بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قدس

ایجاد جهانی مبتنی بر صلح، دوستی، عدالت و حفظ کرامت انسانی آرزوی همه انسانها، ملت ها، فرهنگ ها و ادیان است. اما برخی تحولات و وقایع موجود در عرصه روابط بین الملل به خوبی نشانگر آن است که در «سده اخیر» آنچه بیش از همه مورد تهدید و نقض قرار داشته است؛ صلح، عدالت و کرامت انسان ها بوده است.
در این میان آنچه بیش از همه باید در معرض قضاوت جهانیان و آزاد اندیشان جهان قرار گیرد مسأله فلسطین و تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این سرزمین است که به عنوان یکی از مهمترین و طولانی ترین مسائل عرصۀ بین الملل به ویژه در رابطه با نقض حقوق بشر و کرامت انسانی در جریان است.
علیرغم این که، هدف اصلی از ایجاد سازمان های بین المللی از جمله سازمان متحد حفظ صلح و امنیت و جلوگیری از تهاجمات غیرقانونی و یکجانبه گرایی در روابط بین الملل بوده است؛ قریب به 60 سال است که سرزمین فلسطین و ساکنان آن مورد انواع تهدیدات و تهاجم های یکجانبه و غیرقانونی برخی قدرت های زورگو و مستبد قرار گرفته و حتی گروهی از ساکنان این سرزمین در کرانه باختری و نوار غزه تحت شدیدترین تحریم ها قرار دارند.
«مجمع جهانی صلح اسلامی» به عنوان یک نهاد غیردولتی که با ترویج گفتمان «صلح عادلانه» در عرصۀ صلح و برقراری امنیت فعال می باشد، بر اساس آرمان های اسلامی و انسانی خود هر گونه تجاوز غیرقانونی و یکجانبه از جمله اقدامات ناجوانمردانه رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین را محکوم کرده و اعلام روزی به نام همبستگی با مردم مظلوم فلسطین که به همت و هوشیاری امام خمینی (ره) در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان هر سال صورت گرفت را آغازی برای ریشه کنی بی عدالتی و استقرار نظامی مبتنی بر صلح عادلانه در جهان می داند.
به نظر این مجمع، وقایع مختلف جهانی و منطقه¬ای از جمله جنگ طلبی¬های امریکا پس از ترامپ، اختلافات موجود در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه، وقایع تروریستی خردادماه در ایران و همچنین ادامه ناآرامی ها و نقض حقوق بشر در سوریه، عراق، بحرین، یمن و … تا حدودی باعث تغییر توجهات از شهرک سازی، اشغالگری و خشونت در فلسطین اشغالی شده است.
حال که امام خمینی (ره) با دقت نظر ویژه ای آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را «روز جهانی قدس» نامگذاری کرده است و امسال با توجه به حوادث مختلف منطقه ای و جهان اسلام، کانون توجهات از سرزمین فلسطین به سایر مناطق معطوف شده است؛ اقدامات رژیم صهیونیستی در نابودی هویت اسلامی فلسطین و به ویژه هویت زدایی از بیت المقدس شدت یافته است. از همین رو، مجمع جهانی صلح اسلامی روز جهانی قدس را نماد وحدت مسلمانان و دفاع از اسلام و به ویژه مردم مظلوم و ستمدیده فلسطین به ویژه نوار غزه دانسته و از عموم مسلمانان، آزادی خواهان و نخبگان جهان اسلام و منطقه پرتلاطم غرب آسیا، تقاضا دارد که با هوشیاری و حفظ انسجام و وحدت، در برابر زیاده خواهی و دسیسه چینی های استکبار و رژیم صهیونیستی بایستند و با حضور چشمگیر خود در راهپیمایی امسال، حمایت خود را از مظلومان و آزادی خواهان جهان به نشان دهند.
مجمع جهانی صلح اسلامی
تیرماه 1395

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + = 8