گزارش ها

برگزاری کنفرانس«حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت تروریسم دولتی و انتقام سخت

 آیت‌الله العظمی جوادی آملی در پیامی به دومین کنفرانس بین‌المللی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» بیان کرده است: بخش وسیعی از آیات مکی که در اوایل بعثت نازل شده درباره حقوق بشر است؛ در سوره مبارکه «مدثر» سه بار کلمه بشر آمده است.

دومین کنفرانس بین‌المللی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت تروریسم دولتی و انتقام سخت، به همت سازمان جوانان حقوق بشر صبح امروز، سه‌شنبه اول بهمن، با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران در سالن همایش‌‌های لانه جاسوسی آغاز شد.

در ادامه مراسم پیام تصویری آیت‌الله العظمی جوادی آملی به همایش پخش شد که در بخشی از این پیام آمده است: «با گرامیداشت یاد و خاطره سپهبد قاسم سلیمانی و خیر مقدم به فرهیختگان و صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه در این همایش. قرآن اولاً حیات طیبه را به جامعه آموخت و ثانیاً حیات طیبه را در گرو امنیت و امانت جهانی دانست. ثالثاً انسان را تافته جدابافته از سایرین نمی‌داند و رابعاً کل جهان را یک خانه و محوطه مخصوص می‌داند.

بخش وسیعی از آیات مکی که در اوایل بعثت نازل شده درباره حقوق بشر است. در سوره مبارکه «مدثر» سه بار کلمه بشر آمده است.

وجود مبارک پیامبر(ص) با آن‌که ستم‌های فراوانی از مشرکان و کافران دید اما هیچ‌گاه شبانه به هیچ کافری حمله نکرد. آنچه ترامپ کافر نسبت به این عزیز ما انجام داد و شبانه حمله کرد با هیچ منطقی سازگار نبود.

امیدواریم مباحث دقیق حقوق بشر اسلامی روزی در جوامع بشری اثر بگذارد که بشر ولو غیر مسلمانان رادمردی و تعهد و وفاداری به میثاق بین‌الملل را محترم بشمارند.»

براساس این گزارش، در ادامه «محسن پاک‌آئین»؛ معاون بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی در سخنانی ضمن درود به روح پرفتوح امام(ره) و شهدا به ویژه شهید سرافراز و چهره بین‌المللی مقاومت؛ سپهبد سلیمانی و همرزمانش، اظهار کرد: ترور در زبان فارسی به معنای قتل سیاسی با اسلحه است که دو شکل دولتی و غیردولتی دارد.

وی افزود: تفاوت عمده تروریسم دولتی و غیر دولتی در مجری آن است؛ در مقاطعی برخی احزاب و گروه‌ها و قبایل به دلیل خصومت با هم مقامات یکدیگر را ترور می‌کردند که تروریسم غیر دولتی است، اما وقتی دولت مجری ترور می‌شود، تروریسم دولتی شکل می‌گیرد که مجری آن یا مستقیماً دولت است یا گروه‌های نیابتی از سوی یک دولت که عامل جنایت و ترور می‌شوند.

پاک‌آئین اظهار کرد: امروز مصادیق عمده تروریسم دولتی، امریکا و رژیم صهیونیستی هستد. اسرائیل با جنایاتی که در سرزمین فلسطین انجام داده و ترورهای متعددی که خود به انجام آن اعتراف کرده، مصداق بارز تروریسم دولتی است که حامی اصلی آن هم امریکاست.

وی افزود: اما خود امریکا هم در موارد متعددی اقدام به ترور دولتی کرده که از زمان بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی آغاز شده است. مصادیق عمده آن هم در سال‌های اخیر حمله به افغانستان به بهانه ۱۱ سپتامبر بود که همچنان مردم افغانستان گرفتار این جنایت هستند. پایگاه‌های نظامی امریکا در افغانستان مانند بگرام و قندهار در واقع پایگاه‌های تروریستهای دولتی در منطقه هستند.

پاک‌آئین بیان کرد: همچنین حمله امریکا به عراق به بهانه داشتن سلاح کشتار جمعی انجام گرفت که هیچ‌گاه اثبات نشد و عده زیادی از مردم عراق شهید و کشته شدند. زندان ابوغریب در این میان محل شکنجه و جنایت امریکایی‌ها علیه مردم عراق بود.

وی با اشاره به حمایت مالی و سیاسی و تبلیغاتی امریکا از سازمان‌های تروریستی گفت: خود امریکایی‌ها اعتراف می‌کنند که به بهانه مقابله با شوروی طالبان را ایجاد کردند و القاعده را برای کشتار و ترور مخالفان خود تأسیس کردند.

پاک‌آئین یادآور شد: همین امریکایی‌ها داعش را تأسیس کردند که تا پشت دروازه‌های بغداد رسید و سوریه را ویران کرد و اگر جانفشانی و فداکاری سردار سلیمانی و یارانش نبود الان سوریه و عراق در اختیار دولت‌های فعلی نبود. همین امریکا حامی اصلی منافقین است که بهشتی‌ها، باهنرها و رجایی‌ها را ترور و شهید کردند.

