبود شدید سوخت و تشدید اوضاع انسانی شده است، باید پایان یابد. بر اساس اعلام دولت سوریه چنین اقدامات جنایتکارانه‌ای منجر به سرقت بیش از 100 میلیارد دلار از منابع و ثروت ملی سوریه، عمدتاً در قالب نفت و گاز شده است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: ما از اجرای کامل قطعنامه 2672 (2023)، با تأکید قوی بر اولویت دادن به پروژه‌های بازیابی زودهنگام با هدف بازسازی زیرساخت‌های حیاتی، افزایش عملیات کمک‌رسانی از داخل سوریه، و رسیدگی به چالش مبرم تأمین برق که یک نیاز اساسی برای مردم سوریه است، حمایت می‌کنیم.

وی اضافه کرد: چنین تلاش‌هایی نه‌تنها کمک فوری به مردم سوریه می‌کند، بلکه شالوده توسعه بلندمدت و پایدار را در این کشور پی‌ریزی می‌کند، این تلاش‌ها باید با همکاری و هماهنگی نزدیک با دولت سوریه و احترام کامل به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور باشد.

ایروانی ادامه داد: ما از تلاش‌های دولت سوریه برای حمایت و تسهیل دسترسی بشردوستانه به تمام مناطق سوریه قدردانی می‌کنیم. تصمیم اخیر دولت سوریه در گشایش دو گذرگاه جدید مرزی برای تسهیل دسترسی بشردوستانه، شایسته احترام و حمایت شورای امنیت است.

وی گفت: برای اطمینان از راه‌حل سیاسی مؤثر برای بحران سوریه، ما همچنان بر این نکته تأکید می‌کنیم که فرآیند سیاسی به‌رهبری و تحت هدایت خود مردم سوریه، با تسهیل‌گری سازمان ملل، تنها رویکرد عملی برای پایان دادن به بحران است. جمهوری اسلامی ایران به‌همراه شرکای خود در فرمت روند آستانه، به تلاش‌های خود برای دستیابی به عادی‌سازی طولانی‌مدت و پایدار در سوریه ادامه می‌دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل با ابراز اینکه “ما از تداوم کار کمیته قانون اساسی و تلاش‌های مستمر فرستاده ویژه برای تسهیل نشست بعدی کمیته حمایت می‌کنیم”، افزود: ما معتقدیم که بن‌بست فعلی در کار کمیته قانون اساسی، می‌تواند از طریق تعامل سازنده و حسن‌نیت از سوی همه طرف‌های درگیر حل‌وفصل شود، با وجود این، ما باید محتاط باشیم که تلاش‌های خود را به‌سمت ابتکاراتی که فقط روند سیاسی را منحرف می‌کند و هیچ ارزشی اضافه نمی‌کند، هدایت نکنیم.

ایروانی تأکید کرد: تروریسم همچنان یک تهدید جدی برای سوریه و منطقه است و باید قاطعانه با آن مقابله شود. ما نگران فعالیت‌های تروریستی در مناطق تحت اشغال هستیم. حضور غیرقانونی نیروهای نظامی در سوریه که ناقض منشور ملل متحد و قوانین بین‌المللی است، منبع اصلی ناامنی در این کشور است و باید به‌منظور ایجاد فضای مساعد برای حل بحران پایان یابد. ما قویاً معتقدیم که مبارزه با تروریسم باید با احترام کامل به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال سوریه و بدون استفاده از آن به‌عنوان بهانه‌ای برای نقض این اصول اساسی حقوق بین‌الملل انجام شود.

سفیر ایران در سازمان ملل همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی اخیر رژیم اسرائیل به یک ساختمان مسکونی غیرنظامی در منطقه‌ای پرجمعیت در مرکز دمشق در 19 فوریه را به‌شدت محکوم می‌کند، این حمله شنیع تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه است، زیرا حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه بین‌المللی و منشور ملل متحد را نقض کرده است.

ایروانی تأکید کرد: جامعه بین‌الملل باید فوراً رژیم اسرائیل را وادار کند به نقض مکرر حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین حملات تروریستی که علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی در سوریه انجام داده است، پایان دهد. ما از شورای امنیت می‌خواهیم  به مسئولیت خود عمل کند و صراحتاً نقض مداوم اصل اساسی حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورهای عضو، که اساس منشور سازمان ملل است، توسط رژیم اسرائیل را محکوم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج × = 10