بیانیه

بیانیه به مناسبت « روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی»

 

حقوق بشر و کرامت انسانی با موازین الهی، از موضوعاتی است که همه انسان­های آزاداندیش و پاک فطرت برای تعالی جامعه انسانی خواهان آن هستند، اگر چه به جهت تفاسیر مغرضانه و عدم نگاه جامع به تمامی انسان­ها با نواقص فراوانی روبرو است که از آن جمله عدم توجه نگاه جامع اسلامی به حقوق انسان­ها است و گاهی نیز حقوق بشر ابزار اهداف غیرانسانی کشورهای استعماری قرار می­گیرد. با توجه به اینکه 14 مردادماه در تقویم رسمی کشورمان به عنوان «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نامگذاری شده است؛ مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان یک نهاد غیردولتی- با گرامیداشت این روز- ضمن تأکید بر نقش تمدنی و تاریخی امت اسلامی و به جهت ایفای سهم خود در تلاش­های انسانی مربوط به حقوق بشر و کرامت انسانی که هدف آن حمایت از انسان­ها در مقابل بهره­کشی و ظلم و ستم می­باشد با تأکید بر آزادی­های مشورع و حقوق فطری انسان­ها، بیانیه­ای به شرح زیر صادر نموده است:

مجمع جهانی صلح اسلامی «حقوق بشر و کرامت انسانی» با موازین اسلامی را از موضوعات بسیار مهم در قلمرو حقوق، فلسفه، اخلاق و عرفان، می­داند؛ زیرا این موضوع پایه و اساس بسیاری از حقوق، امتیازات و تکالیف انسانی را تشکیل می­دهد. پیشرفت و توسعه پایدار در هر جامعه­ای و همچنین جامعه جهانی، در گرو رعایت آن است. در صورت بی­توجهی به این اصل و عدم التزام عملی به آثار آن، ارزش­هایی چون عدالت، آزادی و صلح عادلانه در روابط داخلی و بین­المللی، مفهوم خود را از دست خواهد داد و در این صورت شاهد جهانی پر از ظلم، بی عدالتی، بی­مهری، خشونت، جنگ، تجاوز، ترور و تبعیض خواهیم بود.

مجمع جهانی صلح اسلامی معتقد است: ارزش­های اخلاقی و حمایت از کرامت انسانی در فرهنگ و سنت دینی ریشه­ای عمیق دارد؛ چنانکه کوشش پیامبران و پیشوایان دینی برای دفاع از حقوق اساسی و کرامت انسان­ها بوده و ادیان الهی این حقوق را ناشی از اراده الهی و لازمه کرامت انسانی می­دانند. اسلام حقوق بشر و کرامت انسان را ملازم هم می­داند؛ زیرا در اندیشه اسلامی، انسان جانشین خداوند در زمین بوده و سزاوار تکریم است.

این مجمع تأکید می­کند، خداوند فرزندان آدم را به ما هو انسان گرامی داشته است و این امر به وضوح در آیه 70 سوره اسراء این چنین آمده است: «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنِی آدَمَ…».

همچنین بر اساس آموزه­های دینی در اسلام، مهم ترین معیار و محور کرامت انسان، «تقوا و ایمان» است. خداوند متعال در این باره می­فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ.» (حجرات: 13). از دقت و تأمّل در این آیه، چنین استنباط می­شود که: نژاد، زبان و جنسیت هیچ کدام ملاک برتری و کرامت نیست و آیه تصریح می­کند همه انسان­ها دارای کرامت­اند؛ اما با کرامت­ترین آنان نزد خدا، باتقواترین آنان است.

مجمع جهانی صلح اسلامی بر این باور است که در روند بین­المللی تدوین هنجارهای جهانی حقوق بشر و نظارت بر رعایت آنها، دولت‌های اسلامی نگرانی­های جدی دارند و بر این باورند در حق برخی مسلمانان و باورهای اعتقادی آنها ظلم­های گسترده روا داشته شده است. غرب همواره کوشیده است با نادیده گرفتن فرهنگ سایر ملل از جمله کشورهای مسلمان، ارزش­های لیبرال و سکولار حاکم بر جامعه خود را در پوشش حقوق بشر بر جهان تحمیل کند و از این منظر، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، نماد مقاومت کشورهای اسلامی در برابر این زیاده خواهی و هژمونی فرهنگی و سیاسی غرب محسوب می­شود.

به نظر مجمع جهانی صلح اسلامی، با یادآوری شرایط حاکم بر عرصه بین­المللی و منطقه­ای و همچنین ضرورت تقویت همکاری و هماهنگی فعالی در میان کشورهای اسلامی به منظور حمایت و دفاع از تصویر واقعی اسلام، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی را مجال مناسبی می­داند که دولت­های اسلامی و متفکران مسلمان باید با درک نیازهای جهان معاصر و حقوق نسل­های آتی جامعه بشری، در عرصه نظر و عمل با نگرشی دلسوزانه، دیدگاه­های خود برای صیانت از کرامت انسان و راهکارهای شایسته برای بهبود وضعیت جامعه جهانی را ارائه کنند.

این مجمع ضمن محکوم کردن نقض حقوق مسلمانان در فسلطین، لبنان، سوریه، عراق، یمن، نیجریه، افغانستان و سایر نقاط جهان، بر ضرورت توجه به آموزه­های اسلام در برقراری حقوق بشر و حفظ کرامت انسانی تأکید می­کند و ضمن توجه سازمان­های اسلامی مدافع حقوق بشر به کاهش اختلافات، مسلمانان را به وحدت بیشتر فرا می خواند.

 

 

کمیته حقوق بشر و کرامت انسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + چهار =