بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی»

چهاردهم مردادماه در تقویم رسمی کشور ما « روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نام گرفته است. حقوق بشر، حفظ کرامت انسانی و ساز وکارهای منطقه ای و بین المللی حمایت از آن، از جمله دغدغه های جهانی است که نه تنها سازمان های بین المللی، بلکه بسیاری از کشورها و حتی نهادهای غیردولتی را به استیفای آن برانگیخته است. «مجمع جهانی صلح اسلامی» نیز به عنوان یک نهاد غیردولتی که بیش از یک دهه در زمینه برقراری صلح عادلانه و حفظ کرامت انسانی، فعالیت های گسترده ای انجام داده است؛ ضمن گرامیداشت این روز، معتقد است:
پروردگار جهانیان، آفریدگار کائنات و بخشنده نعمتها، انسان را به بهترین وجه آفرید، به او حیثیت و کرامت داد، وی را خلیفه خود در زمین گرداند و آنچه در آسمانها و زمین است، همگی را تحت تصرف وی قرار داد. از این رو«حقوق بشر و کرامت انسانی» پایه و اساس بسیاری از حقوق، امتیازات و تکالیف انسانی را تشکیل می‌دهد و شناسايي و حفظ کرامت ذاتي انسان و حقوق او، اساس آزادي، امنیت و صلح عادلانه در جهان را به وجود خواهد آورد. متأسفانه در عصر حاضر، عدم شناسايي، تحقير، تبعیض و نادیده گرفتن این حقوق توسط برخی افراد، گروه ها، دولت ها و حتی سازمان های بین المللی منجر به اعمال وحشيانه اي گرديده است که اثرات آن در هر گوشه ای از این جهان پهناور مشهود است.
«مجمع جهانی صلح اسلامی» معتقد است در تدوین اعلامیه جهانی حقوق بشر، به فرهنگ اسلامی توجه لازم صورت نگرفته و در مواردی باورهای اعتقادی آنها مورد تهاجم قرار گرفته است از این رو نگرانی های عمیقی در خصوص تعریف حقوق بشر بر اساس ارزش های سکولار و غربی مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر دارند. از این رو کشورهای اسلامی برای حفظ هویت فکری و همبستگی دینی خود ترجیح داده اند که سند مشترکی در زمینه حقوق بشر به تصویب رسانند که صدای متفاوت آنها در نوع نگرش به حقوق و کرامت انسان و اولویت های عملی ارتقای حقوق انسانی در جهان معاصر مبتنی بر آموزه های وحیانی دین مبین اسلام نیز شنیده شود.
شرایط موجود در عرصه بین المللی و به ویژه کشورهای اسلامی همچون سوریه، عراق، یمن، بحرین، کشورهای مسلمان حوزه خلیج فارس از جمله چالش های ایجاد شده در رابطه با قطر، مناسبات ایران و عربستان و … ضرورت تقویت همکاری و هماهنگی فعال در میان کشورهای عضو کنفرانس اسلامی بمنظور دستیابی به ابزار و راههای نشر، ارتقاء و حفظ تعالیم و ارزشهای اسلامی در حوزه حقوق بشر و حفظ کرامت انسانی، و همچنین به منظور حمایت و دفاع از تصویر واقعی اسلام، مبارزه علیه اهانت به اسلام وتشویق گفتگوی میان مذاهب وهمکاری میان مسلمانان را بیش از پیش می طلبد.
از این رو این مجمع معتقد است؛ توجه به مضامین عالی بشری و حفظ کرامت انسانی در ادیان توحیدی از جمله دین جامع اسلام که دارای مبانی فکری و اصول قابل ملاحظه ای در این زمینه است، برکات بسیاری را برای جامعه انسانی به همراه دارد. بنابراین دولت های اسلامی و نخبگان مسلمان باید در عرصه نظر و عمل دیدگاه های خود را برای حفظ کرامت انسانی و وضعیت اسفبار حقوق بشری در جهان معاصر ارایه دهند.
در پایان مجمع جهانی صلح اسلامی از کشورهای مسلمان و سازمان های اسلامی همچون سازمان کنفرانس اسلامی می¬خواهد هرساله برنامه ها و اقدامات اساسی را به منظور بزرگداشت این روز برگزار نمایند وآنرا فرصتی مغتنم برای اتخاذ اقدامات جدی و نجات حقوق بشر از میراث تلخ گذشته توسط استعمارگران بدانند و گفتمان حقوق بشری را با تأکید بر کرامت انسانی در عرصه های تعامل، همکاری و آموزش ارتقاء بخشند.
مجمع جهانی صلح اسلامی
مردادماه 1396

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه × 6 =