وی ابراز کرد: آخرین مورد هم ترور و به شهادت رساندن سردار سلیمانی بود که کاملاً یک اقدام تروریستی، غیر قانونی، غیر مشروع و خلاف موازین حقوقی و بین‌المللی بود و از مصادیق حقوق بشر امریکایی است.

معاون بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای تصریح کرد: پنتاگون رسماً اعلام کرد دستور این ترور مستقیماً اژ سوی ترامپ داده شد و خود ترامپ هم آن را دستاورد دولت خود اعلام کرد. در حالی که سردار سلیمانی میهمان مستقل یک کشور مستقل، یعنی عراق بود ولی او را مستقیماً ترور می‌کنند.

وی در تشریح شخصیت سردار سلیمانی گفت: او نماد جدی مبارزه با تروریسم بود و رهبر معظم انقلاب از ایشان به عنوان چهره بین‌المللی مقاومت یاد کرده‌‌اند.

سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان اظهار کرد: اگر در جنگ‌های ۳۳،۲۲،۸ و ۵۱ روزه علیه اسرائیل شاهد شکست صهیونیست‌ها و عقب‌نشینی آن‌ها بودیم، سردار سلیمانی و یارانش در این پیروزی‌ها شریک بودند.

پاک‌آئین با بیان اینکه سردار سلیمانی فرمانده رزمندگان بی مرز سپاه قدس بود، گفت: او به واقع پیام امام(ره) مبنی بر اینکه «ما شریک غم مظلومان جهان هستیم» را معنا کرد و به معنای واقعی در خدمت مستضعفان و مظلومان منطقه و جهان بود.

وی با تأکید بر اینکه مبارزه سردار سلیمانی فقط نظامی نبود و مبارزه فکری هم بود، گفت: نظریه او تأمین امنیت منطقه‌ای بود که هم آن را عملیاتی کرد و هم به عنوان نظریه به منزله میراث خود باقی گذاشت.

پاک‌آئین اظهار کرد: معنای این نظریه آن است که اگر منطقه امن نباشد، هیچ یک از کشورهای منطقه امن نیست. اگر داعش در سوریه باشد عراق امن نیست و اگر داعش در عراق باشد ایران امن نیست. این ناامنی البته فقط برای منطقه و همسایگان نخواهد بود و همسایگان دور و حتی اروپا را هم در بر می‌گیرد.

وی بیان کرد: نظریه فکری سردار سلیمانی امروز مورد توجه مجامع علمی و دانشگاهی است و ایشان با شجاعت و فداکاری این نظریه را در میدان هم عملی کرد و با اجرای آن در سوریه و عراق امنیت ایران هم حاصل شد.

پاک‌آئین ادامه داد: حقوقدانان غیر از اینکه دخالت امریکا در امور داخلی عراق را مطرح می‌کنند، بیان می‌کنند که اقدام کور و تروریستی امریکا مغایر قوانین بین‌المللی بوده و نه مجوز سازمان ملل و نه مجوز دولت عراق و نه مجوز خود کنگره امریکا را نداشته است.

وی اضافه کرد: اگر به این اقدام تروریستی پاسخ داده نمی‌شد، قطعاً باعث تنش در منطقه می‌شد نه فقط در ایران. لذا ایران به درستی ذیل ماده ۵۱ منشور سازمان ملل به آن پاسخ قاطع داد و به عنوان سیلی اولیه و محکم پایگاه عین‌الاسد را مورد حمله قرار داد که به تدریج آثار آن علی‌رغم کتمان امریکا مشخص خواهد شد.

پاک‌آئین با بیان اینکه ستیز امریکا با حقوق بشر و قوانین بین‌المللی قطعاً از عوامل افول امریکاست، گفت: افول امریکا یک موضوع جدی است و امر تبلیغاتی در ایران نیست. افول به معنی سقوط نیست، بلکه فاصله گرفتن از قدرت سابق است.

وی افزود: امروز بسیاری از اندیشمندان دنیا درباره زوال امریکا مقاله نوشته‌اند. اخیراً گاردین در مقاله‌ای حتی از واژه فروپاشی به جای زوال امریکا استفاده کرده است.

پاک‌آئین تأکید کرد: قطعاً شهادت سردار سلیمانی افول و زوال امریکا را تسریع می‌کند.

معاون بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای یادآور شد: وقتی کشوری منطق نداشته باشد، متوسل به ترور می‌شود و این یکی از عوامل زوال امریکاست.

وی با اشاره به طرح انتقام سخت اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند انتقام سخت به معنای خروج امریکا از منطقه و غرب آسیاست و این به معنای آزادی قدس است.

سفیر اسبق ایران در جمهوری آذربایجان، افزود: دلیل اصلی حضور امریکا در منطقه، تأمین امنیت اسرائیل بوده و اگر امریکا از منطقه خارج شود، زمینه آزادی قدس و فلسطین فراهم می‌شود و آزادی قدس از ملزومات تحقق تمدن نوین اسلامی است که به معنای طلیعه ظهور است.

همچنین در این مراسم متنی را که دختر ۱۳ ساله شهید سرهنگ پاسدار شهروز مظفرنیا از همرانان سپهبد سلیمانی نوشته بود، قرائت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 2 = سه