اخبار

باقری: مقابله با تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی صیانت از حقوق بین‌الملل است

ششمین دور رایزنی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس پس از یک وقفه طولانی در سطح معاونین وزرای امور خارجه دو کشور در روز پنجشنبه ۱۳ مهرماه ۱۴۰۲ در مینسک برگزار شد.

در این دور از رایزنی‌ها علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با یوگنی شستاکوف، معاون وزیر امور خارجه جمهوری بلاروس ملاقات و در خصوص طیف گسترده ای از موضوعات دوجانبه و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان عنوان داشت تحریم‌های یکجانبه غیر قانونی و ناقض حقوق بشر است و مقابله آن، لازمه صیانت از اصول، قواعد و مقررات حقوق بین الملل است.

به گفته وی کشورهای مستقل مسئولیت سنگینی در دوره گذار از نظم یکجانبه گرایی به نظم چندجانبه گرایی دارند و سازوکارهای بین المللی ماند سازمان همکاری شانگهای و بریکس با توجه به ظرفیتی که دارند می‌توانند بسترساز نظم نوین جهانی شوند.

معاون وزیر امور خارجه بلاروس نیز ضمن اشاره به روابط خوب دو کشور در گذشته و حال، برخی از اقدامات سوء غرب به خصوص اعمال تحریم علیه بلاروس را بر شمرد و خواستار استفاده از تجربیات موفق جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تحریم‌ها شد.

در ادامه این نشست موضوعات متنوع سیاسی، اقتصادی و کنسولی در روابط فی ماب ین و راه‌های توسعه و تحکیم همکاری‌های ایران و بلاروس در حوزه‌های مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و دو طرف بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت‌های موجود جهت ارتقای همه جانبه روابط در تمام سطوح به منظور تأمین نظر مقامات عالی دو کشور تأکید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 × = پنج