اسلاید شو, بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح(30 شهریور)

همه باید به ائتلاف صلح عادلانه؛ گفتمان مشترک جهانی بپیوندیم. ایجاد جهانی مبتنی بر صلح، دوستی و عدالت، آرزوی همه ادیان، انسان‌ها، ملت‌ها و فرهنگ‌ها است.

 

با این وجود پرداختن به صلح و جستجوی راه‌های دستیابی به آن، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های بشر به ویژه در جهان معاصر به شمار می‌رود.
چرا که سایه ی جنگ و تروریسم اغلب بر حیات بشر احساس شده و می‌شود. به طور کلی حوادث و تحولات پیش رو حاکی از آن است که در سده حاضر «صلح و عدالت» بیشتر از هر چیز دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار دارد.

از این رو سازمان ملل بر اساس منشور خود اصلی ترین هدف خود را حفظ و برقراری صلح و امنیت در جهان اعلام کرده است و از سال 1982 روز 21 سپتامبر، مصادف با 30 شهریور را روز جهانی صلح نامگذاری کرده، بر این اساس کشورها، ملت ها و افراد مختلفی در سراسر جهان این روز را با هدف برقراری صلح و رفع خشونت و جنگ در جهان گرامی می دارند.

امسال سازمان ملل متحد روز جهانی صلح را پایان نژاد پرستی و ایجاد صلح جهانی نامگذاری گرده است و دبیر کل سازمان ملل بر این امر تاکید داشت که نژادپرستی همچنان در هر جامعه ای نهادها، ساختارهای اجتماعی و زندگی روزمره را مسموم می کند. همچنان محرک نابرابری مداوم است. و همچنان مردم را از حقوق اساسی انسانی شان محروم می کند. جوامع را بی‌ثبات می‌کند، دموکراسی‌ها را تضعیف می‌کند، مشروعیت دولت‌ها را از بین می‌برد.

مجمع جهانی صلح اسلامی که بر اساس اهداف بشردوستانه در قالب یک سازمان غیردولتی در عرصۀ صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی مشغول به فعالیت است، هر سال اقدامات و فعالیت های ارزشمندی در این حوزه به عمل می آورد و ضمن گرامیداشت این روز، همراه با نخبگان، از همه ملت ها و دولت ها تلاش خود را در جهان پرآشوب و بحران زده کنونی برای تحقق صلح عادلانه معطوف می نماید.

متاسفانه امروزه  شاهد  آنیم که چالش های فراوان از جمله جنگ، تروریسم، مخاطرات اقلیمی و زیست محیطی به ویژه خشکسالی، انواع بیماری ها واگیردار، فقر، قدرت طلبی و سلطه جویی های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و ایجاد ناامنی در گوشه و کنار جهان، از جمله تهدید‌ها و چالش هایی هستند که حیات پایدار بشر را نشانه رفته و روز به روز بر ابعاد این تهدید‌ها به زیان بشریت می افزایند که تبعات آن را در کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان در مناطق مختلف جهان به وضوح می توان مشاهده کرد.

از این رو «مجمع جهانی صلح اسلامی» روز جهانی صلح را به عنوان فرصتی برای طرح و اندیشه های اسلامی در این زمینه و یادآوری گفتمان صلح عادلانه با نگاه به حفظ کرامت انسانی به عنوان گفتمان مشترک جهانی می داند و اعلام می‌دارد:

رعایت حقوق اساسی و متعالی بشر، اساس صلح جهانی و عادلانه است و اقدامات برخی دولت‌ها و تشکل‌های سیاسی و مذهبی علیه حقوق بشر و کرامت انسانی و توهین به ادیان الهی، محکوم و مطرود است و تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی خواهد بود.

ما معتقدیم اقدامات برخی افراد، دولت‌ها و سازمان هایی که ناآگاهانه و گاه با هدف ایجاد تفرقه و ناامنی در جهان، علیه حقوق بشر و کرامت انسانی و توهین به ادیان الهی انجام می پذیرد، محکوم و مطرود است و تهدیدی جدی برای صلح، عدالت و امنیت بین‌المللی خواهد می باشد. از این رو تقاضا داریم:

دبیرکل سازمان ملل به عنوان مهمترین سازمان بین المللی در این عرصه و با توجه به رسالت و اهداف متعالی مندرج در منشور سازمان، برای برقراری صلح، عدالت و امنیت در جهان توجه و اهتمام بیشتری داشته و از تمامی امکانات و ظرفیت‌های قانونی برای برقراری صلحی عادلانه و پایدار در جهان بهره گیرد.
سازمان های مردم نهاد با توجه به پشتوانه مردمی و اقبال عمومی که در آنها به عنوان یک ظرفیت گسترده وجود دارد، با اقدامات مختلف خود همچون برگزاری کنفرانس، صدور بیانیه و همچنین اثرگذاری در تصمیمات دولتمردان و سازمان های قانون گذار مختلف، جهت رفع فقر، بیماری، ظلم و ناامنی در جهان بکوشند.
با توجه به مخاطرات مختلفی که امروزه صلح، عدالت و امنیت جهانی را تهدید می کنند، از همه نخبگان، آزادی خواهان تقاضا می شود، با درک جایگاه مهم خود، به نیاز جامعه جهانی به صلح جهانی با محوریت گفتمان صلح عادلانه اهتمام بیشتری داشته باشند و بر تاثیرگذاری خود بی افزاید.
از سازمان ها، نخبگان و دولتمردان جهان اسلام نیز تقاضا داریم، با توجه به توطئه های استکبار جهانی که حقوق بشر در اقصی نقاط جهان به ویژه جغرافیای جهان اسلام را هدف قرار داده اند و با تأسی به آموزه های دین مبین اسلام، با اقدامات سازنده و تشکیل جلسات به موقع و سازمان یافته، ضمن برملا کرده توطئه های استکبار جهانی، بیش از پیش در راه تحقق صلح، عدالت، کرامت انسانی و امنیت جهانی به ایفای نقش بیشتر در سازمان های جهانی بپردازند.
ما سازمان‌های مردم نهاد پیوسته به این ائتلاف از همه نخبگان و سازمان های بشردوستانه جهان دعوت می کنیم به همراهی و پیوستن به این ائتلاف جهانی و بر ادامه این مسیر تا ایجاد یک همبستگی جمعی و صدور بیانیه جهانی صلح عادلانه تاکید می‌کنیم.

در پایان معتقدیم؛ وظایف و تکالیف سازمان‏‌های بین‏‌المللی در تحکیم حفظ کرامت انسانی و برقراری صلح عادلانه همچنان باقی است. بر این اساس، انتظار داریم که سازمان ملل متحد و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، با تلاش برای استقلال یافتن از نفوذ قدرت‌ها و اعمال اختیارات مرتبط با حفظ صلح و امنیت بین‌‏المللی، به انتظار مشروع ملل جهان برای برقراری «صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسان‌ها» پاسخ دهند.

مجمع جهانی صلح اسلامی

شهریورماه 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − دو =