اخبار

برگزاری رزمایش مشترک ضد تروریسم توسط اعضای سازمان همکاری شانگهای

به نقل از تارنمای خبری قزاقستان تودی، روسلان سیسمبایف معاون کمیته امنیت ملی قزاقستان نتایج چهلمین نشست شورای ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای (RATS) را جمع‌بندی کرد.

سیسمبایف گفت: این شورا در مورد تحقق راه حل‌هایی که قبلاً در مورد مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و تجزیه‌طلبی اتخاذ شده بود، بحث کرد.

معاون کمیته امنیت ملی قزاقستان با اشاره به اینکه در این نشست برنامه‌های کاری شورای ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای و گروه‌های متخصص در مورد مسائل جاری تصویب شده است، افزود: نتایج بررسی رویه بین‌المللی کاربرد سامانه‌های داده‌های اولیه مسافران خطوط هوایی و همچنین تحلیل تجربیات ملی کشورهای سازمان همکاری شانگهای در این زمینه مورد تائید قرار گرفت.

سیسمبایف با بیان اینکه در این نشست همچنین درباره همکاری در زمینه سرکوب و کشف کانال‌های تامین مالی تروریسم و نیز مبارزه با قاچاق غیرقانونی سلاح بحث شد، خاطرنشان کرد: انجام رزمایش مشترک ضد تروریسم با هدف جلوگیری از استفاده از اینترنت برای اهداف تروریستی و افراطی برگزار خواهد شد.

وی با اعلام خبر آغاز برنامه مشترک همکاری اعضای شانگهای برای جلوگیری از ترویج ایدئولوژی افراطی، افزود: در هند تصمیم گرفته شد، رزمایش مشترک ضد تروریسم اعضای شانگهای در سال ۲۰۲۴ در چین برگزار شود.

معاون کمیته امنیت ملی قزاقستان در ادامه سخنان خود یادآور شد: نشست بعدی شورای ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای قرار است در چین برگزار شود.

به گزارش ایرنا، سازمان همکاری‌های شانگهای (Shanghai Cooperation Organization) سازمانی اوراسیایی و میان‌ دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و سیاسی تشکیل شده‌ است. این سازمان در سال ۱۹۹۶ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان با هدف مقابله با تروریسم و جدایی طلبی پایه‌گذاری شد. اندکی بعد، ازبکستان هم به این سازمان پیوست و این سازمان به طور رسمی به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر نام داد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال ۲۰۰۵ و پس از آن بلاروس به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × دو =