اخبار

بارزترین نقاط ضعف رژیم اسرائیل در مرحله جدید

بارزترین نقاط ضعف رژیم اسرائیل در مرحله جدید

تحولات سریع منطقه و نیز بحران‌های داخلی متعددی که صهیونیست‌ها گرفتار آن هستند موجب شده تا نقاط ضعف این رژیم در مرحله پیش رو، بیش از قبل آشکار شود.

به دنبال افزایش توانایی‌های محور مقاومت در سطوح مختلف و همچنین تشدید بحران‌های داخلی رژیم صهیونیستی به ویژه بعد از ماه مبارک رمضان امسال، نقاط ضعف این رژیم افزایش و توانایی آن در انتقال نبرد به خارج از سرزمین‌های اشغالی کاهش یافته است.

تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی در سایه اختلافات داخلی کابینه رژیم صهیونیستی بوده که این اختلافات به ارتش اسرائیل نیز کشیده شد. هم‌زمان با آن شاهد وحدت بی‌سابقه جبهه‌های مختلف مقاومت هستیم که معادله جدیدی را برای دفاع از قدس و فلسطین ترسیم کرده و همگی برای آزادسازی فلسطین و مقدسات آن متحد شده‌اند.

در این گزارش به نقاط ضعف برجسته دشمن صهیونیستی در مرحله پیش رو و نیز نقاط قوت محور مقاومت می‌پردازیم. شواهد نشان می‌دهد که محور مقاومت برای نابودی رژیم اشغالگر قوی تر و هماهنگ تر از قبل حرکت می‌کند. هرکسی که وضعیت کنونی رژیم صهیونیستی را ببیند متوجه خواهد شد که این رژیم در ضعیف‌ترین حالت خود قرار دارد و نقاط ضعف آن بدون اینکه راه‌حلی برای آنها بیابد روز به روز درحال تشدید شدن است.

فقدان عمق استراتژیک یکی از بارزترین نقاط ضعف رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود و این مساله موجب شده تا صهیونیست‌ها همواره از رویارویی با جبهه‌هایی مثل نوار غزه، کرانه باختری و اراضی اشغالی 1948 در داخل فلسطین هراس داشته باشند. علاوه بر آن این معضل، بزرگترین نقطه ضعف رژیم اشغالگر در مقابله با تهدیدات خارجی در مرزهای فلسطین اشغالی نیز محسوب می‌شود.

رژیم صهیونیستی برخی امکانات برای هدف قرار دادن مواضع متحرک و ثابت طرف مقابل برای حل معضل فقدان عمق استراتژیک خود را دارد؛ اما عاملی که باعث می‌شود اسرائیل نتواند از این امکانات درست و به موقع استفاده کند این است که صدها هزار موشک با بردهای مختلف به شکل همزمان در جنگ آینده شمال و جنوب فلسطین اشغالی را هدف قرار می‌دهند.

معضل فقدان عمق استراتژیک رژیم صهیونیستی در این خلاصه می‌شود که این رژیم دیگر نمی‌تواند از استراتژی‌های جنگی در زمین خودش استفاده کند و این به معنای دو برابر شدن خطرات امنیتی علیه اسرائیل همزمان با افزایش توانایی دشمنان این رژیم است. این مسئله همچنین بر وضعیت معیشتی و اقتصادی صهیونیست‌ها تاثیر می‌گذارد؛ چرا که معضل امنیتی با چالش‌های اقتصادی اسرائیل ارتباط مستقیمی دارد.

فقدان عمق استراتژیک رژیم صهیونیستی فرصت مهمی در اختیار مقاومت قرار می‌دهد تا تمرکز خود را معطوف به کشاندن جنگ به جبهه داخلی فلسطین اشغالی کند. به ویژه اینکه مقاومت ابزارهای لازم برای انتقال نیروهای نظامی از نوار غزه به اراضی اشغالی 1948 را دارد و همچنین می‌تواند موشک‌ها و پهپادهایی را با تعداد بالا به این اراضی بفرستد؛ موشک‌ها و پهپادهایی که به راحتی می توانند سامانه ضد موشکی گنبد آهنین رژیم صهیونیستی را دور بزنند.

یکی دیگر از نقاط ضعف رژیم صهیونیستی هراس از وقوع جنگ چند جبهه‌ای با محور مقاومت است، زیرا این گزینه می‌تواند منجر به پراکندگی توان دفاعی اسرائیل و عدم کنترل آن بر اوضاع شود.

از سوی دیگر اختلافات داخلی رژیم صهیونیستی یکی از مهمترین نقاط ضعف این رژیم است؛ جایی که این اختلافات در کابینه اسرائیل در سایه رقابت ده‌ها حزب بر سر سیاست و قدرت به شدت افزایش یافته است.

بسیاری معتقدند که درگیری‌های داخلی صهیونیست‌ها می‌تواند به مثابه فرصتی برای مقاومت در منطقه باشد؛ چرا که در این شرایط اشغالگران تمرکز کافی برای تعیین یک استراتژی کارآمد جهت مقابله با مقاومت را ندارند.

تحولات سریع منطقه و بحران‌های داخلی رژیم صهیونیستی باعث شده تا این رژیم نتواند یک استراتژی مناسب برای مقابله با چالش‌های موجود و نقاط ضعف خودش اتخاذ کند. به همین دلیل در مراحل اضطراری مجبور است به جای اقدام استراتژیک به اقدام تاکتیکی محدود روی آورد و این اقدامات تاکتیکی نیز نمی‌تواند موفقیت اسرائیلی‌ها را در مقابله با چالش‌ها تضمین کند. همین مسئله فرصت خوبی در اختیار مقاومت قرار می‌دهد تا زمان کافی برای استفاده از اهرم فشار نظامی علیه اسرائیل جهت تحقق اهداف مرحله‌ای خود را داشته باشد.

از سوی دیگر شرایط منطقه اکنون تغییر کرده و شاهد افول پروژه عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی هستیم. حتی کشورهای سازشکار عربی نیز به این نتیجه رسیده‌اند که انتظارات آنها از توافق سازش با اشغالگران هرگز برآورده نخواهد شد.

با توجه به تغییرات صورت گرفته در منطقه می توان دریافت که خطرناک‌ترین نقطه ضعف رژیم صهیونیستی مربوط به جبهه داخلی فلسطین اشغالی است، جایی که فلسطینیان در کرانه باختری اکنون با ادامه عملیات‌های مقاومتی می‌توانند فشار اساسی و بزرگی به رژیم صهیونیستی وارد کنند. این درحالی است که دشمن صهیونیستی امکانات لازم برای پاسخ به عملیات‌های مقاومتی را ندارد. از طرفی دیگر ممکن است رژیم صهیونیستی در مرحله جدید با انتفاضه جدید فلسطینیان رو به رو شود که از کرانه باختری آغاز می شود و این به معنای شروع یک مرحله خطرناک برای این رژیم است.

وقوع انتفاضه جدید در کرانه باختری منجر به تضعیف ارتش اسرائیل و همچنین کاهش توانایی آن در رویایی در جبهه‌های دیگر خواهد شد. همچنین این امر منجر به نمایان شدن چهره این رژیم به عنوان یک نهاد اشغالگر و آپارتاید در عرصه جهانی می‌شود.

انتفاضه دوم فلسطین در دو دهه قبل پس از سلسله عملیات‌های بزرگ مقاومتی فلسطینیان منجر به مهاجرت بسیاری از صهیونیست‌ها شد و بسیاری انتظار دارند این سناریو در انتفاضه جدید فلسطین نیز تکرار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × = بیست چهار