کنفرانس ها

ایستادگی و مقاومت در برابر روحیه یکجانبه گرایانه غرب

پروفسور «تیم اندرسون» استاد دانشگاه سیاسی سیدنی و مدیر مرکز مبارزه با امپریالیسم جهانی در این همایش گفت:کشورهای سلطه گر و امپریالیسم به دنبال این هستند که علم و فناوری را در انحصار خود بگیرند و این ناشی از روحیه یک‌جانبه‌گرایانه آنهاست.

وی افزود: کشورهای غربی از جمله آمریکا بدین طریق می‌خواهند کشورهای دیگر از علم و فناوری محروم و نیازمند آنها باشند. آنها شعار لیبرال دموکراسی و آزادی را سر می‌دهند اما از آزادی علم و اندیشه جلوگیری می‌کنند که این نوعی آپارتاید علمی است.

اندرسون در ادامه تصریح کرد: کشورهای غربی در قالب آپارتاید علمی، بحث تحریم علم، دانش و فناوری را مطرح می‌کنند. آنها با تحریم‌هایی که علیه کشورهای مختلف از جمله ایران، کوبا و ونزوئلا اعمال می‌کنند به دنبال فقیر کردن و عدم توسعه مردم این کشورها و در نهایت تغییر نظام‌ها هستند.
این استاد دانشگاه گفت: هدف اصلی تحریم در حوزه‌های مختلف از جمله علم و فناوری و تضعیف کشورها این است که نظام کشور مخالف‌شان را تغییر دهند.

وی افزود: کشورهای غربی ازجمله آمریکا به این شکل می خواهند که کشورهای دیگر از علم و فناوری محروم باشند و نیازمند آنها باشند، آنها در حالی که شعار لیبرال دموکراسی و آزادی را می‌دهند ولی از آزادی علم و اندیشه جلوگیری می‌کنند و این نوعی از آپارتاید علمی است .

وی در پایان سخنرانی خود اظهار داشت: تنها راه مقابله با تحریم‌ها و تغییر در نظام‌ها ایستادگی و مقاومت در مقابل آنهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + دو =